Informācija par enterohemorāģiskās E.coli infekcijas uzliesmojumu Vācijā un citās Eiropas valstīs uz 02.06.2011.
Valsts aģentūra "Latvijas Infektoloģijas centrs" sniedz aktuālo informāciju par enterohemorāģiskās E.coli infekcijas uzliesmojumu Vācijā un citās Eiropas valstīs.
Pēc Eiropas slimību kontroles un profilakses centra (ECDC) datiem*, no 2011.gada 2.maija līdz 2.jūnijam ir saņemta informācija par 499 reģistrētiem saslimšanas gadījumiem ar hemolītiski urēmisko sindromu (HUS) Eiropas Savienības dalībvalstīs, tai skaitā Vācijā tika reģistrēti 470 saslimšanas gadījumi (t.sk. 9 nāves gadījumi). Saslimušo vidū vairāk ir sievietes. Visvairāk HUS gadījumi tika reģistrēti Vācijas ziemeļu reģionos. Inficēšanās varētu būt saistīta ar baktēriju saturošas pārtikas lietošanu uzturā. Saslimšanas gadījumi reģistrēti arī citās valstīs cilvēkiem, kuri nesen apmeklējuši Vāciju.
Valsts Aizdomīgo un apstiprināto HUS gadījumu skaits Nāves gadījumu skaits
Vācija 470 9
Zviedrija 15 1
Dānija 7 0
Nīderlande 4 0
Lielbritānija 2 0
Spānija 1 0
Latvijā līdz 2.jūnijam nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums.
Hemolītiski urēmiskais sindroms (HUS) ir viena no smagākajām enterohemorāģiskās E.coli infekcijas klīniskajām izpausmēm, līdz ar to patiesais inficējušos personu skaits varētu būt vairākas reizes lielāks.
Ar enterohemorāģisko E.coli cilvēks var inficēties, lietojot uzturā inficētu pārtiku - nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, augļus, dārzeņus vai sulas. Iespējama infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku (ģimenēs, bērnu aprūpes centros). Reģistrēti arī ar ūdeni saistīti infekcijas uzliesmojumi. Saslimšanu var izraisīt pat ļoti neliels baktēriju daudzums, nokļūstot cilvēka organismā.
Profilakses pasākumi: Lai izvairītos no inficēšanās ar akūtām zarnu infekcijām, ieskaitot zarnu nūjiņas Escherichia coli izraisītām saslimšanām, nepieciešams ievērot šādus profilakses pasākumus:
- Lietot drošus pārtikas produktus un dzeramo ūdeni. Rūpīgi mazgāt augļus un dārzeņus.
- Ievērot personīgo higiēnu un bieži mazgāt rokas, it īpaši pēc tualetes apmeklēšanas, pirms un pēc ēdienu gatavošanas, pēc kontakta ar slimnieku, kam konstatēta infekcijas slimība.
- Nepeldēties ūdenskrātuvēs, kas nav šim mērķim paredzētas vai, ja ir šaubas par ūdens kvalitāti.
- Cilvēki, kuriem ir akūtas zarnu infekcijas simptomi, nedrīkst nodarboties ar pārtikas produktu gatavošanu, transportēšanu un realizēšanu.
Atgādinājums iedzīvotājiem
- Ja jums ir minētās infekcijas pazīmes - krampjveida sāpes vēderā, asiņaina caureja, urinēšanas traucējumi - nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu.
*http://www.ecdc.europa.eu/en/activities/sciadvice/Lists/ECDC%20Reviews/ECDC_DispForm.aspx?List=512ff74f%2D77d4%2D4ad8%2Db6d6%2Dbf0f23083f30&ID=1096&RootFolder=%2Fen%2Factivities%2Fsciadvice%2FLists%2FECDC%20Reviews
LIC Epidemioloģiskās uzraudzības
un sabiedrības veselības departaments