Ieradumi, kas kaitē tavai sirdij
Sirds un asinsvadu slimības izraisa vairāk nekā pusi no visiem nāves gadījumiem Latvijā. Lai laikus izvairītos no saslimšanas, ir svarīgi ievērot veselīgu dzīvesveidu un novērst iespējamos riska faktorus.
Tā kā sirds slimības visbiežāk attīstās pakāpeniski, ir būtiski pievērst vajadzīgo uzmanību simptomiem. Novērojot sāpes vai diskomfortu krūtīs, elpas trūkumu, nespēku, paātrinātu sirdsdarbību vai citas nepatīkamas pazīmes, nepieciešams vērsties pēc palīdzības pie ārsta un veikt vajadzīgo izmeklēšanu. Tāpat vajadzētu regulāri pārliecināties par to, vai tavs asinsspiediens un holesterīna līmenis ir normas robežās.
Lai samazinātu slimību attīstības risku, atsakies no ieradumiem, kas kaitē tavai sirdij!
Dienas lielāko daļu tu pavadi sēžot
Sēdošs darbs vai ilgas stundas pie televizora ekrāna būtiski palielina sirdslēkmes un insulta risku. Turklāt pētījumi apliecina, ka ilgstošu sēdēšanu nespēj kompensēt pat regulāras fiziskās aktivitātes. Ja tava ikdiena noris pie darbagalda, centies nesēdēt ilgāk par divām stundām no vietas – nedaudz izkusties, izmanto tālruni, stāvot kājās, un, ja iespējams, veic nelielus vingrojumus.
Tevi pastāvīgi nomoka stress vai depresija
Ikviens reizēm izjūt nomāktību vai stresu, taču nepatīkamās emocijas nedrīkst kļūt par pastāvīgu pavadoni ikdienas gaitās. Hronisks stress un neārstēta depresija spēj būtiski ietekmēt tavas sirds veselību, veicinot virkni nopietnu saslimšanu. Trauksme paaugstina asinsspiedienu, sašaurina asinsvadus un aktivizē nervu sistēmu, tādējādi radot ievērojamu slodzi sirdij. Šādam stāvoklim saglabājoties ilgtermiņā, tiek veicināta sirds mazspēja, asinsvadu aizkaļķošanās un citas kaites.
Tu krāc, taču nepievērs tam uzmanību
Krākšana nav tikai traucējošs ieradums – tā var liecināt arī par miega apnoju –saslimšanu, kam raksturīga elpceļu nosprostošanās miegā. Šī kaite tavam organismam rada pastāvīgu stresu, ievērojami paaugstina asinsspiedienu un veicina sirds saslimšanas. Ja tavu miegu pavada krākšana, ko pārtrauc īsas klusuma pauzes, vai tu pastāvīgi mosties neizgulējies un miegains, dodies pie speciālista. Krākšana var liecināt par dažādām saslimšanām un, to novēršot, tu ne tikai parūpēsies par savu un mājinieku naktsmieru, bet arī pasargāsi sevi no nopietnākām kaitēm.
Tu nepievērs pienācīgu uzmanību mutes higiēnai
Smaganu saslimšanas izraisa iekaisumu, kas var izplesties visā organismā, novājinot asinsvadu funkcijas un radot labvēlīgu vidi sirds slimībām. Tīrot zobus, neaizmirsti izmantot zobu diegu, savukārt, ja pamani, ka smaganas kļuvušas sārtas, pietūkušas vai asiņo, nekavējoties dodies pie sava zobārsta.
Tu lieto pārlieku daudz alkohola
Lietojot alkoholu pārmērīgos daudzumos, paaugstinās asinsspiediens un tauku līmenis asinīs, kā arī pieaug sirds mazspējas risks. Turklāt uzņemtās kalorijas var izraisīt svara piegumu, bet liekais svars, kā zināms, ir vēl viens faktors, kas veicina sirds saslimšanas.
Tu ēd neveselīgi
Tavam uzturam jābūt veselīgam un sabalansētam, turklāt ēdienkartē jābūt pietiekami daudz augļiem un dārzeņiem. Dienā apēdot piecas porcijas svaigu augļu vai dārzeņu, tu samazināsi sirds slimību risku par 20%. Samazini sāls un cukura patēriņu, atsakies no produktiem, kuru sastāvā trūkst vērtīgu uzturvielu un pievērs uzmanību tam, lai tavas porcijas būtu samērīgas
Tu smēķē vai pastāvīgi uzturies kopā ar smēķētāju
Smēķēšana ir viens no nozīmīgākajiem sirds saslimšanu riska faktoriem – tā paātrina sirdsdarbību, paaugstina asinsspiedienu, kaitē artēriju sieniņām un rada labvēlīgu vidi trombiem – asins recekļiem, kas var bloķēt asins plūsmu uz sirdi. Ņem vērā, ka riska grupā atrodas arī tie, kas pastāvīgi uzturas smēķētāju tuvumā. Pasīvā smēķēšana rada teju tikpat lielu kaitējumu tavai veselībai.