medicine.lv skaitļos

Lietotāji online121
Aktīvie uzņēmumi12742
Nozares raksti12095
Ekspertu atbildes21477
Izplatītākais aptaukošanās cēlonis - emocionālā ēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Izplatītākais aptaukošanās cēlonis - emocionālā ēšana

Foto: Filter Collective / flickr.com

Cilvēki ne vienmēr ēd tikai ar mērķi remdēt izsalkumu. Mēs ēdam, lai gūtu gandarījumu, atalgojumu un mazinātu stresu. Emocionālā ēšana ir ēdiena patērēšana nevis izsalkuma mazināšanai, bet gan dažādu emociju apslāpēšanai, kas nereti var novest pie liekiem kilogramiem vai pat aptaukošanās.

Dr. Alla Šilina, kompānijas "Herbalife" eksperte, dietoloģe un endokrinoloģe uzsver: "Pēc personīgās pieredzes varu teikt, ka apmēram 60% cilvēku, kas cieš no aptaukošanās, ir nosliece uz emocionālo ēšanu."

Kad ēšana ir primārais mierinājuma mehānisms un ikreiz, kad jūtaties noskumis, dusmīgs, vientuļš, stresa pārņemts, noguris vai garlaikots, pirmais impulss ir atvērt ledusskapi, jūs iestrēgstat neveselīgā ciklā, kurā patiesās emocijas vai problēmas tā arī netiek risinātas. Ja kādreiz esat apēdis desertu, lai arī sāta sajūta jau iestājusies, vai apēdis kasti saldējuma, jūtoties nomākts, visticamāk arī jūs esat saskāries ar emocionālo ēšanu.

Kas īsti ir emocionālā ēšana un kas to izraisa?

Banner 280x280

Cilvēki, kas cieš no emocionālās ēšanas, uz stresu vai negatīvām emocijām reaģē ēdot, pat tad, ja patiesībā nav izsalkuši. Ēdieni, ko šādos gadījumos parasti izvēlas, ir tā dēvētie "mierinājuma ēdieni" – kalorijām bagāti ēdieni ar zemu uzturvērtību. Diemžēl emocionālā ēšana neatrisina emocionālās problēmas. Lielākoties tās tikai padziļinās, jo pēc emocionālās ēšanas nepatīkamās jūtas ne tikai vēl aizvien saglabājas, bet tām pievienojas arī vainas apziņa par pārēšanos.

"Emocionālo izsalkumu" nav iespējams remdēt ar ēdienu. Sākotnēji rodas neliels mierinājums, taču pēc neilga brīža rodas apjausma, ka izjūtas, kas izraisījušas ēšanu, nekur nav pazudušas. Un nereti cilvēks jūtas vēl sliktāk lieki uzņemto kaloriju dēļ. Padodoties emocionālajai ēšanai, mēs neiemācāmies veselīgākus veidus, kā risināt emocionālās problēmas. Jums kļūst arvien grūtāk kontrolēt savu svaru, jūs pārņem bezspēcības sajūta gan saistībā ar ēdienu, gan savu emocionālo stāvokli.

Emocionālo ēšanu var iedalīt divās formās: pēkšņas ēšanas vēlmes lēkmes, kam raksturīga nespēja tās kontrolēt, kā arī lielāka daudzuma ēdiena uzņemšana vienā reizē. Pēc lēkmes parasti parādās kauna sajūta; un pārēšanās – ikdienas ēšanas ritma izjaukšana, t.i., naktī ēšanas sindroms. Tam savukārt raksturīgs apetītes zudums no rītiem un pieaugoša apetīte vakaros un nakts laikā, miega traucējumi, miegainums pēc maltītēm.

Kas ir galvenie iemesli, kamdēļ cilvēki ir pakļauti šai problēmai?

Cilvēkos, kam ir nosliece uz emocionālo ēšanu, vēlmi pēc papildus maltītēm var radīt nemiers, aizkaitināmība, slikts noskaņojums, vientulības izjūta. Pastāv uzskats, ka emocionālo ēšanu neizraisa viens konkrēts faktors, bet gan to kopums. Speciāliste atzīmē, ka iemesls, kādēļ veidojas nosliece uz emocionālo ēšanu, visbiežāk meklējams ģimenes attiecībās: "Ģimenēs, kurās ēdienam tiek piešķirta ļoti nozīmīga loma, mātes jebkādu bērna diskomfortu saskata, kā izsalkumu, kas bērnam savukārt neļauj iemācīties, kā atšķirt iekšējas sajūtas no emocionāla diskomforta. Šādā situācijā rodas nepareizs mehānisms - "Kad jūtos slikti, man jāēd". Ja ģimenē galvenās mātes rūpes ir saistītas ar bērnu apģērbšanu un pabarošanu, palielinās maltītes nozīmība", uzsver Alla Šilina.

Cilvēkiem, kas sasaista ēdienu ar komfortu, varu vai kā citādi, nevis kā barības vielas enerģijas uzņemšanai, var būt nosliece uz emocionālo ēšanu.

Kas ir galvenās atšķirības starp "emocionālo izsalkumu" un fizisko izsalkumu?

Lai varētu izkļūt no emocionālās ēšanas cikla, vispirms nepieciešams iemācīties, kā atšķirt emocionālo no fiziskā izsalkuma. Diemžēl reālajā dzīvē tas var būt sarežģītāk nekā sākotnēji šķiet, it īpaši, ja cilvēks regulāri izmantojis ēdienu, lai apslāpētu savas patiesās izjūtas.

Emocionālais izsalkums var būt ļoti spēcīgs, tāpēc to var viegli sajaukt ar fizisko izsalkumu. Taču ir pazīmes, pēc kurām vadoties, ir vieglāk atšķirt fizisko no emocionālā izsalkuma.

Emocionālais izsalkums rodas pēkšņi, negaidot un ierosina visaptverošu un steidzamu vēlmi to remdēt. Savukārt fiziskais izsalkums rodas pakāpeniski– tā nav tik steidzama un nekontrolējama vēlme pēc apmierinājuma. Emocionālajam izsalkumam raksturīga vēlme pēc tā dēvētajiem "mierinājuma ēdieniem", taču, kad cilvēks patiesi ir izsalcis, gandrīz jebkas ēdams šķiet gana labs, ieskaitot veselīgu ēdienu, piemēram, dārzeņus. Izjūtot emocionālo izsalkumu, rodas vēlēšanās pēc sātīgiem, trekniem ēdieniem, saldām uzkodām, kas rada tūlītēju un īslaicīgu gandarījumu, piemēram, vēlme pēc siera kūkas vai picas un tā vien šķiet, ka nekas cits nederēs. Emocionālais izsalkums nereti noved pie nesaprātīgas ēšanas – attopoties pie tukšas čipsu pakas vai saldējuma kastes, pat īsti negūstot gandarījumu un nepamanot, kā tā izēsta. Kad cilvēks uzņem pārtiku reaģējot uz fizisku izsalkumu, parasti ir lielāka apziņas sajūta pār notiekošo. Emocionālā ēšana nesniedz apmierinājumu līdz ar sāta sajūtu, cilvēks vēlas ēst vēl, bieži līdz brīdim, kad jūtas diskomfortabli pārēdies. Turpretī fiziskais izsalkums tiek apmierināts līdz ar sāta sajūtas iestāšanos. Emocionālais izsalkums nereti noved pie nožēlas, vainas sajūtas vai kauna. Ēdot apmierinot fizisku izsalkumu, cilvēks nejūtas nedz vainīgs nedz nokaunējies, jo vienkārši sniedz ķermenim nepieciešamās barības vielas. Ja pēc paēšanas rodas vainas sajūta, tas var liecināt, ka dziļi sevī apzināties, ka neēdāt dabisku iemeslu (fiziska izsalkuma) vadīts.

Emocionālā ēšana ir pieaugoša tendence, tāpēc mums jāzina, kā šo problēmu risināt

Ņemot vērā to, ka emocionālā ēšana ir pieaugoša tendence, cilvēkiem būtu vairāk jādomā, kā viņi reaģē un pārvar stresu un citas negatīvas emocijas. Vissvarīgākā lieta ir balanss, kā arī spēja atpazīst savas izjūtas – dusmas, nomāktību, stresu, u.c. – un tās risināt atbilstoši, nevis ar ēdiena palīdzību, kas situāciju tikai padziļina un pasliktina.

Lai pārvarētu emocionālo ēšanu, nepieciešams ēdienu ieraudzīt no veselīgākas perspektīvas un mainīt savus ēšanas paradumus, atpazīt iemeslus, kas rada emocionālās ēšanas vēlmi, tāpat arī mēģināt atrast veidus, kā izvairīties no stresa vai to mazināt.

Izjūtot emocionālās ēšanas vēlmi, vislabāk iziet pastaigā, veikt vingrinājumus, izmantot muskuļu relaksācijas metodes, dziļi elpot, dejot, iet dušā vai izmantot kādu citu veselīgu aktivitāti, kas liks aizmirst par ēšanu.
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.