medicine.lv skaitļos

Lietotāji online113
Aktīvie uzņēmumi12832
Nozares raksti1641
Ekspertu atbildes21477
Hormonālās tabletes – nevēlamas grūtniecības alternatīva : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Hormonālās tabletes – nevēlamas grūtniecības alternatīva

Mūsdienu reproduktīvās veselības speciālisti izceļ divas galvenās problēmas – kā pasargāt sevi no nevēlamas grūtniecības un kā palikt stāvoklī. Diezgan bieži pirmā problēma kļūst loģisks turpinājums otram ne visai drošam lēmumam.

Hormonālo preparātu specifika

Starp daudziem mūsdienu kontracepcijas līdzekļiem ģimenes plānošanā – spermicīdiem, barjeras, hormonāliem, dzemdes spirāles, ritmiskiem, ķirurģiskiem - kā pašiem ērtākiem tiek pieskaitīti hormonālie. Vairāk pielietotie skaitās orālie preparāti. Pirmo reizi orālo kontracepciju sāka pielietot 50–tajos gados. To galvenais trūkums bija pārāk augsta, gandrīz ziloņa deva hormonu, kuras dēļ aiz perorālās kontracepcijas klīst mīts par aptaukošanos. Vairāku desmitu gadu laikā orālā kontracepcija ievērojami uzlabojusies. Izdevies sintezēt augsti aktīvas vielas – levonorgestrēlu un etinilestradiolu un tas lika ievērojami samazināt hormonu devu saglabājot pretapaugļošanās funkcijas. Veiksmīgi izcelti trešās paaudzes progestogēni, pateicoties kam radītas mini-tabletes. Izdevies izstrādāt daudz multi-fāzes preparātu, kuri sevī ietver plašu hormonālo spektru kombinācijas. Orālā hormonālā kontracepcija kļuva pieejamāka, pateicoties tam, ka samazinājušās komplikācijas un blakus iedarbības, kā arī samazinājusies cena.

Metodes pozitīvie kontraceptīvie efekti

 1. Ļoti efektīvi novērš grūtniecības iestāšanos.
 2. Menstruācijām līdzīgu asiņošanu (endometrija deskvamācija) regularitāte.
 3. Ārpusdzemdes grūtniecības iestāšanās riska mazināšanās, jo nav ovulācijas un apaugļošanās (tas īpaši svarīgi regionos, kur ir zināmas grūtības neatliekamas ķirurģiskas palīdzības sniegšanā vispār).
 4. Nav atkarības no dzimumakta biežuma diennakts, nedēļas vai gada laikā.
 5. Neietekmē sievietes auglību vispār, un pēc tā lietošanas pārtraukšanas auglība atjaunojas ļoti ātri.
Banner 280x280

Metodes pozitīvie nekontraceptīvie efekti

 1. Menstruālā cikla traucējumu novēršana: menstruālo asiņu apjoma ievērojama mazināšanās, līdz ar to mazinās anēmijas risks; zūd viduscikla (ovolūcijas) sāpes, zūd pirmsmenstruālas spriedzes simptomi (var pāriet acne, īpaši pirmsmenstruālā tipa); nav dismenorejas riska.
 2. Labdabīgie krūšu slimību mazināšanas, iespējams, saistībā ar progestagēnu lietošanu.
 3. Dzemdes ķermeņa vēža riska mazināšanās. Šis pozitīvais efekts pieaug, ilgstoši lietojot KOK, un turpinās vēl aptuveni 15 gadus pēc preparāta lietošanas pārtraukšanas.
 4. KOK lietošana vājina olnīcu cistu, cistomu, dzemdes miomas, endometriozes, osteoporozes attīstības iespēju.
 5. KOK lietotājām, salīdzinot ar tām, kas lieto citas kontracepcijas metodes (izņemot barjermetodes), mazinās akūta iegurņa iekaisuma slimības risks. Taču KOK neaizsargā no STI vai HIV.

Orālās hormonālās kontracepcijas veidi

Izšķir divu veidu orālo hormonālo kontracepciju:

 • Estrogēna – gestagēna kombinētie preparāti, kas satur divu veidu sieviešu dzimumhormonus – progestagēns un estrogēns;
 • mini tabletes – kas satur tikai progestagēnu.
   

Orālie kontraceptīvi bremzē ovulāciju, novērš iespēju attīstīties ārpusdzemdes grūtniecībai, ja agrāk ir bijusi ārpusdzemdes grūtniecība, tad kombinētos pretapaugļošanās līdzekļus ir vērts lietot. Šo kontraceptīvu lietošana ievērojami samazina olnīcu vēža un endometrijas(iekšējā dzemdes gļotāda) rašanos un iegurņa iekaisuma slimības. Hormonālās tabletes novērš noteiktus iemeslus neauglības novēršanā, paaugstina iespējamu grūtniecību pēc pretapaugļošanās tablešu pārtrauktas lietošanas. Vēl viens hormonālo kontraceptīvu "pluss" - riska samazināšana saslimstībai ar osteoporozi.

Kombinēto preparātu specifika

Kā vienu no kombinēto preparātu priekšrocībām var minēt lielāku efektivitāti no visām speciālistiem zināmām metodēm. Izņēmums var būt tikai brīvprātīga ķirurģiska sterilizācija. Iegaumējiet: pielietojot brīvprātīgu ķirurģisko sterilizāciju jums nākas būt atkarīgam no ārsta – ķirurga kvalifikācijas, pielietojot kombinēto orālo kontracepciju – tikai no paša disciplīnas.

Zālēm jābūt ar kontraceptīvu garantiju, ja preparāts tiek lietots cikla pirmajā dienā. Preparātu jālieto orāli pirms gulētiešanas vai pēc vakariņām. Tikai tādā gadījumā dzimumakta laikā nebūs problēmu. Spēju ieņemt mazuli – reproduktīvā funkcija – atgriezīsies ātri, pārstājot lietot preparātu pēc trim mēnešiem varbūt pat ātrāk.

Īpaši brīdinājumi un piesardzības pasākumi, izvēloties hormonālo kontracepciju

 1. Smēķēšana paaugstina asinsvadu spazmu attīstības risku, kas palielinās līdz ar pacientes vecumu. Tāpēc sievietēm pēc 35 gadu vecuma, ja viņas vēlas lietot šo preparātu, ieteicams nesmēķēt.
 2. Pacientēm, kuras lieto estrogēnus saturošus līdzekļus, nopietna ķirurģisku operāciju un imobilizācijas laikā ir paaugstināts dziļo vēnu trombozes risks. Ieteicams pārtraukt KOK lietošanu 4 nedēļas pirms ķirurģiskas operācijas un, ja ir paredzēta ilgstoša imobilizācija.
 3. Sievietēm ar varikozām vēnām rūpīgi jāizvērtē kontraceptīvā efekta un iespējamā trombemboliskā riska savstarpējā attiecība.
 4. Terapija jāpārtrauc, ja konstatē aknu funkcionālo testu rezultātu novirzes no normas.
 5. Estragēnu un/vai progestagēna savienojumus saturošo preparātu lietošanas laikā reizēm parādās hloasma (lokāla sejas ādas pigmentācija), īpaši sievietēm, kurām iepriekš bijusi chloasma gravidarum. Sievietēm ar šādu predispozīciju preparāta lietošanas laikā jāvairās no saules staru iedarbības.
 6. Estrogēnus saturošo preparātu lietošanas laikā reizēm var būt depresija. Ja to pavada tripofāna metabolisma traucējumi, terapeitisku efektu var dot B6 vitamīna lietošana.
 7. KOK iespējams lietot, taču piesardzīgi, pacientēm, kurām ir:
 • latenta vai atklāta sirds mazspēja, nieru darbības traucējumi, hipertensija, epilepsija vai migrēna (kā arī atbilstoša anamnēze), jo, preparātu lietojot, šīs pataloģijas var kļūt smagākas vai atsākties.
 • sirpjveida šūnu hemoglinopātija, jo zināmos apstākļos, piemēram, infekciju vai anoreksijas gadījumā, estrogēnus saturoši preparāti šādām pacientēm var izraisīt trombemboliskus procesus.
 • estrogēnsensitīva ginekoloģiskā pataloģija, piemēram, dzemdes miomas, kas, lietojot estrogēnus, var palielināties, vai endomeetrioze, kas šādos apstākļos var manifestēties.
   

Ja rodas jebkādas pazīmes, kas liecina par trombemboliskiem procesiem, terapija tūlīt jāpārtrauc!

Pazemināta drošība

Ja preparātu lieto, precīzi ievērojot instrukciju, grūtniecības iestāšanās iespēja ir maz ticama. Tomēr orālo kontraceciju līdzekļu darbības drošība var būt pazemināta, ja:

 • tabletes netiek lietotas atbilstoši norādījumiem, piemēram, netiek iedzerta viena vai vairākas tabletes;
 • gastrointestināli traucējumi ar caureju un/vai vemšanu, kuri sākas pirmo 4 stundu laikā pēc tabletes iedzeršanas;
 • vienlaikus tiek lietoti daži citi medikamenti.

Ja kārtējo tablešu lietošanas ciklu beidzot nav asiņošanas, bet var izslēgt visus iepriekš minētos apstākļus un grūtniecības iestāšanās ir maz ticama, tad kontraceptīva preparāta lietošanu var turpināt atbilstošajā režīmā bez menstruācijai līdzīgās asiņošanas.

Bet ja kaut vai viena no minētajām kļūmēm vai komplikācijām nav izslēdzama, tablešu lietošana jāpārtrauc un lietošanas atsākšana pieļaujama tikai pēc tam, kad iegūta droša pārliecība, ka grūtniecība nav iestājusies.

Grūtniecība un laktācijas periods

Grūtniecības laikā KOK ir kontrindicēta.

Estrogēnus/gestogēnus saturošie orālie kontraceptīvie līdzekļi var ietekmēt mātes piena kvalitāti un samazināt tā daudzumu. Neliels aktīvo vielu daudzums var būt arī mātes pienā.

Ar estrogēnu/gestagēnu lietošanu var būt saistītas sekojošas nevēlamas blaknes

 1. Uroģenitālais trakts: menstruāciju pārtraukšanās, mainīta dzemdes kakliņa sekrēcija, dzemdes starpmenstruāla asiņošana, amenoreja pēc lietošanas, miomu palielināšanās, endometriozes manifestācija, dažas vaginālas infekcijas, piemēram, kandidoze.
 2. Krūtis: paaugstināts jutīgums, sāpīgums, palielināšanās, sekrēcija.
 3. Gastrointestinālais trakts: slikta dūša, vemšana, žultsakmeņi, holestatiska dzelte.
 4. Kardiovaskulārā sistēma: trombozes, asinsspiediena paaugstināšanās.
 5. Acis: radzenes diskomforta sajūta, nēsājot kontaktlēcas.
 6. Āda: hloasma, erythema nodosum, pūtītes.
 7. Centrālā nervu sistēma: galvassāpes, migrēna, garastāvokļa maiņas.
 8. Dažādi: šķidruma aizture, pazemināta tolerance pret glikozi, ķermeņa masas pārmaiņas.

KOK toksicitāte ir ļoti zema. Tāpēc saindēšanās simptomu nav pat tad, ja, piemēram, bērns, iedzer vairākas tabletes. Vienīgie simptomi, kas šādos gadījumos var būt ir: slikta dūša, vemšana un jaunām meitenēm - viegla asiņošana no dzimumceļiem.

Specifiska ārstēšana parasti nav vajadzīga; ja nepieciešams, lieto simptomātisku terapiju.

Pirms aptiekā iegādāties orālo kontracepciju apmeklējiet ārstu – ginekologu. Viņš palīdzēs izvēlēties preparātu, kas derēs tieši jums.

Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autore Alan Antiporda

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības":

Uzņēmumi nozarē "Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības"

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvāja testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Ivetas Bičevskas ārsta prakse ginekoloģijā

Ivetas Bičevskas ārsta prakse ginekoloģijā
Turpinām strādāt klātienē!

Kontakti

 1. +371 26514031
 2. bicevska@inbox.lv
 3. P.O.T.C.P.( Tikai pēc pieraksta)

Apraksts

Ivetas Bičevskas prakse specializējas ginekoloģiskās slimības, grūtnieču aprūpē un neauglības ārstēšanā. Darba laiks: pēc iepriekšēja pieraksta.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

ginekologs, ginekoloģija, ginekologi, ginekologa, ginekolog, ginekoloģe, ginekologa prakse, neauglības iemeslu diagnostika, ginekoloģisko saslimšanu diagnostika, grūtnieču aprūpe, neauglības iemeslu ārstēšana, konsultācijas par kontracepciju, ginekoloģisko saslimšanu ārstēšana, ginekologs grūtniecības laikā, hiperkeratoze ginekoloģijā, hormoni, iekaisumi ginekoloģijā, ginekologa konsultācija, sieviešu ārsts, dzemdību speciālists, medicīniskā palīdzība, akušieris–ginekologs, akušieris, konsultācijas grūtniecēm, ultrasonogrāfiskā izmeklēšana, USG, grūtniecība, ginekologa vizīte, sagatavošana dzemdībām, neauglības ārstēšana, grūtnieču uzskaite, menopauze, grūtniecības novērošana, dzemdniecība, ginekoloģijas prakse, grūtniecības skrīnings, grūtnieču izmeklējumi


Vairāk

Foto 6

ginekoloģijas prakse
ginekoloģisko saslimšanu diagnostika
grūtnieču aprūpe
ginekologa vizīte
konsultācijas grūtniecēm
grūtniecības novērošana