Izplatītākie mīti par atkarību
Neskatoties uz plaši pieejamo informāciju par atkarībām un to ārstēšanu, sabiedrībā vēl joprojām dominē virkne mītu par alkohola, narkotiku un medikamentu atkarību. Izvēloties tiem ticēt, problēma nereti netiek laicīgi atpazīta un ārstēta.
Tu nevari kļūt atkarīgs no zālēm, ko izrakstījis ārsts
Bieži tiek uzskatīts, ka atkarību izraisa alkohols, nelegālas vielas vai arī nepamatota zāļu lietošana , savukārt, ja medikamentus ir izrakstījis ārsts, tātad tie ir nepieciešami un nevar nodarīt nekādu kaitējumu. Lielākā daļa medikamentu patiešām ir droši, ja tiek lietoti noteiktās devās un īsu laika periodu, taču ilgstoša lietošana var būt bīstama un izraisīt atkarību. Atsevišķas recepšu zāles tāpat var būt īpaši bīstamas, pārsniedzot noteikto devu vai lietojot tās kopā ar narkotikām, alkoholu vai citiem medikamentiem.
Dabiskās narkotikas ir mazāk kaitīgas nekā sintētiskās
Marihuāna, halucinogēnās sēnes un citas "dabiskās" psihotropās vielas, tāpat kā sintētiskās narkotikas, atstāj nopietnu iespaidu uz organismu. Tās var mainīt smadzeņu ķīmiju un radīt bīstamas blakusparādības, izraisot atkarību.
Ja tu spēj daudz izdzert un tev nekļūst slikti, tev nav problēmu ar alkoholu
Ja nejūti nekādu efektu, izdzerot vairākus alkoholiskus kokteiļus, tev ir problēmas ar alkohola lietošanu. Tavs organisms ir pieradis pie alkohola un spēcīgākam efektam tev ir nepieciešama lielāka deva. Tā ir viena no biežāk sastopamajām atkarības pazīmēm arī attiecībā uz citām narkotiskajām vielām.
Tu neesi atkarīgs, ja tev ir stabils darbs un ģimene
Nereti valda pārliecība, ka atkarīgs cilvēks nespēj pildīt darba pienākumus un sadzīvot ar līdzcilvēkiem, tādējādi viņš teju uzreiz zaudē darbu un sabrūk viņa ģimenes dzīve. Šī stadija mēdz pienākt, taču līdz tam var paiet vairāki gadi, pirms kāds atpazīst atkarību.
Atkarība ir izvēle
Alkohola un narkotiku lietošana iesākumā ir izvēle, taču, darot to ilgstoši, mainās ķermeņa un smadzeņu ķīmija – cilvēks vairs nespēj sevi kontrolēt un ir izveidojusies atkarība.
Viss, kas tev nepieciešams, ir pilnībā attīrīt organismu no kaitīgajām vielām
Mēģinot atbrīvoties no atkarības, pirmais posms nenoliedzami ir grūts – kaitīgās vielas lēnām aizplūst no tava organisma, sagādājot teju nepārvaramu vēlmi pēc konkrētās vielas un dažādas nepatīkamas blakusparādības – depresiju, galvassāpes, muskuļu sāpes, nelabumu un citas. Tomēr tas ir tikai sākums. Atkarība ir kā hroniska saslimšana – to nepieciešams kontrolēt visu atlikušo mūžu.
Ja, mēģinot atmest, tev "paslīd kāja", tad viss bijis velti
Šeit lielu lomu spēlē psiholoģiskais efekts – ja neesi noturējies un esi atsācis lietot, vari sev iestāstīt, ka tātad viss ir zaudēts un tagad vēl pāris devas neko nemainīs. Tomēr ir pilnīgi iespējams saprast savu kļūdu un atgriezties pie atveseļošanās.
Atkarības piemeklē cilvēkus no zemākā sociālā slāņa
Atkarība var piemeklēt cilvēku neatkarīgi no dzimuma, vecuma, materiālā stāvokļa vai sabiedriskā statusa. Laicīgi atpazīstot zīmes, kas norāda uz atkarību, tu vari palīdzēt sev un saviem tuviniekiem.