Izdalījumi grūtniecības laikā
Izdalījumi grūtniecības laikā
Vaginālo izdalījumu daudzums grūtniecības laikā palielinās, un tā tam dabīgi ir jābūt, jo estrogēnu ķermenis ražo vairāk, kā arī asins cirkulācija ir lielāka, pieaug iegurņa spiediens, tāpēc, jo īpaši uz grūtniecības beigu pusi, izdalījumi no maksts var kļūt biežāki.
Tautā tie skaisti nodēvēti par "baltajiem ziediem", un šis nosaukums jau ļauj mums noprast, kādiem ir jābūt normāliem izdalījumiem: tiem ir jābūt bez smaržas, baltiem, pienainiem vai caurspīdīgiem. Ja šie izdalījumi ir ļoti traucējoši, vari izvēlēties biksīšu ieliknīti, bet noteikti bez smaržas. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot tamponu!
Pastiprināti vaginālie izdalījumi bieži tiek pieminēti, runājot par agrīniem grūtniecības simptomiem, jo ļoti iespējams, pirms grūtniecības testa veikšanas, vari novērot izdalījumu pastiprināšanos, un tev uzreiz var šķist, ka kaut kas nav kārtībā. Bet, ja vien nenovēro kādus no sekojošajiem simptomiem, satraukumam nav pamata.
Noteikti sazinies ar ārstu:
-ja jūti diskomfortu, niezi vai sāpes izdalījumu dēļ;
-ja jūti sāpes urinējot, dzimumakta laikā;
-ja mainās izdalījumu krāsa, tie var kļūt brūngani, dzeltenīgi vai zaļgani, nedaudz asiņaini, mainās konsistence, piemēram, šķiet, ka izdalījumi kļuvuši tādi kā biezpienveidīgi, kā arī, ja parādās nepatīkams aromāts – tas var liecināt par kādu infekciju.
Izplatītākā infekcija ir vaginālā kandidoze jeb piena sēne. Šī piena sēne mūsu organismā mīt ikdienā – makstī, taisnajā zarnā, arī mutē, bet tikai gadījumos, kad tā sāk vairoties, var runāt par piena sēni kā slimību. Statistika rāda, ka tā piemeklē 50% grūtnieču, tāpēc nekautrējies pastāstīt ārstam par diskomfortu un par izdalījumu raksturu.
Piena sēne ir viegli ārstējama, un to būtu vēlams ārstēt, gan, lai dzemdībās nebūtu problēmas, un pats galvenais, lai dzemdību procesā nepastāvētu risks inficēties jaundzimušajam mazulim.
Bet svarīgi ir arī pastāvīgi neuzstādīt diagnozi un sākt ārstēšanu. Noteikti sazinies ar ārstu, lai noskaidrotu patieso infekcijas cēloni un kopā izvēlētos ārstēšanas metodi.
Vaginālo izdalījumu radīto komfortu/ diskomfortu ļoti lielā mērā ietekmē higiēna.
Kā rūpēties par intīmo higiēnu:
- apmazgājies tik bieži, cik uzskati par nepieciešams;
- valkā ērtu kokvilnas apakšveļu, izvairies no cieša apģērba valkāšanas;
- nelieto smaržojošus tualetes papīrus, ieliknīšus, dezodorantus, smaržīgas ziepes. Izvēlies speciāli intīmajai kopšanai paredzētu mazgāšanas līdzekli, jo krasas pH izmaiņas, kas var būt, lietojot parastās ziepes, var veicināt piena sēnes rašanos.
- nekādā gadījumā neskalo vagīnu.
Dzer pietiekoši daudz šķidruma, ieteicams 2 litri dienā.
Ievies ēdienkartē produktus, kas bagāti ar C vitamīnu, kā arī skābpiena produktus, kefīru, jogurtu, ir pierādīts, ka to lietošana uzlabo maksts mikrofloru.
Grūtniecības beigās izdalījumi var kļūt savādāki, jo var izdalīties gļotu korķis. Dzemdes kakliņu visu grūtniecības laiku sedz gļotu pika, kas pasargā dzemdi no ārējās maksts vides. Apmēram divas nedēļas pirms dzemdībām, dzemdes kakliņš sāk gatavoties dzemdībām, un gļotu korķis var izslīdēt. Tas var notikt ilgākā periodā, bet var arī būt tikai pāris stundas pirms dzemdībām.
Kā atšķirt gļotu korķi no parastajiem vaginālajiem izdalījumiem?
Gļotu korķis kopumā ir apmēram pusglāzes lielumā, un var izdalīties pakāpeniski. Izdalījumi kļūst nedaudz brūngani vai rozīgi, var būt ar asins dzīslojumu.
Gļotu korķis var arī izskatīties kā 1 - 2 ēdamkarošu daudzuma brūngans izdalījums vienā reizē.
Jebkurā gadījumā, atceries – ja izdalījumu izmaiņas tevi satrauc, sazinies nekavējoties ar savu ārstu vai vecmāti, lai noskaidrotu, kas notiek.