Infektoloģe mudina vakcinēties pret dzemdes kakla vēzi, uzsverot vakcīnas efektivitāti
Rīga, 13.sept., LETA. Vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV), kas izraisa dzemdes kakla vēzi, ir droša, turklāt Skandināvu valstīs veiktie pētījumi apliecina tās 100% efektivitāti, šodien kampaņas "Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas!" atklāšanā sacīja bērnu infektoloģe, VM Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.
Zavadska skaidroja, ka, runājot var vakcināciju, vienmēr būtiski ir divi aspekti - vakcīnas drošība un efektivitāte. Ar abiem šiem aspektiem sabiedrībā un informatīvajā telpā saistās daudz un dažādu mītu, tāpēc ar kampaņu "Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas!" iecerēts šos mītus kliedēt.
Zavadska atzina, - kā jau visas vakcīnas, tās cilvēkam var radīt nelielus, īslaicīgus veselības sarežģījumus, kas ir normāla, adekvāta fizioloģiska reakcija, un tā pazūd dienas līdz triju laikā. Turklāt būtiski uzsvērt, ka starptautiski eksperti, kas pēta vakcīnu ietekmi, uzsver, ka vakcīna pret CPV ir ārkārtīgi droša un sievieti pasargā pat 50 gadus.
Infektoloģe neslēpa, ka vakcīna ir diezgan sāpīga, tomēr sāpes ilgst apmēram divas minūtes, bet ieguvumi no vakcīnas ir lieli - jo vairāk cilvēku vakcinējas, jo vairāk samazinās CPV cirkulācija sabiedrībā, samazinās ģenetāliju kārpu daudzums, kā arī ar laiku sabiedrībā samazinās ar dzemdes kakla vēzi saslimušo sieviešu skaits.
Zavadska norādīja, ka pirmās, kas ieviesa šo vakcīnu, bija Skandināvu valstis, kuru patlaban veiktajos pētījumos pierādījies, ka vakcīnas efektivitāte ir 100%, proti, nevienai no sievietēm, kura saņēmusi vakcīnu, nav attīstījies audzējs.
Pēc infektoloģes paustā, ar kādu no CPV tipiem savas dzīves laikā inficējas lielākā daļa iedzīvotāju, tomēr apmēram 13 no šī vīrusa tipiem izraisa audzējus. Tieši CPV ir tas, kas izraisa katru 20. vēža gadījumu.
Zavadska uzvēra, ka Latvijā dzemdes kakla vēzis ir ļoti izplatīta saslimšana, turklāt apmēram puse no sievietēm, kuras saslimst ar dzemdes kakla vēzi, iet bojā. Tās nav sievietes gados, tās ir dažāda vecuma sievietes, kuras šī vēža dēļ iet bojā pat 30 gadu vecumā, piebilda infektoloģe.
Eksperte norādīja, ka Latvija 2010.gadā ieviesa vakcīnu, kas var nodrošināt, ka sieviete ar šo vīrusu neinficējas, tomēr par spīti tam, ka vakcīna ir valsts apmaksāta, ar to joprojām netiek vakcinēts pietiekošs skaits meiteņu. Vissliktākā vakcīnas aptvere ir Rīgas reģionā, kur vakcinēti apmēram 29% meiteņu, bet augstākais rādītājs ir Vidzemē, kur vakcinēti 70% meiteņu.