Ieradumi, kas veicina hemoroīdu veidošanos
Hemoroīdi ir asinsvadu paplašinājumi, kas veido izspīlējumu taisnās zarnas lejasdaļā. Dzīves laikā šī saslimšana skar aptuveni 50% cilvēku, un to veicina ne vien iedzimtība un organisma īpatnības, bet arī dažādi ikdienas ieradumi.
Hemoroīdiem ir dažādas attīstības stadijas, un sākotnēji tie veidojas taisnās zarnas iekšpusē. Šajā gadījumā pacients nereti nepiedzīvo it nekādu diskomfortu, un hemoroīdu klātbūtni spēj diagnosticēt tikai speciālists. Ja hemoroīdi turpina attīstīties, mezgli veidojas anālās atveres ārpusē, radot sāpes, niezi un pietūkumu. Tāpat iespējams novērot nelielu asiņošanu un gļotainus izdalījumus. Atsevišķos gadījumos saslimšana var noritēt bez izteiktiem simptomiem, taču to nedrīkst atstāt bez ievērības – asinsvadu paplašinājumi veicina trombu rašanos, turklāt neļauj pilnvērtīgi parūpēties par ķermeņa higiēnu. Svarīgi ielāgot, ka hemoroīdiem raksturīgie simptomi tāpat var liecināt par citām saslimšanām – taisnās zarnas audzēju, polipiem un citām -, līdz ar to ir būtiski vērsties pēc palīdzības pie proktologa, lai noteiktu precīzu diagnozi un veiktu nepieciešamo ārstēšanu.
Hemoroīdu veidošanos ietekmē iedzimtība – ja saslimšanu piedzīvojis kāds no taviem ģimenes locekļiem, pastāv lielāka iespējamība, ka dzīves laikā tā skars arī tevi. Tāpat hemoroīdu risks būtiski pieaug grūtniecības laikā. Šajā periodā hemoroīdu veidošanos ietekmē gan dzemdes radītais spiediens, gan hormonālās pārmaiņas, kas paplašina asinsvadus un rada vēdera izejas traucējumus. Statistika liecina, ka hemoroīdi skar aptuveni 35% grūtnieču, tāpēc šajā laikā ir svarīgi pievērst papildu uzmanību vēdera izejai, uzņemot pietiekamu daudzumu šķiedrvielu un šķidruma, kā arī laikus konsultējoties ar savu ārstu.
Tāpat hemoroīdu veidošanos veicina dažādi ikdienas ieradumi, kas rada pastiprinātu spiedienu taisnās zarnas lejasdaļā, kā arī ietekmē asinsvadu veselību. Lai izvairītos no nepatīkamās saslimšanas, pievērs uzmanību savam dzīvesveidam un parūpējies par savu veselību, ieviešot nepieciešamās korekcijas.
Tev ir mazkustīgs dzīvesveids
Regulāras fiziskās aktivitātes un optimāls ķermeņa svars ir viens no svarīgākajiem priekšnosacījumiem labai veselībai, ļaujot izvairīties no virknes dažādu saslimšanu, tai skaitā hemoroīdiem. Liekie kilogrami rada papildu spiedienu uz taisnās zarnas lejasdaļu, tādā veidā būtiski palielinot hemoroīdu veidošanās risku. Atvēli treniņiem vismaz 150 minūtes nedēļā, tādā veidā parūpējoties par organisma kopējo veselības stāvokli.
Tu lielāko dienas daļu pavadi, sēžot pie rakstāmgalda
Hemoroīdus mēdz dēvēt par biroja darbinieku slimību – ilgstoši sēžot, tiek pastāvīgi noslogotas anālās atveres vēnas, kā rezultātā rodas asinsvadu paplašinājumi, un veidojas hemoroīdi. Ja tavs ikdienas darbs norit, sēžot pie rakstāmgalda, atceries, ka izkustēties būtu nepieciešams vismaz reizi stundā, savukārt pēc darbadienas vajadzētu atvēlēt laiku fiziskām aktivitātēm.
Tavā ēdienkartē trūkst šķiedrvielu
Šķiedrvielas veicina gremošanas sistēmas darbību un nodrošina regulāru vēdera izeju, tādējādi būtiski samazinot hemoroīdu veidošanās risku. Ja lielāko tavas ēdienkartes daļu veido neveselīgas uzkodas, našķi un ātri pagatavojamās maltītes, tu visticamāk neuzņem pietiekami daudz šķiedrvielu, turklāt šāds uzturs ilgtermiņā ietekmēs tavu ķermeņa svaru. Dažādo savu uzturu, iekļaujot tajā dažādus augļus, dārzeņu, ogas, pilngraudu produktus un riekstus.
Tev ir vēdera izejas traucējumi
Bieži vien hemoroīdi attīstās dažādu vēdera izejas traucējumu rezultātā. Ilgstoši aizcietējumi rada papildu sasprindzinājumu, ik reizi, kad apmeklē tualeti, kā rezultātā vēnām rodas intensīva slodze, un asinsvadi paplašinās. Arī šķidra vēdera izeja veicina hemoroīdu veidošanos. Šajā gadījumā anālā atvere tiek regulāri kairināta, un taisnās zarnas vēnas – regulāri noslogotas. Ja saskaries ar vēdera izejas traucējumiem, veic korekcijas savā ēdienkartē un pārliecinies, ka uzņem pietiekami daudz šķidruma. Ja vēdera izeja nenormalizējas, vērsies pēc palīdzības pie ārsta, lai atrastu problēmas cēloni.
Tu regulāri cilā smagumus
Paceļot smagu priekšmetu, rodas spiediens taisnajā zarnā, vēnām pastiprināti tiek piegādātas asinis, un tās uzbriest. Ja process norit regulāri, asinsvadi sāk paplašināties, un veidojas hemoroīdi. Ja tev regulāri nākas celt ko smagu, pārliecinies, ka dari to pareizi – slodze jākoncentrē uz ceļgaliem, nevis muguru. Veic visus profilaktiskos pasākumus un atceries, ka, cilājot smagumus, var ciest ne tikai tavi asinsvadi, bet arī citi ķermeņa orgāni un daļas. Ievēro piesardzību arī tad, ja apmeklē svaru zāli – izvēlētajai slodzei jāatbilst tavam fiziskās sagatavotības līmenim, turklāt tev nekādā gadījumā nevajadzētu pārvērtēt savus spēkus un pārpūlēties.