Iekaisis kakls - kā novērst dedzinošas sāpes
Foto: pixabay.com
Iekaisis kakls un dedzinošas sāpes bieži vien ir augšējo elpceļu vīrusu infekcijas, piemēram, iesnu vai gripas, retāk baktēriju infekcijas, piemēram, streptokoku faringīta, pirmā pazīme.
Bērniem kakla iekaisumu var izraisīt uztūkušas un inficētas mandeles. Pieaugušo vidū vieglu, hronisku kakla sāpju cēlonis ir smēķēšana. Elpceļu vīrusi un streptokoki viegli izplatās no viena cilvēka uz citu, taču daudzas slimības palīdz novērst higiēnas prasību ievērošana un pilnvērtīgs uzturs.
Uztura faktori
Uzņemiet daudz C vitamīna. Lai gan tam trūkst zinātnisku pierādījumu, daudzi cilvēki ir pārliecināti, ka liels C vitamīna daudzums palīdz samazināt kakla iekaisuma ilgumu un smagumu un citus elpceļu vīrusu infekciju simptomus. Tāpat kā citi antioksidanti, arī C vitamīns ir noderīgs imūnsistēmai, tādēļ samērīgs tā daudzums var aizsargāt pret vīrusiem, baktērijām un citiem infekcijas izraisītājiem. Taču joprojām nav noskaidrots, kāds daudzums ir uzskatāms par samērīgu. Nesen ASV veiktais pētījums norāda, ka 200 mg C vitamīna varētu būt optimāls daudzums, salīdzinot ar spēkā esošo ieteicamo dienas devu (30-40 mg). Šajā pētījumā arī noskaidrots, ka daudzums, kas lielāks par 200 mg, nesniedz papildu labumu, jo ķermeņa audi nespēj absorbēt šo daudzumu. Patiesībā daudziem cilvēkiem lielāks daudzums var būt kaitīgs, jo tas var izraisīt pārlieku lielu dzelzs uzkrāšanos un citas problēmas.
Ēdiet daudz augļu un dārzeņus. Ir ieteicams ēst divas porcijas augļu un piecas porcijas dārzeņu dienā, šāds daudzums nodrošina 200 mg C vitamīna, kā arī citus nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas.
Vienkāršs padoms
Remdējiet iekaisušu kaklu ar citronu tēju. Citronos ir ārkārtīgi daudz C vitamīna, un no tiem var pagatavot remdinošu un veselīgu dzērienu. Karsts citronu dzēriens palīdzēs iekaisuša kakla gadījumā. Izspiediet citrona sulu tasē verdoša ūdens un pievienot tējkaroti medus.
Īpaši labs C vitamīna avots ir citrusaugļi un citi augļi, ogas, paprika, melones un tumši zaļie dārzeņi. Vienā apelsīnā vai tasē zemeņu ir vairāk nekā 100 procenti ieteicamās dienas devas pieaugušajiem. Šajos produktos ir daudz beta karotīna, kuru ķermenis pārveido par A vitamīnu, - antioksidantu, kas nepieciešams imunitātes stiprināšanai.
Izmēģiniet cinka tabletes. Vairāku pētījumu rezultāti liecina,ka cinka tabletes var saīsināt kakla iekaisuma ilgumu un/vai atvieglot to. Uzturs, kas piedāvā samērīgu cinka daudzumu, stiprina organisma imūnsistēmas aizsardzību. Labi cinka avoti ir jogurts un citi piena produkti, austeres un citas jūras veltes, liesa gaļa, olas un graudaugu produkti. Nav laba doma lietot cinka piedevas pret saaukstēšanos vai kā profilaktisku līdzekli, jo ilgāka laika posmā lietots cinka daudzums, kas pārsniedz 40 mg dienā, var novājināt imūnsistēmu, padarot to mazāk spējīgu cīnīties pret slimībām.
Nav ieteicams lietot alkoholu. Pirms kakla iekaisums ir pazudis, vajadzētu izvairīties no alkohola, kas vājina imunitāti un kairina iekaisušo gļotādu. Ieteicams samazināt uzņemtā kofeīna daudzumu vai izvairīties no tā lietošanas vispār, jo liela kofeīna daudzuma iespējama diurētiskā ietekme var palielināt ķermeņa šķidruma zudumu, kā rezultātā membrānas izžūst un gļotas sabiezē. Dariet visu iespējamo, lai atmestu smēķēšanu, un izvairieties no pasīvās smēķēšanas.
Simptomu atvieglošana
Gan karsti, gan auksti bezalkoholiskie dzērieni var remdēt sāpes norīšanas laikā. Daži ārsti pat iesaka uz īsu laiku ievērot šķidrumu diētu, lai saglabātu uzturvielu uzņemšanu bez kakla sāpju saasināšanas. Laba izvēle ir piena kokteiļi, augļu sula, buljons un zupas, kā arī maigi, ne pārāk blīvas konsistences ēdieni, piemēram, krēmi, pudiņi un želejas.
Simptomu atvieglināšanai palīdz daudzi mājās gatavoti līdzekļi iekaisuša kakla ārstēšanai. Visiecienītākā metode ir kakla skalošana ar siltu sālsūdeni. Līdzvērtīgu skalojamo šķidrumu var pagatavot, pievienojot pusei tases silta ūdens divas tējkarotes sidra etiķi.