Iedzīvotāji aktīvi piedalās zarnu vēža skrīninga pētījumā
No 15 000 izsūtītajiem zarnu vēža skrīninga testu, šobrīd izpildīti un atsūtīti vairāk nekā 4000. Iedzīvotāju atsaucība vērtējama pozitīvi. Šobrīd notiek testu analizēšana un par to rezultātiem iedzīvotāji tiks personīgi informēti aptuveni mēneša laikā pēc testu saņemšanas laborotorijā.
Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Eiropas Sociālā fonda "Organizēta kolorektālā vēža skrīninga pilotpētījums Latvijā" vadītāja un pētniece Daiga Šantare informē, ka iedzīvotāju atsaucība ir vērtējama kā pozitīva, katru dienu pienāk gandrīz divi simti pareizi izpildītu zarnu vēža skrīninga testu, kas liecina par to, ka iedzīvotāji testus ir saņēmuši, instrukcijas to veikšanai ir sapratuši un iedzīvotāji rūpējas par savu veselību. Pētniece Daiga Šantare atklāj, ka Latvijas Pasts sūtījumus nogādā ļoti īsā laikā - vienā vai divās dienās. Ir bijušas tikai divas nedaudz bojātas aploksnes.
"Katru dienu mēs saņemam vairākus desmitus iedzīvotāju zvanu, pārsvarā tiek uzdoti jautājumi par praktisku testu izpildi, kā arī iedzīvotāji interesējas par pētījuma konfidencialitāti. Zvanītāji grib uzzināt, vai tests jāpilda, ja jūtas vesels? Noteikti jāpilda, tāds ir testa mērķis - atklāt slimību tās pašā sākumā, kad to var veiksmīgi ārstēt. ", stāsta D. Šantare, piebilstot, ka vairāki desmiti testu izpildītāju kopā ar testu aploksnē ielikuši arī pateicības vēstules, laba vēlējumus un uzmundrinājumus, par ko pētnieki saka paldies.
Nolūkā uzlabot situāciju kolorektālā vēža jomā, Latvijas Universitātes pētnieku grupa patlaban veic pētījumu "Organizēta kolorektālā vēža skrīninga pilotpētījums Latvijā". Šim pētījumam ir jādod atbilde – kāpēc Latvijā tik maz cilvēku veic zarnu vēža skrīningu! Tāpat, projekta mērķis ir noteikt optimālo un ekonomiski izdevīgāko organizētā kolorektālā vēža skrīninga metodi Latvijā. Pētījumā aicināti piedalīties 15 000 iedzīvotāju vecumā no 50 līdz 74 gadiem, kuri iepriekš nav slimojuši ar vēzi un ir izvēlēti pēc nejaušības principa.
"Personu dati, ievērojot nejaušības principu, iegūti Veselības norēķinu centra Veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas norēķinu sistēmā "Vadības informācijas sistēma". Iesaistītie tika sadalīti trīs vienādās grupās, kurām tika izsūtīti atšķirīgi testi slēpto asiņu noteikšanai. Viens no šiem testiem jau tiek lietots Latvijā, bet divi, imunoloģiskie testi, līdz šim Latvijā nav lietoti. Pētījumā izmantotos testus iesaka lietot Eiropas resnās zarnas vēža skrīninga vadlīnijas", paskaidro D.Šantare.
"Izvērtējot saņemtos testus, jāatzīst, ka šobrīd vismazāk ir saņemti tie testi, kuri šobrīd tiek izmantoti Latvijā, tie ir jāpilda trīs dienas, pirms tam ievērojot dietas ierobežojumus, iespējams ka tas mulsina iedzīvotājus. Labāka atsaucība ir testiem, kurus var izpildīt vienas dienas laikā", informē D.Šantare.
D.Šantare aicina iedzīvotājus, kuri vēl nav izpildījuši saņemtos zarnu vēža skrīninga testus to izdarīt tuvākajā laikā un nosūtīt laboratorijai. Savukārt tie iedzīvotāji vecumā pēc 50 gadiem, kuri nav tikuši iekļauti pētījumā un šogad nav veikuši testu slēpto asiņu noteikšanai izkārnījumos, aicināti doties pie sava ģimenes ārsta un izmantot iespēju veikt šo testu valsts apmaksātās Vēža savlaicīgas atklāšanas programmas ietvaros bez maksas. D.Šantare atgādina, ka zarnu vēža skrīnings ir jāveic aptuveni 800 000 mūsu valsts iedzīvotāju. "Statistika rāda, ka pagājušā gadā zarnu vēža skrīningu veica tikai 7,5 % no iedzīvotāju pēc 50 gadu vecuma", informē D.Šantare.
Sanita Dika-Bokmeldere