Interaktīvi par kalciju
Ar 23.novembri atklāta inovatīva mājas lapa www.kalcijs.lv, kur iespējams iegūt visplašāko informāciju par kalcija un D vitamīna ietekmi uz cilvēka veselību un aprēķināt, vai ar uzturu uzņemtais kalcijs ir pietiekams. Tā, piemēram, bērniem ik dienu jāuzņem 500mg kalcija, grūtniecēm un pusaudžiem līdz pat 1500mg, savukārt vīriešiem līdz 65 gadu vecumam – 1000mg kalcija.
Mājas lapā ir ne vien populārzinātniska informācija par kalciju un D3 vitamīnu, bet arī interaktīvas sadaļas dažādu vecumu un interešu cilvēkiem, t.sk. informācija par kalcija uzņemšanu grūtniecības laikā, sievietēm pēc menopauzes, bērniem un pusaudžiem, kā arī vīriešiem un tiem, kuri mīl aktīvi sportot.
Savas zināšanas par kalciju un tā nozīmi cilvēka organismam var pārbaudīt sadaļā Kalcija skola, savukārt uz jautājumiem atbildēs Eksperts – šobrīd osteoporozes speciāliste Dr. Signe Zelča.
Lai uzzinātu precīzus datus par kalcija daudzumu ikdienas uzturā, www.kalcijs.lv piedāvā Kalcija kalkulatoru. Kalcija kalkulatoru pilda, tajā atzīmējot vienas dienas laikā apēstos produktus un to daudzumus. Tas precīzi aprēķina, vai šīs dienas ēdienkarte sniedza organismam nepieciešamo ikdienas kalcija devu. Kalcija kalkulatoru vēlams pildīt vismaz 7 dienas, tādejādi skaidri redzot kalcija uzņemšanas tendenci. Mēs nedrīkstam aizmirst, ka kalcija rezerves cilvēka organismā ir apmēram 40g, ar to pietiek aptuveni 200 dienām.
Cilvēka organisms nespēj pats sintezēt vai ražot kalciju, tamdēļ agrāk vai vēlāk rezerves ir izsīkušas un nepieciešams to uzņemt papildus. Ja kalcijs netiek uzņemts papildus – organisms izmanto savas iekšējās rezerves – kaulus, tādejādi radot kaulu demineralizāciju un kaulu blīvuma samazināšanos. Kauli kļūst trausli un ievērojami palielinās to lūzumu risks.
Nedrīkst aizmirst, ka no jaukta uztura uzsūcas vien 40% kalcija un, ka kalcijs savu uzdevumu organismā spēs veikt vien ar D vitamīna palīdzību.
Kalcijs veido 2% no kopējā cilvēka svara, t.i. 70kg smaga cilvēka ķermenī ir aptuveni 1,4kg kalcija. Lielākais kalcija daudzums ir kaulos un zobos – aptuveni 99%. Atlikušais 1% kalcija atrodas asinīs, muskuļos un starpšūnu šķidrumā, kur dara mazus, bet ļoti nozīmīgus uzdevumus. Šī svarīgā viela ir atbildīga par asins sarecēšanu, muskuļu un asinsvadu saraušanos, nervu šūnu darbību, tā regulē hormonu līmeni un daudzus citus neredzamus procesus.
Informāciju sagatavoja projekta "Kalcija skola" vadītāja Edīte Kaņepāja – Vanaga