Hormonālās tabletes – nevēlamas grūtniecības alternatīva
Mūsdienu reproduktīvās veselības speciālisti izceļ divas galvenās problēmas – kā pasargāt sevi no nevēlamas grūtniecības un kā palikt stāvoklī. Diezgan bieži pirmā problēma kļūst loģisks turpinājums otram ne visai drošam lēmumam.
Hormonālo preparātu specifika
Starp daudziem mūsdienu kontracepcijas līdzekļiem ģimenes plānošanā – spermicīdiem, barjeras, hormonāliem, dzemdes spirāles, ritmiskiem, ķirurģiskiem - kā pašiem ērtākiem tiek pieskaitīti hormonālie. Vairāk pielietotie skaitās orālie preparāti. Pirmo reizi orālo kontracepciju sāka pielietot 50–tajos gados. To galvenais trūkums bija pārāk augsta, gandrīz ziloņa deva hormonu, kuras dēļ aiz perorālās kontracepcijas klīst mīts par aptaukošanos. Vairāku desmitu gadu laikā orālā kontracepcija ievērojami uzlabojusies. Izdevies sintezēt augsti aktīvas vielas – levonorgestrēlu un etinilestradiolu un tas lika ievērojami samazināt hormonu devu saglabājot pretapaugļošanās funkcijas. Veiksmīgi izcelti trešās paaudzes progestogēni, pateicoties kam radītas mini-tabletes. Izdevies izstrādāt daudz multi-fāzes preparātu, kuri sevī ietver plašu hormonālo spektru kombinācijas. Orālā hormonālā kontracepcija kļuva pieejamāka, pateicoties tam, ka samazinājušās komplikācijas un blakus iedarbības, kā arī samazinājusies cena.
Metodes pozitīvie kontraceptīvie efekti
- Ļoti efektīvi novērš grūtniecības iestāšanos.
- Menstruācijām līdzīgu asiņošanu (endometrija deskvamācija) regularitāte.
- Ārpusdzemdes grūtniecības iestāšanās riska mazināšanās, jo nav ovulācijas un apaugļošanās (tas īpaši svarīgi regionos, kur ir zināmas grūtības neatliekamas ķirurģiskas palīdzības sniegšanā vispār).
- Nav atkarības no dzimumakta biežuma diennakts, nedēļas vai gada laikā.
- Neietekmē sievietes auglību vispār, un pēc tā lietošanas pārtraukšanas auglība atjaunojas ļoti ātri.
Metodes pozitīvie nekontraceptīvie efekti
- Menstruālā cikla traucējumu novēršana: menstruālo asiņu apjoma ievērojama mazināšanās, līdz ar to mazinās anēmijas risks; zūd viduscikla (ovolūcijas) sāpes, zūd pirmsmenstruālas spriedzes simptomi (var pāriet acne, īpaši pirmsmenstruālā tipa); nav dismenorejas riska.
- Labdabīgie krūšu slimību mazināšanas, iespējams, saistībā ar progestagēnu lietošanu.
- Dzemdes ķermeņa vēža riska mazināšanās. Šis pozitīvais efekts pieaug, ilgstoši lietojot KOK, un turpinās vēl aptuveni 15 gadus pēc preparāta lietošanas pārtraukšanas.
- KOK lietošana vājina olnīcu cistu, cistomu, dzemdes miomas, endometriozes, osteoporozes attīstības iespēju.
- KOK lietotājām, salīdzinot ar tām, kas lieto citas kontracepcijas metodes (izņemot barjermetodes), mazinās akūta iegurņa iekaisuma slimības risks. Taču KOK neaizsargā no STI vai HIV.
Orālās hormonālās kontracepcijas veidi
Izšķir divu veidu orālo hormonālo kontracepciju:
- Estrogēna – gestagēna kombinētie preparāti, kas satur divu veidu sieviešu dzimumhormonus – progestagēns un estrogēns;
- mini tabletes – kas satur tikai progestagēnu.
Orālie kontraceptīvi bremzē ovulāciju, novērš iespēju attīstīties ārpusdzemdes grūtniecībai, ja agrāk ir bijusi ārpusdzemdes grūtniecība, tad kombinētos pretapaugļošanās līdzekļus ir vērts lietot. Šo kontraceptīvu lietošana ievērojami samazina olnīcu vēža un endometrijas(iekšējā dzemdes gļotāda) rašanos un iegurņa iekaisuma slimības. Hormonālās tabletes novērš noteiktus iemeslus neauglības novēršanā, paaugstina iespējamu grūtniecību pēc pretapaugļošanās tablešu pārtrauktas lietošanas. Vēl viens hormonālo kontraceptīvu "pluss" - riska samazināšana saslimstībai ar osteoporozi.
Kombinēto preparātu specifika
Kā vienu no kombinēto preparātu priekšrocībām var minēt lielāku efektivitāti no visām speciālistiem zināmām metodēm. Izņēmums var būt tikai brīvprātīga ķirurģiska sterilizācija. Iegaumējiet: pielietojot brīvprātīgu ķirurģisko sterilizāciju jums nākas būt atkarīgam no ārsta – ķirurga kvalifikācijas, pielietojot kombinēto orālo kontracepciju – tikai no paša disciplīnas.
Zālēm jābūt ar kontraceptīvu garantiju, ja preparāts tiek lietots cikla pirmajā dienā. Preparātu jālieto orāli pirms gulētiešanas vai pēc vakariņām. Tikai tādā gadījumā dzimumakta laikā nebūs problēmu. Spēju ieņemt mazuli – reproduktīvā funkcija – atgriezīsies ātri, pārstājot lietot preparātu pēc trim mēnešiem varbūt pat ātrāk.
Īpaši brīdinājumi un piesardzības pasākumi, izvēloties hormonālo kontracepciju
- Smēķēšana paaugstina asinsvadu spazmu attīstības risku, kas palielinās līdz ar pacientes vecumu. Tāpēc sievietēm pēc 35 gadu vecuma, ja viņas vēlas lietot šo preparātu, ieteicams nesmēķēt.
- Pacientēm, kuras lieto estrogēnus saturošus līdzekļus, nopietna ķirurģisku operāciju un imobilizācijas laikā ir paaugstināts dziļo vēnu trombozes risks. Ieteicams pārtraukt KOK lietošanu 4 nedēļas pirms ķirurģiskas operācijas un, ja ir paredzēta ilgstoša imobilizācija.
- Sievietēm ar varikozām vēnām rūpīgi jāizvērtē kontraceptīvā efekta un iespējamā trombemboliskā riska savstarpējā attiecība.
- Terapija jāpārtrauc, ja konstatē aknu funkcionālo testu rezultātu novirzes no normas.
- Estragēnu un/vai progestagēna savienojumus saturošo preparātu lietošanas laikā reizēm parādās hloasma (lokāla sejas ādas pigmentācija), īpaši sievietēm, kurām iepriekš bijusi chloasma gravidarum. Sievietēm ar šādu predispozīciju preparāta lietošanas laikā jāvairās no saules staru iedarbības.
- Estrogēnus saturošo preparātu lietošanas laikā reizēm var būt depresija. Ja to pavada tripofāna metabolisma traucējumi, terapeitisku efektu var dot B6 vitamīna lietošana.
- KOK iespējams lietot, taču piesardzīgi, pacientēm, kurām ir:
- latenta vai atklāta sirds mazspēja, nieru darbības traucējumi, hipertensija, epilepsija vai migrēna (kā arī atbilstoša anamnēze), jo, preparātu lietojot, šīs pataloģijas var kļūt smagākas vai atsākties.
- sirpjveida šūnu hemoglinopātija, jo zināmos apstākļos, piemēram, infekciju vai anoreksijas gadījumā, estrogēnus saturoši preparāti šādām pacientēm var izraisīt trombemboliskus procesus.
- estrogēnsensitīva ginekoloģiskā pataloģija, piemēram, dzemdes miomas, kas, lietojot estrogēnus, var palielināties, vai endomeetrioze, kas šādos apstākļos var manifestēties.
Ja rodas jebkādas pazīmes, kas liecina par trombemboliskiem procesiem, terapija tūlīt jāpārtrauc!
Pazemināta drošība
Ja preparātu lieto, precīzi ievērojot instrukciju, grūtniecības iestāšanās iespēja ir maz ticama. Tomēr orālo kontraceciju līdzekļu darbības drošība var būt pazemināta, ja:
- tabletes netiek lietotas atbilstoši norādījumiem, piemēram, netiek iedzerta viena vai vairākas tabletes;
- gastrointestināli traucējumi ar caureju un/vai vemšanu, kuri sākas pirmo 4 stundu laikā pēc tabletes iedzeršanas;
- vienlaikus tiek lietoti daži citi medikamenti.
Ja kārtējo tablešu lietošanas ciklu beidzot nav asiņošanas, bet var izslēgt visus iepriekš minētos apstākļus un grūtniecības iestāšanās ir maz ticama, tad kontraceptīva preparāta lietošanu var turpināt atbilstošajā režīmā bez menstruācijai līdzīgās asiņošanas.
Bet ja kaut vai viena no minētajām kļūmēm vai komplikācijām nav izslēdzama, tablešu lietošana jāpārtrauc un lietošanas atsākšana pieļaujama tikai pēc tam, kad iegūta droša pārliecība, ka grūtniecība nav iestājusies.
Grūtniecība un laktācijas periods
Grūtniecības laikā KOK ir kontrindicēta.
Estrogēnus/gestogēnus saturošie orālie kontraceptīvie līdzekļi var ietekmēt mātes piena kvalitāti un samazināt tā daudzumu. Neliels aktīvo vielu daudzums var būt arī mātes pienā.
Ar estrogēnu/gestagēnu lietošanu var būt saistītas sekojošas nevēlamas blaknes
- Uroģenitālais trakts: menstruāciju pārtraukšanās, mainīta dzemdes kakliņa sekrēcija, dzemdes starpmenstruāla asiņošana, amenoreja pēc lietošanas, miomu palielināšanās, endometriozes manifestācija, dažas vaginālas infekcijas, piemēram, kandidoze.
- Krūtis: paaugstināts jutīgums, sāpīgums, palielināšanās, sekrēcija.
- Gastrointestinālais trakts: slikta dūša, vemšana, žultsakmeņi, holestatiska dzelte.
- Kardiovaskulārā sistēma: trombozes, asinsspiediena paaugstināšanās.
- Acis: radzenes diskomforta sajūta, nēsājot kontaktlēcas.
- Āda: hloasma, erythema nodosum, pūtītes.
- Centrālā nervu sistēma: galvassāpes, migrēna, garastāvokļa maiņas.
- Dažādi: šķidruma aizture, pazemināta tolerance pret glikozi, ķermeņa masas pārmaiņas.
KOK toksicitāte ir ļoti zema. Tāpēc saindēšanās simptomu nav pat tad, ja, piemēram, bērns, iedzer vairākas tabletes. Vienīgie simptomi, kas šādos gadījumos var būt ir: slikta dūša, vemšana un jaunām meitenēm - viegla asiņošana no dzimumceļiem.
Specifiska ārstēšana parasti nav vajadzīga; ja nepieciešams, lieto simptomātisku terapiju.
Pirms aptiekā iegādāties orālo kontracepciju apmeklējiet ārstu – ginekologu. Viņš palīdzēs izvēlēties preparātu, kas derēs tieši jums.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autore Alan Antiporda