medicine.lv skaitļos

Lietotāji online414
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Izplatītākā ģenētiski pārmantotā slimība - ģimenes hiperholesterinēmija : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Izplatītākā ģenētiski pārmantotā slimība - ģimenes hiperholesterinēmija

Foto: Ginny / flickr.com

Balstoties uz datiem par slimības izplatību Eiropā, tiek lēsts, ka ģimenes hiperholesterinēmija Latvijā varētu skart 7000 līdz 10 000 cilvēku, no kuriem lielākā daļa nav apzināti un nav uzsākuši atbilstošu ārstēšanos.

Ģimenes hiperholesterinēmija (ĢH) ir jau vairāk nekā 50 gadus zināma slimība, bet tikai nesen ir atklāts, ka tā ir sastopama vismaz divas reizes biežāk, nekā agrāk tika uzskatīts. Slimībai raksturīgi, ka vairākiem ģimenes locekļiem ir augsts holesterīna līmenis asinīs (parasti >8 mmol/l) un agrīni – nereti jau no 30 gadu vecuma – attīstās sirds artēriju nosprostošanās, kas var novest pie miokarda infarkta, stenokardijas un arī nāves. ĢH pamatā ir ģenētiskās mutācijas gēnos, kas regulē "sliktā" jeb ZBL (zema blīvuma lipopropteīnu) holesterīna nonākšanu aknās, kas ir galvenais holesterīna vielmaiņu regulējošais orgāns. Tā rezultātā ZBLH uzkrājas asinīs un nogulsnējas asinsvadu sieniņās. Tas savukārt izraisa agrīnas un agresīvas sirds un asinsvadu slimības, tostarp, miokarda infarktu, stenokardiju, pat pēkšņu nāvi. Ja par relatīvi pieņemamu kopējā holesterīna līmeni var uzskatīt zem 5 mmol/l, tad neārstētiem ĢH pacientiem kopējais holesterīna līmenis var svārstīties no 7 līdz 14 mmol/l vai pat augstāk.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs prof.Gustavs Latkovskis: "Esam pieraduši par paaugstinātu holesterīnu runāt saistībā ar neveselīga uztura un dzīvesveida sekām. Taču patiesībā diezgan daudziem cilvēkiem paaugstināts holesterīns tiek pārmantots no vecākiem. Viņi var ievērot visperfektāko dzīvesveidu, kas, protams, ir jādara, bet holesterīna līmeni neizdodas būtiski samazināt.Šī slimība ir visbiežākais ģenētiskais iemesls, kas var novest pie pieauguša cilvēka nāves. Lai savlaicīgi diagnosticētu ĢH, ikvienam, tai skaitā jauniem cilvēkiem, vajadzētu vērsties pie sava ģimenes ārsta un veikt holesterīna analīzes, pēc tam nepieciešamības gadījumā ģimenes ārsts var nosūtīt uz tālākiem izmeklējumiem pie speciālista. Mūsdienās slimība ir efektīvi ārstējama un iespējams pagarināt dzīves ilgumu par vairākiem desmitiem gadu. Pasaules dati rāda, ka ar esošajām iespējām ĢH pacientiem ir iespējams nodrošināt kvalitatīvu dzīvildzi."

Būtiska šīs slimības izpausme ir tā, ka tieši relatīvi jauni cilvēki (vīrieši līdz 55 gadiem un sievietes līdz 60 gadiem) saslimst ar koronāro sirds slimību (holesterīna izgulsnēšanās sirdi apasiņojošajās koronārajās artērijās), kas parasti ir raksturīga krietni lielākā vecumā. Nav retums, ka pirmās komplikācijas tiek konstatētas jau ap 30 – 35 gadu vecumu. Noteikti daļa no traģiskajām ziņām par ap 40 gadiem jaunu cilvēku pēkšņu nāvi ir izskaidrojami arī ar ĢH. Tādēļ ļoti svarīga ir savlaicīga diagnostika un profilaktisko pasākumu uzsākšana.

Banner 280x280

Kopš šī gada sākuma sadarbībā starp Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centru un LU Kardioloģijas Zinātnisko institūtu Valsts pētījuma programmas ietvaros ir izveidota ārstu konsultatīvā grupa. Tas pacientiem nozīmē to, ka iespējams saņemt kvalificētu ārsta konsultāciju, kurš ir apmācīts šīs slimības diagnosticēšanā un kurš var pareizi izvērtēt, vai ir nepieciešams uzsākt profilaktiskos pasākumus un ārstēšanu, kā arī var palīdzēt noskaidrot, vai šī slimība ir pārmantota arī citiem ģimenes locekļiem.Ja ĢH apstiprinās, tiek piedāvāts veikt slimības skrīningu ģimenes locekļiem. Visā pasaulē ir atzīts, ka visefektīvākais veids kā diagnosticēt jaunus ĢH pacientus ir tieši caur ģimenēm, kurās jau vienam ģimenes loceklim ir diagnosticēta šī slimība– šo procesu sauc par kaskādes skrīningu. Ja kādam no ģimenes locekļiem ir augsts holesterīns un tā ir ĢH, tad pastāv 50% varbūtība, ka arī citiem pirmās pakāpes radiniekiem (brāļiem, māsām, bērniem, vecākiem) ir iespējama šī slimība.

Plašāka informācija par ĢH, riskiem un ārstēšanu: http://www.parsirdi.lv/slimibas/gimenes-hiperholesterinemija unhttp://heartuk.org.uk/fh-familial-hypercholesterolemia

24.septembrī pasaulē un pirmo reizi Latvijā tiek atzīmēta Ģimenes hiperholesterinēmijas diena. Lai uzzinātu vairāk par ĢH, paaugstināta holesterīna riskiem un aktuālāko ārstēšanā, iedzīvotāji aicināti uz tikšanos ar kardiologu prof.Gustavu Latkovski 28.septembrī plkst. 16:00 "ES mājā", Aspazijas bulvārī 28 (1.stāvā). Uz pasākumu īpaši tiek aicināti cilvēki, kam ir diagnosticēta ĢH vai kuriem ir paaugstināts holesterīns (virs 8mmol/l un augstāks). Dalība pasākumā, iepriekš piesakoties pa tālruni 20383221 vai rakstot uz e-pastu: info@parsirdi.lv.


 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...