Informācija par kompensējamiem medikamentiem
Tas sastāv no A saraksta, kurā iekļauti līdzvērtīgas efektivitātes medikamenti, un B saraksta, kurā iekļautajiem medikamentiem KZS nav līdzvērtīgas efektivitātes zāļu. C sarakstā tiek iekļautas zāles, kuru izmaksas viena pacienta ārstēšanai gadā pārsniedz 3000 latu un ražotājs zāļu kompensācijas izdevumus noteiktam pacientu skaitam apņemas segt no saviem līdzekļiem.
Kādas ir izmaiņas kompensējamo medikamentu iegādē?
Kompensējamo zāļu saraksts no 2011.gada 1. janvāra tiek papildināts ar 79 lētākām līdzvērtīgas efektivitātes zālēm un divām medicīniskajām ierīcēm, tāpēc Veselības ekonomikas centram ir izdevies samazināt arī cenas no 2% līdz 60% Kompensējamo zāļu sarakstā jau iekļautajiem 180 medikamentiem un 5 medicīniskajām ierīcēm.
Kopumā Kompensējamo zāļu sarakstā no 2011. gada 1. janvāra būs 1310 zāles 148 medicīniskās ierīces. Visām līdz šim no valsts budžeta apmaksājamajām diagnozēm līdzšinējais valsts kompensācijas apjoms (100%, 75% vai 50%) paliek nemainīgs.
Atgādinām, ka valsts kompensācijas daļa (100%, 75% un 50% apmērā) tiek aprēķināta no lētāko līdzvērtīgas efektivitātes zāļu cenas. Tāpēc, ja pacientam, pat 100 % kompensācijas gadījumā, ir izrakstīts kāds no dārgākajiem līdzvērtīgas efektivitātes medikamentiem, tad starpība starp lētāko un dārgāko medikamentu jāpiemaksā pašam pacientam. Atgādinām, ka pacientam, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, ir tiesības saņemt informāciju par lētāku zāļu iegādi, kur pacienta līdzmaksājums būtu iespējami mazākais.
Arī trūcīgiem pacientiem un pacientiem, kuru ienākumi ir līdz 120 latiem mēnesī, pilnībā no sociālā drošības tīkla līdzekļiem tiek apmaksāts lētākais līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamais medikaments attiecīgajā zāļu grupā.
Kompensējamo zāļu saraksts publicēts Nacionālā veselības dienesta mājas lapā - http://www.vmnvd.gov.lv/
Kur var iepazīties ar Kompensējamo zāļu sarakstu (KZS)?
Informāciju par kompensējamo zāļu sarakstu Jūs varat jautāt savam ģimenes vai ārstējošajam ārstam. Aptiekā ir pieejams kompensējamo zāļu saraksts un farmaceits, savas kompetences ietvaros, var sniegt pacientiem nepieciešamo konsultāciju. Nacionālā veselības dienesta mājas lapā meklēšanas sistēma ļauj meklēt medikamentus un medicīniskās ierīces pēc parametriem - skatīt šeit
Zāļu kompensācijas kārtība Latvijā ir izveidota balstoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 89/105/EEK (par to pasākumu pārskatāmību, kas reglamentē cilvēkiem paredzēto zāļu cenas un to iekļaušanu valstu apdrošināšanas sistēmās). Zāļu kompensācijas kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr.899 "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība"
Kur iegūt informāciju par ārstiem, kuri ir tiesīgi izrakstīt kompensējamās zāles?
Informāciju par ārstiem, kuri ir tiesīgi izrakstīt kompensējamās zāles un iegūtpapildus informāciju par veselības aprūpi, pacientu iemaksām un veselības aprūpes saņemšanas iespējām Jūs varat saņemt, zvanot uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234.
Kādas ir pacienta tiesības un pienākumi, saņemot ārstēšanu?
Pacientam ir tiesības zināt, prasīt un saņemt informāciju par savu slimību. Tās ārstēšanas iespējām un nepieciešamajiem valsts apmaksājamiem medikamentiem no sava ģimenes vai ārstējošā ārsta.
Veselības ministrija aicina un vērš uzmanību, ka, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, pacientam jānoskaidro iespējas saņemt lētākās zāles savstarpēji aizvietojamu zāļu grupā. Turklāt, lietojot vairākus medikamentus vienlaicīgi (gan recepšu, gan bezrecepšu), pastāv paaugstināts zāļu mijiedarbības risks (iespējamas blakusparādības, zāļu uzsūkšanas un iedarbības izmaiņas). Līdz ar to lūdzu konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu par racionālu un drošu zāļu lietošanu, nepieļaujot arī vienlaicīgu dažādu nosaukumu, bet vienādas aktīvās vielas zāļu lietošanu, kas var izraisīt zāļu pārdozēšanu. Pacienta un ārsta sarunai par finansiālajām iespējām nepieciešamo zāļu iegādei būtu jānotiek jau ārsta kabinetā.
Kam pienākas kompensējamās zāles?
Kompensējamās zāles pienākas pacientiem, kuri slimo ar noteiktām smagām vai hroniskām slimībām. Zāles tiek kompensētas 100%, 75% vai 50% apmērā, atkarībā no slimības smaguma pakāpes.
Kas var izrakstīt kompensējamās zāles?
Kompensējamās zāles var izrakstīt ģimenes ārsti vai speciālisti (piemēram, endokrinologi, onkologi, acu ārsti, psihiatri, nefrologi), kuriem ir noslēgts līgums ar Veselības norēķinu centru par kompensējamo zāļu izrakstīšanu.
Kā un kur var saņemt kompensējamās zāles?
Kompensējamās zāles ārsts izraksta uz īpašās receptes veidlapas un ar šo recepti pacients aptiekā var saņemt viņam nepieciešamās zāles. Uz vienas receptes veidlapas atļauts izrakstīt zāles ārstēšanas kursam līdz trīs mēnešiem. Īpašās receptes derīguma termiņš ir 30 dienas. Ja ārsts receptē nav norādījis, ka izrakstītās zāles nedrīkst aizvietot, farmaceitam aptiekā jāpiedāvā pacientam lētākās savstarpēji aizvietojamās zāles.
Kādas zāles ir iespējams saņemt ar kompensāciju? Kas ir "references cena"?
Ar kompensāciju iespējams saņemt tikai tās zāles, kas ir iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā. Izvērtējot zāļu ārstniecisko un izmaksu efektivitāti, kompensējamo zāļu sarakstu veido Veselības ekonomikas centrs. Kompensējamo zāļu saraksts sastāv no diviem zāļu pamatsarakstiem - A un B.
A sarakstā iekļauj savstarpēji aizvietojamās zāles konkrētu slimību ārstēšanai. A sarakstā zāles ir sagrupētas tā saucamā "references grupā" (dažādu ražotāju zāles ar līdzīgu aktīvo vielu sastāvu) un katrai grupai ir noteikta references cena – šajā grupā lētākā medikamenta cena. Valsts A saraksta gadījumā visām references grupas zālēm apmaksā tikai šīs grupas lētākā medikamenta cenu (references cenu). Ja ārsts izvēlas izrakstīt zāles, kuru cena pārsniedz references cenu attiecīgajā grupā, tam ir jābūt ārstnieciski pamatotam lēmumam. Ārsta pienākums ir par to informēt pacientu, kā arī noteikt piemērotākās zāles, kas būtu samērojamas ar pacienta iespējām.
B sarakstā ir zāles, ko ar citiem medikamentiem aizstāt nav iespējams, tādēļ tā cenu valsts kompensē saskaņā ar attiecīgajai diagnozei paredzēto kompensācijas apmēru.
Kompensējamo zāļu sarakstā tiek iekļautas ne tikai zāles, bet arī medicīniskās ierīces, kuru lietošana nepieciešama ārstēšanas procesa nodrošināšanai. Piemēram, teststrēmeles cukura līmeņa noteikšanai asinīs, krājtelpas ieelpojamo medikamentu lietošanai, stomas (mākslīgās atveres) aprūpes priekšmeti, kā arī kopšanas līdzekļi pacientiem ar urīna nesaturēšanu mugurkaula traumu vai citu smagu slimību gadījumā.
Informāciju sagatavoja Veselības ministrija.
Foto: Pilseta24.lv