Ieteikumi bērna pasargāšanai no pārkaršanas
Dienās, kad gaisa temperatūra atkal pārsniedz + 25°C, ir īpaši būtiski parūpēties par savu un tuvinieku veselību. Ir jāatceras - ja organisms nespēj piemēroties karstumam, paaugstinātās gaisa temperatūras iedarbība uz cilvēka organismu var izraisīt nopietnus veselības traucējumus vai pat bojāeju. Bērniem karstuma radītās negatīvās sekas var izpausties ātrāk un smagāk, tādēļ "Ģimenes aptieku" farmaceite un aptiekas vadītāja Ineta Kalnbirze konsultē, kā no pārkaršanas pasargāt mazus bērnus un zīdaiņus.
Bērni nespēj paši sevi pasargāt ne no saules apdegumiem, ne pārkaršanas, tādēļ atbildība par viņu veselību ir jāuzņemas vecākiem. Lai arī kā pašiem pieaugušajiem gribētos baudīt saules peldes, būtiski ievērot, ka bērni līdz 12 mēnešu vecumam drīkst uzturēties tikai ēnā. Savukārt pirmo reizi saulē neapģērbtam bērnam vēlams atrasties ne vairāk kā piecas līdz septiņas minūtes. Ar laiku minūšu skaitu pakāpeniski var palielināt. Taču neatkarīgi no tā, cik ilgu laiku bērns uzturas saulē, viņa jutīgā āda noteikti jāaizsargā, izvēloties piemērotu apģērbu un galvassegu, kā arī izmantojot saules aizsarglīdzekļus ar maksimālo SPF koeficientu (kā minimums SPF jābūt 25). Protams, sauļošanās aizsarglīdzeklis nenodrošina pilnīgu un ilgstošu aizsardzību no ultravioletā starojuma, tādēļ nekādā gadījumā zīdaiņus un mazus bērnus nedrīkst likt gulēt saulē vai arī atļaut tiem ilgstoši rotaļāties tiešos tās staros – vislabāk bērnam arī pēc gada vecuma ir uzturēties ēnā.
Ja tomēr kopā ar bērnu nākas uzturēties vietās, kur nav iespējams patverties ēnā, ja vien iespējams, šīs vietas jāapmeklē no rīta vai pēcpusdienā. Kā pieaugušajiem, tā bērniem nav ieteicams atrasties tiešos saules staros viskarstākajā diennakts laikā no pulksten 10:00 līdz 16:00, jo īpaši - no pulksten 12:00 līdz 15:00, kad ir visintensīvākais ultravioleto staru daudzums. Šajā laikā labāk ieteicams uzturēties telpās.
Bērns var pārkarst, ilgstoši atrodoties ne tikai saulē, bet arī karstās, nevēdinātās telpās. Tāpat nav ieteicams bērnus atstāt arī, piemēram, automašīnās. Ir pat aprēķināts - ja ārā gaisa temperatūra ir +33°C, tad stāvvietā novietotā automašīnā gaisa temperatūra pēc 20 minūtēm jau var sasniegt +50°C. Radīt draudus bērna veselībai un dzīvībai var arī tiešos saules staros atstāta automašīna pat tikai +21°C temperatūrā! Tādēļ "Ģimenes aptieku" farmaceite uzsver, ka vecākiem ir ļoti rūpīgi jāseko līdzi, kur un cik ilgi viņi atstāj savus mazuļus, jo zīdaiņa vecumā bērna termoregulācijas sistēma nav līdz galam attīstījusies un ir iespējamas straujas ķermeņa temperatūras svārstības (līdz pat +40°C!), kas būtiski var ietekmēt mazuļa veselības stāvokli.
Kā norāda "Ģimenes aptieku" farmaceite, lai mazinātu pārkaršanas draudus, bērniem ieteicams lietot arī daudz šķidruma. Ja bērns atsakās dzert tīru ūdeni, viņam var piedāvāt nesaldinātas tējas vai minerālūdeni bez gāzes. Turklāt šos dzērienus vislabāk ir lietot istabas temperatūrā.
Pārkaršanas simptomi maziem bērniem ir līdzīgi kā pieaugušajiem - nespēks, ātrs pulss, lielas slāpes, miegainība, apsārtums, sausa āda un paaugstināta temperatūra, ir novērojama pat vemšana. Protams, maziem bērniem papildu indikators par to, ka gadījies pārkarst, ir izteikts raudulīgums. Smagākos gadījumos var būt arī krampji un samaņas zudums. Ja bērnam konstatēta pārkaršana, vispirms viņš jānogulda vēsā un labi vēdinātā telpā (ja telpā ir karstāks nekā ārā, tad bērns jānogulda ārā - ēnā) un jāatbrīvo no apģērba, tostarp pamperiem. Pēc tam viss ķermenis jānoslauka ar mitriem dvieļiem. Ar vēsiem, mitriem dvieļiem var noklāt arī visu ķermeni, uzlikt uz galvas ledus kompresi, līdztekus bērnam dodot daudz šķidruma. Ja simptomi nepāriet pusstundas laikā un bērna elpošana kļūst apgrūtināta, obligāti jāvēršas pēc palīdzības pie ģimenes ārsta vai ātrās palīdzības, zvanot uz numuru 113.
Lai pārkaršanas simptomus mazinātu, iespējams lietot arī pretsāpju medikamentus vai zāles, kas paredzētas temperatūras mazināšanai. "Ģimenes aptieku" farmaceite Ineta Kalnbirze gan precizē, ka šos medikamentus var lietot tikai, lai samazinātu temperatūru, kas augstāka par +38,5°C. Ja temperatūra ir zemāka par +38,5°C, ar pārkaršanu var cīnīties, lietojot mitrus dvieļus un lielu daudzumu šķidruma.
Ineta Kalnbirze atgādina, ka mazs bērns nevar pastāstīt, kā viņš jūtas un kas viņam sāp, tādēļ vecākiem pašiem rūpīgi jāseko līdzi bērna uzvedības izmaiņām. Karstuma dūriens var būt cilvēkam nāvējošs, tādēļ aizdomu vai konkrētu problēmu gadījumā viņa iesaka nekavējoties konsultēties ar ārstu.
Lelde Sāre,
"P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības"