7 ikdienišķi ieradumi, kas kaitē tavai sirdij
Zināms, ka veselai sirdij nepieciešams pareizs uzturs un regulāras fiziskas aktivitātes. Taču tavu sirdi var ietekmēt arī gluži ikdienišķi un šķietami nekaitīgi ieradumi.
Tu regulāri zaudē savaldīšanos
Dusmas ir svarīga un nepieciešama emocija, kas atsevišķās situācijās ļauj atbrīvoties no spriedzes. Tomēr, ja pastāvīgi izjūti dusmas mājās, darbavietā vai, vadot mašīnu, tas ievērojami palielina tavu risku saslimt ar sirds slimībām.
Kādā amerikāņu zinātnieku pētījumā secināts, ka cilvēkiem, kuri biežāk izjūt dusmas, ir divreiz lielāks risks saslimt ar koronārajām sirds slimībām un trīsreiz lielāks – ar infarktu un insultu. Nozīme ir arī citām izjūtām, kas parasti pavada dusmas – nemieram, trauksmei un citām negatīvajām emocijām, kas paaugstina asinsspiedienu, traucē sirds elektriskajiem impulsiem un, iespējams, veicina aterosklerozi – holesterīna un citu taukiem līdzīgu vielu nogulsnēšanos asinsvadu sieniņās.
Kad jūti, ka atkal tuvojas negatīvas emocijas, mēģini saglabāt mieru. Apgūsti elpošanas vingrinājumus, kas paredzēti šādiem gadījumiem. Tāpat padomā par to, kā tu vari mazināt stresa līmeni savā ikdienas dzīvē.
Tu guli pārlieku daudz vai nepietiekami
Ja guli mazāk par piecām stundām vai vairāk par deviņām diennaktī, tas ilgtermiņā nodara kaitējumu tavai sirdij. Abas šīs galējības paaugstina asinsspiedienu un stresa hormonu līmeni.
Pētot vairāk nekā 70 000 sieviešu, secināts, ka nepietiekams miega palielina koronāro sirds slimību risku par 45%, savukārt sievietēm, kas gulēja deviņas un vairāk stundas šis risks bija par 38% lielāks nekā tām, kas gulēja astoņas stundas, pat ņemot vērā smēķēšanu un citus faktorus.
Ja tevi nomoka hronisks bezmiegs, vērsies pie speciālista, lai atrastu risinājumu, vai arī izmēģini dažādus risinājumus, ko mājas apstākļos vari īstenot pats. Savukārt, ja esi pieradis gulēt daudz, izstrādā sev noteiktu grafiku un celies vienā laikā – tad pamosties būs vieglāk.
Tu neizmanto zobu diegu
Pētījumi apliecina, ka starp zobu un sirds veselību pastāv savstarpēja saistība. Smaganu slimību izraisītais iekaisums nonāk mutes asinsvados, pārvietojas uz koronārajām artērijām un tās sašaurina. Lai pasargātu savu sirdi, padari zobu diega lietošanu par ieradumu!
Tu nepievērs uzmanību simptomiem
Ja tev parādās neparasti vai tev neraksturīgi simptomi, apmeklē speciālistu. Sievietēm īpaša uzmanība jāpievērš izmaiņām menstruālajā ciklā – atsevišķas kaites var palielināt sirds slimību risku.
Turklāt regulāras vizītes pie ārsta, kā arī ikgadējās asinsanalīzes palīdzēs tev uzraudzīt savu svaru, holesterīna rādītājus, asinsspiedienu un citus svarīgus sirds slimību indikatorus.
Tu pārmērīgi lieto alkoholu
Alkohols, lietots lielos daudzumos, paaugstina triglicerīdu – tauku – līmeni, kas paaugstina asinsspiedienu, veicina sirds mazspēju un kaloriju uzņemšanu. Tāpat pārmērīga alkohola lietošana var izraisīt insultu un citas nopietnas problēmas, piemēram, aritmiju un sirds apstāšanos.
Tu dzīvo vietā, kur ir piesārņots gaiss
Smogs var izraisīt ne tikai elpošanas un plaušu slimības, bet arī mazināt artēriju elastību, kas ir nozīmīgs insulta un letālu sirdslēkmju riska faktors.
Ja iespējams, izvēlies pārvietoties pa pilsētu agrās rīta stundās un vēlāk vakarā, kad gaisa piesārņojums nav tik augsts. Savukārt brīvajā laikā centies uzturēties ārpus ierastās vides – dodies izbraukumos un pastaigās.
Tu pakļauj sevi pasīvajai smēķēšanai
Pastāvīga atrašanās tabakas dūmu ietekmē var būtiski palielināt tavu iespēju saslimt ar sirds slimībām, pat tad ja tu pats nesmēķē. Neuzturies telpās vai transportlīdzekļos, kur tiek smēķēts, apmeklē izklaides vietas, kur aizliegts smēķēt iekštelpās, kā arī neizmanto telpas, kurās regulāri tiek smēķēts.