Iedzīvotājus pēc 40 gadu vecuma mudina pie ģimenes ārsta pārbaudīt sirds veselību
Rīga, 27.sept., LETA. Īstenojot sirds slimību profilakses programmu, iedzīvotāji no 40 gadu vecuma tiek mudināti apmeklēt ģimenes ārstus, lai varētu veikt sirds un asinsvadu slimību profilaktisko pārbaudi.
Šodien, atklājot informatīvo kampaņu "Bezmaksas sirds pārbaude pie ģimenes ārsta", veselības ministre Anda Čakša (ZZS) uzsvēra, ka ir svarīgi runāt par agrīnu sirds un asinsvadu saslimšanas konstatēšanu. Pirms mēneša tika sākta programma sirds un asinsvadu slimību agrīnai atklāšanai, un tagad sabiedrība tiek aicināta izmantot doto iespēju, pārbaudot savu sirds veselību.
Sirds un asinsvadu slimību agrīnai atklāšanai veltītā programma nosaka, ka papildus ikgadējai profilaktiskajai apskatei pie ģimenes ārsta pacientam 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadu vecumā bez maksas vienu reizi tiks novērtēts sirds un asinsvadu saslimšanu risks atbilstoši SCORE metodei, pirms tam veicot sirds un asinsvadu un smēķēšanas anamnēzes izvērtēšanu, asinsspiediena noteikšanu, ķermeņa masas indeksa, kopējā holesterīna un glikozes līmeņa asinīs noteikšanu, kā arī sirds un miega artēriju auskultāciju.
Vadoties no iegūtā sirds un asinsvadu saslimšanu riska novērtējuma, ģimenes ārsts organizēs pacientam papildu nepieciešamos izmeklējumus - elektrokardiogrammu, ehokardiogrāfiju, miega artēriju ultrasonoskopiju un veloergometriju.
Papildus ir izstrādātas arī detalizētas rekomendācijas jeb algoritmi pacientu aprūpei un terapijai, ņemot vērā noteiktos riskus - pacienta dzīvesveida paradumu maiņai, nepieciešamajiem laboratoriskajiem izmeklējumiem, medikamentozajai terapijai, kardiologa konsultācijai un turpmākajai uzraudzībai pie ģimenes ārsta.
Veselības ministre akcentēja, ka, uzlabojot sirds un asinsvadu slimību profilaksi un agrīnu slimību atklāšanu, tiks paaugstināta Latvijas iedzīvotāju dzīvildze. Sirds un asinsvadu slimības ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā. 2017.gadā no sirds un asinsvadu saslimšanas mira vairāk nekā 15 000 cilvēki.
Savukārt Latvijas Kardiologu biedrības prezidents un Veselības ministrijas galvenais speciālists kardioloģijā Andrejs Ērglis piebilda, ka pagājušajā gadā no sirds un asinsvadu saslimšanām tomēr miruši mazāk cilvēku nekā gadus iepriekš, un par to esot jāpateicas jau veiktajiem pasākumiem sirds un asinsvadu slimību profilakses jomā.
"Latvijā dzīvo vairāk nekā 104 000 iedzīvotāju vecumā virs 80 gadiem. Lai cilvēki šādā vecumā būtu veseli un darboties spējīgi, viņi 65 gadu vecumā nevar piedzīvot insultu," sacīja Ērglis.
Jaunā programma paredz, ka 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadus veciem pacientiem pirmā vizīte pie ģimenes ārsta ir bez maksas. Ģimenes ārsts novērtē pacienta veselības stāvokli, nosaka ķermeņa masas indeksu, izmēra asinsspiedienu, mēra holesterīna līmeni un nosaka glikozes līmeni. Ja ir nepieciešams, tad pacientam tiek nodrošināti papildu izmeklējumi, stāstīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.
Savukārt ģimenes ārste Sandra Gintre aicināja iedzīvotājus būt atsaucīgiem, jo šī ir iespēja pacientiem, ja nepieciešams, ātri tikt pie speciālistiem.
Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra kardiologs un Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Gustavs Latkovskis piebilda, ka jau 20 gadus kardiologu biedrība cerēja, ka valsts iesaistīsies sirds un asinsvadu slimību profilakses veicināšanā. "Šoreiz ir runa par primāro profilaksi. Šī programma ļauj izvērtēt pacientus, kuriem savlaicīgi nepieciešami papildu izmeklējumi, lai nerastos dzīvībai bīstami atgadījumi," sacīja Latkovskis, aicinot attiecīgā vecuma cilvēkus izmantot doto iespēju arī tad, ja pašsajūta ir laba.
Valsts investē dzīvildzes paildzināšanā sirds un asinsvadu slimību profilaksē, 2018.gadā atvēlot tam divus miljonus eiro, 2019.gadā - 2,6 miljonus eiro, bet 2020.gadā - 3,2 miljonus eiro.