Ieradumi, kas kaitē tavām aknām
Aknas ietekmē virkni dzīvībai svarīgu procesu, un no to veselības atkarīga tava pašsajūta un organisma spēja pretoties saslimšanām. Tā kā šo svarīgo orgānu būtiski ietekmē tavs dzīvesveids, izvairies no ieradumiem, kas tām var kaitēt.
Aknas ir galvenais organisma filtrs – tās izvada no organisma toksīnus, filtrē asinis, veido žulti, izvada no organisma lieko šķidrumu, neitralizē skābes un veic citas nozīmīgas funkcijas. Galvenais aknu veselības priekšnoteikums ir veselīgs dzīvesveids –izvairoties no kaitīgiem ieradumiem, tu spēsi nodrošināt to pilnvērtīgu darbību.
Smēķēšana
Smēķēšana spēj negatīvi ietekmēt ikvienu tava ķermeņa orgānu, tai skaitā aknas. Pētījumi apliecina, ka smēķēšana ietekmē dažādu medikamentu darbību, kas savukārt rada aknām papildu slodzi. Tāpat smēķējot aknās nonāk kaitīgās vielas, kas izraisa aknu šūnu bojāeju, tādējādi veicinot aknu cirozi vai aknu vēzi.
Smēķēšana ir īpaši kaitīga gadījumos, kad sirgsti ar kādu aknu saslimšanu – smēķējot netiek pienācīgi apasiņoti orgāni, tādējādi aknas var zaudēt spēju funkcionēt.
Alkohols
Ķermenim pārstrādājot alkoholu, nopietni cieš aknu šūnas – pārmērīga alkohola lietošana var izraisīt alkohola hepatītu, aknu aptaukošanos vai cirozi. Tāpat aknas vairs nespēj pietiekami ātri izvadīt toksīnus – lielāko daļu enerģijas tās patērē, pārstrādājot alkoholu
Medikamenti
Pārlieku liels daudzums medikamentu pakāpeniski vājina tavu aknu funkcijas. Liels daudzums medikamentu, medikamenti, ko tev nav izrakstījis ārsts vai dažādas neatļautas medikamentu kombinācijas spēj radīt ne tikai nelielu kaitējumu, bet arī izraisīt aknu mazspēju.
Arī atsevišķi bezrecepšu medikamenti un pat uztura bagātinātāji nodara kaitējumu tavām aknām, ja tu neievēro pareizās devas. Rūpīgi izlasi instrukciju, pirms medikamentu lietošanas un konsultējies ar savu ārstu.
Miega trūkums
Virkne pētījumu apliecina, ka cilvēkiem, kas neguļ pietiekami ilgu laiku, ir lielāks risks saslimt ar dažādām sirds slimībām, cukura diabētu un citām nopietnām kaitēm. Miega trūkums ķermenim rada stresu, kas būtiski ietekmē arī aknas. Tās nespēj pilnvērtīgi apstrādāt uzņemtos taukus, ļaujot tiem uzkrāties un tādējādi veicinot aknu aptaukošanos.
Nepilnvērtīgs uzturs
Pārmērīgs daudzums neveselīgas pārtikas veicina aknu taukaino hepatozi – aknu aptaukošanos. Aknas nespēj pietiekami ātri sašķelt uzņemtās taukvielas un tās nogulsnējas aknu šūnās.
Izvairies no apstrādātas pārtikas, ierobežo uzturā sāls patēriņu un ievēro citus veselīga uztura pamatprincipus – tā tu ne tikai pasargāsi savas aknas, bet arī citu orgānu veselību. Uzņem pietiekami daudz augļu un zaļo lapu dārzeņu, kas nodrošinās tavu ķermeni ar antioksidantiem, svarīgākajiem vitamīniem un citām organismam nepieciešamajām vielām. Tāpat pielūko, lai tavā uzturā ir pietiekams daudzums B grupas vitamīnu – tie palīdz aknām nodrošināt žults plūsmu.