Īsteno pētījumu Latvijas iedzīvotāju veselībpratības novērtēšanai un uzlabošanai
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (Stradiņa slimnīca) Zinātniskais institūts sadarbībā ar Latvijas Universitāti ir uzsācis pētījumu “Latvijas iedzīvotāju veselībpratības novērtēšana un pilnveidošana: uz populāciju orientētās informatīvas izglītošanas platformas izstrāde un validācija dzīvesveida saistīto risku izpētei un uzraudzībai”, kas tiek realizēts Valsts pētījumu programmas ietvaros ar Latvijas Zinātnes padomes finansiālu atbalstu.
Pētījuma mērķis ir noskaidrot veselības pratību ietekmējošos faktorus Latvijas populācijā, identificēt riska grupas, apzināt pacientu tiesību jautājumus un izveidot rīcībpolitikas ieteikumus sabiedrības veselības pratības un pacientu zināšanu par savām tiesībām uzlabošanai Latvijā, kā arī radīt pieeju populācijas informatīvai izglītošanai Latvijas iedzīvotāju veselībpratības uzlabošanai nākotnē.
Lai šo mērķi sasniegtu, ir veikta populācijas dzīvesveida aptauja, iesaistot 1133 respondentus, izveidota digitālā platforma, kurā Latvijas iedzīvotāji varēs gan novērtēt savu veselības pratību, gan iegūt personalizētu informāciju dzīvesveida uzlabošanai. Paralēli plānotas fokusgrupu diskusijas ar nozares profesionāļiem, nevalstiskajām organizācijām, juristiem un citiem ekspertiem par pacientu zināšanām tiesību jomā un to uzlabošanas iespējām.
Pētījuma zinātniskais vadītājs profesors Valdis Pīrāgs par pētījumu saka: “Zinātnei ir jābūt cilvēcīgai, un šajā pētījumā mēs cilvēkus ne tikai iesaistām, intervējot un pēc tam analizējot iegūtos datus, bet arī aicinām līdzdarboties – pašiem novērtēt savas zināšanas un prasmes veselības jomā, iegūt individualizētu informāciju dzīvesveida uzlabošanai un mainīt savus paradumus. Vēl viens svarīgs cilvēcīguma aspekts ir pacientu tiesības – ne vienmēr cilvēki zina, apzinās un izmanto savas tiesības. Mūsu uzdevums ir noskaidrot cilvēku zināšanas, prasmes un vajadzības, apzināt tās cilvēku grupas, kurām pacientu tiesību jautājumi nav pieejami, un radīt ieteikumus, kā situāciju valstiski uzlabot.”
Pētījums tiek veikts, sadarbojoties multidisciplinārai speciālistu komandai: pētniekiem, ārstiem, juristiem, IT speciālistiem un citiem veselības aprūpes ekspertiem.
Pētījumu finansē Latvijas Zinātnes padome, valsts pētījumu programmas "Sabiedrības veselība" projekta “Latvijas iedzīvotāju veselībpratības novērtēšana un pilnveidošana: uz populāciju orientētās informatīvas izglītošanas platformas izstrāde un validācija dzīvesveida saistīto risku izpētei un uzraudzībai” ietvaros. Projekta numurs: VPP-VM-Sabiedrības_Veselība-2023/1-0003.