medicine.lv skaitļos

Lietotāji online189
Aktīvie uzņēmumi12859
Nozares raksti12103
Ekspertu atbildes21477
Infektologs: Pilnībā izskaust slimnīcā gūtas infekcijas nav iespējams : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Infektologs: Pilnībā izskaust slimnīcā gūtas infekcijas nav iespējams

Banner 280x280

Veselības aprūpes laikā gūtas infekcijas jeb tā dēvētās nozokomiālas infekcijas pilnībā izskaust nav iespējams, sarunā ar aģentūru LETA norādīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš.

Jau ziņots, ka Latvijā reģistrēta zemākā nozokomiālo infekciju izplatība 30 Eiropas Savienības (ES)/Eiropas Ekonomiskās zonas valstu vidū, liecina Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) veiktais pētījums par 2011. līdz 2012.gadu. Tomēr arī Latvijā, tāpat kā jebkur citur, nozokomiāla infekcija ir ļoti nozīmīga problēma, aģentūrai LETA atzinuši Latvijas lielāko slimnīcu infekciju uzraudzības dienestu vadītāji.

RAKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Liepiņš uzskata, ka ar veselības aprūpi saistīto infekciju izplatība ir labs darba kvalitātes indikators, kas būtu jāpiemēro slimnīcām, lai pacienti pamestu slimnīcu veseli un veicinātu uz darba kvalitāti bāzēta slimnīcas personāla izaugsmi.

"Pie nepietiekamā veselības budžeta valstī kopumā nozokomiālās infekcijas ir problēma, jo tās ir papildu izmaksas, kas jātērē par katru papildu gultas dienu un multidisciplināro pieeju," viņš piebilst.

Arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes (PSKUS) Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Uga Dumpis domā, ka infekciju uzraudzības jautājumiem un pacientu drošības jautājumiem kopumā būtu jāpievērš lielāka uzmanība.

"Kaut kas Latvijā tiek darīts, bet pašreizējā slimnīcu kapacitāte, kas ir izdzīvošanas kapacitāte, protams, neatļauj šādus procesus - pacientu drošības un infekciju uzraudzības jautājumus - intensificēt," pauž Dumpis.

Viņš cer, ka pozitīvas pārmaiņas tuvākajā laikā ieviesīs Veselības ministrijas (VM) plāns racionālai antimikrobiālo līdzekļu lietošanai valstī, jo viens no nozokomiālu infekciju izplatības riska faktoriem ir plašo antimikrobisko līdzekļu lietošana veselības aprūpē.

Plāna izstrāde tika sākta šā gada jūnijā un turpināsies līdz 2014.gada maijam. "Tas ir milzīgs solis uz priekšu, jo līdz šim šīs idejas tik tālu nebija tikušas. Uzdevums ir gada laikā šo dokumentu pabeigt un piesaistīt finansējumu. Šī ir nākotnes tēma - tā jau ir pacēlusies un celsies vēl augstāk. Un tā ir svarīga tieši tādēļ, ka šīs infekcijas arvien biežāk izraisa pret antibiotikām nejūtīgas baktērijas," uzsver Dumpis.

Plāna izstrādei VM ir izveidojusi īpašu komisiju. Arī ministrijas speciālisti norāda, ka nepareiza antibiotiku izvēle un lietošana ilgtermiņā samazina medikamentu iedarbību un paaugstina baktēriju rezistenci, tādējādi radot draudus sekmīgai slimību ārstēšanai ar esošajiem medikamentiem.

Eiropas Antibiotiku patēriņa uzraudzības tīkla dati liecina, ka Latvijā 2009.gadā kopējais antibiotiku patēriņš bija 10,5 definētās dienas devas uz 1000 iedzīvotājiem vienā dienā, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropas valstīs. Tomēr antibiotiku patēriņš stacionārās ārstniecības iestādēs bija viens no lielākajiem - 2,2 definētās dienas devas uz 1000 iedzīvotājiem. VM speciālisti pieļauj, ka ne visos gadījumos šie medikamenti lietoti mērķtiecīgi.

Zināmu spiedienu veicināt nozokomiālu infekciju profilaksi un kontroli uz ES valstīm izdara arī Eiropas Padome. Tā 2009.gada jūnijā pieņēma ieteikumu dalībvalstīm par pacientu drošību, tostarp par veselības aprūpē iegūtu infekciju profilaksi un kontroli.

Apkopojot valstu paveikto līdz 2011.gada jūnijam, gan secināts, ka ne visas dalībvalstis ir ņēmušas vērā Padomes ieteikumu atbilstīgā līmenī pieņemt un īstenot stratēģiju nozokomiālo infekciju profilaksei un kontrolei. Tikai 18 valstis bija pieņēmušas šādu stratēģiju, sešas valstis bija izstrādes procesā, bet trīs nebija sākušas tās izstrādi.

Vēlāk, 2011.gada nogalē, Eiropas Komisija (EK) nāca klajā ar piecu gadu rīcības plānu pret pieaugošajiem draudiem, ko rada mikrobu rezistence, balstoties uz 12 galvenajām darbībām, tostarp infekciju profilakses un kontroles uzlabošanu veselības aizsardzības iestādēs. EK atzīst, ka pieaugošā nejūtība pret antimikrobiskajiem medikamentiem ir viens no galvenajiem jaunajiem sabiedrības veselības apdraudējumiem, tādēļ apņēmusies stingri uzraudzīt dalībvalstu paveikto šajā jomā.

Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Ivan Mlinaric

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • 23.11.2017 14:20
    Vai tad tas nav tavs tiešais darba pienākums? Tad nafig tu esi RAKUS vajadzīgs? Dienestu esi iznīcinājis un pats neko nedari. Uz tevi RAKUS tūlīt ietaupīs.
  • 06.06.2017 14:57
    Vai tad tas nav tavs tiešais darba pienākums? Tad nafig tu esi RAKUS vajadzīgs? Dienestu esi iznīcinājis un pats neko nedari. Uz tevi RAKUS tūlīt ietaupīs.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.