Ieradumi, kas nopietni kaitē tavām acīm
Tavas acis ik dienu tiek pakļautas nemitīgai slodzei – ilgstošs darbs pie datora, nepietiekams apgaismojums un citi faktori pastāvīgi kaitē tavai redzei un acu veselībai. Pievērs uzmanību tam, kā ārējie apstākļi ietekmē tavas acis, un novērs tos, pirms sākušās nopietnas redzes problēmas.
Tu nevalkā saulesbrilles
Pakļaujot acis UV staru iedarbībai, tiek bojāta tīklene un var veidoties katarakta – acs caurspīdīgas lēcas apduļķojums. Tāpat Saule var viegli veicināt ādas vēža veidošanos uz plānajiem acu plakstiņiem. Pārāk ilgi atrodoties saulē vai neizmantojot aizsargbrilles, slēpojot vai sauļojoties solārijā, tu vari iegūt acs radzenes apdegumu, kura pirmie simptomi parādās tikai pēc vairākām stundām.
Ilgstoši atrodoties ārā, izmanto saulesbrilles. Ir svarīgi, lai tās būtu kvalitatīvas un spētu pilnvērtīgi aizsargāt tavas acis no UV stariem.
Tu nepareizi ārstē sausas acis
Sausās acs sindroms ir pasaulē biežākais redzes diskomforta iemesls. Ārstējot apsārtušās un kairinātās acis ar mitrinošiem pilieniem, kuru sastāvā ir konservanti, tu vari situāciju padarīt vēl sliktāku. Iegādājies "mākslīgo asaru" acu pilienus un rūpīgi izpēti, vai to sastāvā nav konservantu.
Izvairies no acu berzēšanas! Ja acs niez, glabā pilienus ledusskapī – aukstums palīdzēs niezi mazināt.
Tu izmanto acu pilienus gadījumos, kad tas nav nepieciešams
Pilieni, kuru uzdevums ir mazināt acu apsārtumu, uz laiku liks tavām acīm izskatīties labāk, taču iekaisums visticamāk atgriezīsies. Pilieni savelk acs asinsvadus, taču, tiem pārstājot darboties, asinsvadi atkal izplešas. Iekaisums var pastiprināties, un acis var kļūt vēl sarkanākas nekā iepriekš.
Tu pārlieku ilgi lūkojies ekrānā
Mirkšķinot tu mitrini acs virsmu un pasargā aci no svešķermeņiem. Lai to nodrošinātu, tev nepieciešams pamirkšķināt acis aptuveni 12–15 reizes minūtē. Taču, lūkojoties datora vai telefona ekrānā, tu mirkšķini daudz retāk, kā rezultātā tava redze sāk migloties, un acis var sākt sāpēt vai asarot.
Pārliecinies, ka ik pa brīdim novērs acis no monitora, lai palūkotos tālumā. Tāpat vari apgūt īpašus acu vingrojumus, kas palīdzēs saglabāt tavu acu veselību.
Tu pieļauj kļūdas, nēsājot kontaktlēcas
Ik dienu izmanto svaigu kontaktlēcu tīrīšanas šķīdumu, nekad neatstāj kontaktlēcas, apmeklējot dušu, baseinu vai pirti vai peldoties un nekādā gadījumā neguli, atstājot kontaktlēcas acīs. Tāpat vienmēr apmeklē ārstu, pirms iegādājies jaunas lēcas, un pārliecinies, ka tās atbilstoši der tavām acīm. Ja lēca būs pārāk cieša, to noņemot, var rasties mikroskopiska skramba uz radzenes, kas var kļūt par perēkli baktērijām, izraisot nopietnas infekcijas.
Tu izmanto kosmētiku, kurai beidzies derīguma termiņš, vai guli, to nenotīrot
Lai nepakļautu acis baktērijām, kas izraisa infekcijas, vienmēr noņem kosmētiku, pirms dodies gulēt. Tāpat nekad nelieto kosmētiskos līdzekļus ilgāk par trīs mēnešiem.
Tu nelieto aizsargbrilles
Aizsargbrilles nav jālieto tikai, veicot remontu – tās tev noderēs arī, pļaujot zālienu un darot citus darbus. Mikroskopiskās daļiņās, kas nokļūst gaisā šo darbu laikā, var radīt nobrāzumus uz acs radzenes.
Tu smēķē
Smēķēšana ierobežo tava ķermeņa spēju nodrošināt audus ar tiem nepieciešamajām uzturvielām un skābekli. Tā kā cieš arī acu audi, palielinās kataraktas un citu acu slimību risks.
Tu neapmeklē acu ārstu
Tev būtu nepieciešams regulāri pārbaudīt savu redzi, īpaši tad, ja tev ir kāda slimība, kas to ietekmē, piemēram, cukura diabēts vai augsts asinsspiediens. Neārstēts cukura diabēts var pat izraisīt aklumu.
Tu ignorē simptomus
Nedomā, ka mirgošana, sāpes, izplūdusi redze, apsārtums vai jutīgums pret gaismu pazudīs pats no sevis! Laikus apmeklējot ārstu, tu vari izvairīties no nopietnas saslimšanas.