Ideālās kontracepcijas meklējumos
Pēdējā laikā kontracepcijas jautājumi kļūst arvien aktuālāki – gan tāpēc, ka ekonomiskā krīze Latvijas ģimenes apciemojusi jau kādu laiku, gan arī tāpēc, ka sievietes kļūst aizvien zinošākas un pārliecinātākas par savām vēlmēm.
Tas ir ikkatras sievietes sapnis – atrast ideālo kontracepciju. Un to vienmēr būs vieglāk izdarīt kopā ar ginekologu. "Lūkojoties uz šo kontracepcijas vīziju no sievietes skata punkta – katrai varētu piemērot viņas individuālo ideālo kontracepciju" teic ginekoloģe Gunta Frīdenberga. "Ja runājam par efektivitāti, tad visefektīvākās noteikti ir hormonālās metodes. Ja meitenei ir svarīgi, lai par kontracepciju nebūtu jādomā katru dienu vai nedēļu, tad faktiski paliek tikai divas metodes – vaginālais riņķis un hormonālā dzemdes spirāle".
Hormonālas spirāles īstais un pareizais nosaukums ir dzemdes sistēma un būtībā tā šobrīd ir vienīgais vietējais hormonālais kontracepcijas līdzeklis. Tabletes, plāksterus un riņķīšus nevar uzskatīt par vietējas iedarbības līdzekļiem, jo to izdalītie hormoni uzsūcas un nonāk asinsritē. Savukārt hormonālā spirāle darbojas slēgtā vidē – tieši dzemdē. «Mana pieredze ar dzemdes sistēmu Mirena mērāma nu jau trīspadsmit gadu garumā,» teic ginekoloģe Gunta Frīdenberga. «Dažas manas pacientes nomanījušas nu jau trešo hormonālo spirāli. Ja paciente izvēlas to pašu līdzekli pēc piecu gadu termiņa beigām (protams, ja nav iestājusies menopauze vai arī radusies vēlme radīt bērniņu!), tad tas ir labs rādītājs!»
Latvijā, gluži tāpat kā citur pasaulē, ir pieejamas divas hormonālās kontracepcijas metodes, kas darbojas ievietotas makstī/dzemdē. Pirmā ir jau pieminētā dzemdes sistēma, kas darbojas lokāli, nenovēršot ovulāciju, bet nepieļaujot apaugļošanos. Otrā hormonālās kontracepcijas metode ir hormonālais riņķītis, kas darbojas sistēmiski, gluži tāpat kā tabletes, caur smadzeņu centriem novēršot ovulāciju (šai gadījumā hormoni atšķirībā no tabletēm organismā uzsūcas nevis barības vadā, bet gan caur maksts gļotādu). Salīdzināsim abus līdzekļus un izvērtēsim priekšrocības!
Nosaukums |
Kontracepcijas riņķītis |
Spirāle ar hormoniem |
Efektivitāte |
99% |
99,3-99,9 % |
Cik bieži jālieto |
Vienu reizi mēnesī (tiek atstāts makstī uz 3 nedēļām) |
Iedarbīga 5 gadus. |
Vai to ir viegli lietot? |
- Vienkāršs lietošanā. |
Vienkārša lietošanā. |
Priekšrocības |
- Ērta un vienkārša lietošana. |
- Ilgstoša aizsardzība. |
Vai ir vajadzīga recepte? |
Jā |
Jā, tā ir jāievieto un jāizņem ārstam. |
Auglības atjaunošana |
Pārtraucot lietot, ātri atjaunojas |
Pēc spirāles izņemšanas tūdaļ atjaunojas |
Darbības mehānisms
Hormonālā spirāle satur tikai vienu no sieviešu dzimumhormoniem – progestīnu. Turklāt no spirāles rezervuāra progestīns izdalās ļoti nelielā daudzumā turpat savā mērķorgānā – dzemdē. Piemēram, māmiņām, kuras baro bērnu ar krūti un ir ievietojušas dzemdes sistēmu, progestīna daudzums pienā ir tik niecīgs, ka šī sistēma visā pasaulē ir atļauta arī zīdīšanas laikā. Tas liecina, ka kopējā asinsritē nonāk ārkārtīgi niecīgs hormona daudzums, līdz ar to sistēmisko blakusefektu risks ir neliels. Sieviešu apmierinātība ar šo metodi sasniedz 95 %.
Savukārt hormonālais riņķis satur divu veidu sievišķos hormonus – jau pieminēto progestīnu un estrogēnu. Šie hormoni caur maksts gļotādu nokļūst asinsritē un iedarbojas uz hipofīzi – dziedzeri, kas atrodas smadzenēs, tādejādi nomācot ovulāciju. Šeit jāatzīst, ka hormonālo kontracepcijas līdzekļu blakusefekti visbiežāk mēdz būt no estrogēnu daļas tajos, tāpēc dzemdes sistēmai savas lokālās iedarbības dēļ to ir salīdzinoši vismazāk.
Ne tikai kontracepcija
Latvijā dzemdes sistēma reģistrēta divām vajadzībām. Pirmkārt, kā ilglaicīgs un drošs kontracepcijas līdzeklis. Jāteic - šobrīd pat visdrošākais no atgriezeniskajiem (vēl drošāka varētu būt tikai olvadu nosiešana, bet tai ir neatgriezeniskas sekas). Otrkārt hormonālo spirāli izmanto arī ārstnieciskos nolūkos - ja sievietei ir stipra asiņošana. Parasti tā notiek pie tādām ginekoloģiskām saslimšanām, kas izsauc dzemdes gļotādas sabiezēšanos, ko medicīniski sauc par endometrija hiperplāziju. Līdz šim šo problēmu risināja lietojot medikamentus, bet dažkārt, ja zāles nelīdzēja, operējot. Dzemdes sistēma ir alternatīva sievietēm, kurām dzemdes gļotādu pataloģiju dēļ līdz šim dažreiz draudēja pat dzemdes izņemšana.
Mēnešreizes – vai tiešām vajag zaudēt 38 litrus asiņu?
Sievietēm, kuras lieto kombinētos kontracepcijas līdzekļus ir iespēja savu ikmēneša asiņošanu pārcelt, ja tā plānojas nelaikā, vienkārši sākot lietot nākamo tablešu/plāksteru/riņķīša iepakojumu bez pauzes. Tomēr tas neatrisina asiņošanas problēmu ilgtermiņā.
Savukārt sievietēm, kuras izvēlējušās hormonālo spirāli, ievērojami (līdz pat 80%!) samazinās menstruālā asiņošana. Par to sevišķi apmierinātas jūtas pacientes, kurām līdz tam ikmēneša asiņošana ilga septiņas, astoņas dienas, asiņojot vairāk kā vidusmēra sievietes. Paskaitļosim! Meitenēm menstruācijas sākas aptuveni 12 gadu vecumā, tās beidzās vidēji 50 gados. Asiņošana ilgst 5 – 7 dienas mēnesī. Tātad – katra sieviete vidēji asiņo septiņus gadus un zaudē 38 litrus asiņu! Pārsteidzoši un pat šokējoši! Labā ziņa – ar dzemdes sistēmu dzīve kļūst vienkāršāka, jo menstruāciju laikā nu var iztikt ar parastajiem biksīšu ieliktnīšiem. Tātad tiek piepildīta arī sieviešu vēlme par spontānu seksu – nu vairs nav viena nedēļa mēnesī seksuālajā dzīvē jāpakārto asiņošanai.
Tomēr menstruālās asiņošanas samazināšanās daudzām sievietēm rada arī satraukumu un bažas, jo valda mīts, ka šādā veidā organisms attīrās. Tas patiešām ir tikai mīts, jo nelielā asiņošanā vai pat pilnīgā menstruāciju zudumā nav nekā ļauna. Hormonālās spirāles izdalītais progestīns bremzē dzemdes gļotādas augšanu. Jo plānāka gļotāda, jo mazāka asiņošana. Turklāt progestīna iespaidā sašaurinās arī zemgļotādas asinsvadi, līdz ar to asiņu paliek vēl mazāk. Palūkosimies vēsturē! Mūsu senču laikā sievietes reproduktīvā vecumā parasti bija vai nu stāvoklī vai baroja bērnu, tātad menstruācijas viņas piedzīvoja samēra reti. Asiņot visa mūža garumā – šis fenomens būtībā raksturīgs tikai mūsdienās! Salīdzinājumam – patlaban sievietei mūža laikā notiek 400 – 500 mēnešreizes, savukārt pagātnes dāmas tās piedzīvoja vien pārdesmit reižu.
Ekonomiskais efekts Riņķītis maksā aptuveni 11 Ls vienam mēnesim, pieciem gadiem tas izmaksās 660 Ls. Dzemdes sistēmas cena ir aptuveni 120 Ls. Tātad faktiski hormonālā spirāle atmaksājas jau pirmajā tās lietošanas gadā, pārējos četrus vairs nemaksājot neko. Tas ir ekonomiskajos aprēķinos neiekļaujot citas ikdienas izmaksas – kā higiēniskās paketes un tamponus, kur ietaupījums var sasniegt vēl līdz pat 50 latiem gadā. |
Pasaulē Klasiski, pie ilglaika efektīvām un drošām kontracepcijas metodēm tiek pieskaitītas 3 - dzemdes sistēma ar hormonu, zemādas implants un injekcija. Pēdējās divas nav populāras ne pasaulē, ne Latvijā, turklāt implants pie mums nemaz nav pieejams. Nosacīti pieņemot, ka arī maksts riņķis ir daļēji ilglaika metode, tad varam salīdzināt attiecīgi dzemdes sistēmas un maksts riņķa lietošanu. Attiecīgi - pasaulē dzemdes sistēmu lieto 4% kontracepcijas lietotāju, kamēr riņķi - tikai 1%. SAFE Study, 2007 |
Pieci gadi un miers! Evija, 25 gadi Kad sāku pastāvīgi dzīvot kopā ar draugu sapratu, ka aktuāla ir man piemērotas kontracepcijas izvēle. Vispirms man iepatikās ideja par kontracepcijas riņķīti. Sākumā gan man šķita, ka tā iedarbība ir lokāla, tas arī noteica manu izvēli. Tikai vēlāk, rūpīgāk iepazīstoties ar informāciju internetā uzzināju, ka riņķīša hormoni tāpat kā tablešu darbojas uz visu organismu kopumā. Tāpēc sāku interesēties par spirālēm un kā labāko ārste ieteica hormonālo spirāli. To arī ievietoju un esmu apmierināta ar savu izvēli. Lūk, mani argumenti un ieguvumi salīdzinot ar riņķīti: pirmkārt dzemdes sistēma samazina asiņošanas daudzumu un ginekoloģe teic, ka tas esot ārstnieciskā efekta dēļ. Šai spirālei ir vietēja iedarbība, proti, hormonu līmenis ir augsts tikai tur, kur nepieciešams - dzemdē, treškārt tā ir ekonomiska (atmaksājas jau otrā gada sākumā!). Visbeidzot - hormonālā spirāle ir ļoti droša un der aizmāršīgām sievietēm (es tāda esmu!) – pieci gadi un miers! |
Nu man ir gluži cita dzīve! Aiga, 36 gadi: Vienmēr esmu cietusi no ārkārtīgi spēcīgas asiņošanas mēnešreižu laikā. Kad apprecējos, izmēģināju visdažādākos kontracepcijas līdzekļus, taču neviens no tiem mani īsti neapmierināja. Visbeidzot ārste ieteica ievietot hormonālo spirāli. Ginekoloģe gan brīdināja, ka pēc ievietošanas pāris mēnešus var būt smērējoši izdalījumi, taču man tas vilkās daudz ilgāk – gandrīz pusgadu. Tas mani patiešām uztrauca un es devos uz vizīti konsultēties, sakot: «Dakter, es vairs negribu, ņemam ārā!» ārstei mani nācās pamatīgi pierunāt, lai vēl nerīkojos tik radikāli un viņas entuziasms patiešām atmaksājās. Pēc sešiem mēnešiem smērēšanās izbeidzās, turklāt izzuda arī mēnešreizes. Nespēju pat iedomāties, cik laimīgu mani tas darīja! Es beidzot varēju ceļot, dzīvot fiziski aktīvu dzīvesveidu, iegādāties abonentus sporta klubā, baseinā, vairs nepakārtojot savu dzīvi ilgām un mokošām mēnešreizēm». |