medicine.lv skaitļos

Lietotāji online258
Aktīvie uzņēmumi12783
Nozares raksti11996
Ekspertu atbildes21477
Hormonālās izmaiņas pēc 40: kā saglabāt dzīves prieku un kvalitāti? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Hormonālās izmaiņas pēc 40: kā saglabāt dzīves prieku un kvalitāti?

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Sieviete dažādas hormonālas izmaiņas piedzīvo nepārtraukti – sākoties menstruācijām, gaidot mazuli, pēc dzemdībām. Hormonālas izmaiņas sākas arī perimenopauzes laikā. Kā rīkoties, lai saglabātu ierasto dzīves stilu un nejustu diskomfortu, stāsta "Klīnika EGV" endokrinoloģe dr. Liene Akmene.

Pirms 100 gadiem vidējais sievietes dzīves ilgums bija 56 gadi, tagad tas ir vidēji 80. Vidējais vecums, kad sievietei iestājas menopauze, ir 50 gadi. Sieviete mūsdienās ilgu laiku savas dzīves pavada menopauzē un pārejā uz to, kādēļ šī tēma ieņem arvien lielāku nozīmi.  Ceļš līdz menopauzei lielākoties nav kā viens klikšķis, tas ir apmēram 10 gadus ilgs pārmaiņu periods, kura laikā noris hormonālās izmaiņas. Mūsdienās sievietes aktīvi rūpējas par savu veselību – sporto, interesējas par uzturu, veic dažādas veselības pārbaudes, lai nodrošinātu ierasto dzīves kvalitāti un saglabātu savu veselību ilgtermiņā. Un perimenopauzes laikā tam ir ļoti liela nozīme. Ja sieviete perimenopauzē būs fiziski labākā formā un pie labas veselības, mazāk izjutīs tās simptomātiku un labāk pavadīs savu menopauzes laiku.

Katras sievietes perimenopauzes periods ir citāds. Dažām tas būs tikai pāris mēnešus, bet citām pat 10 gadus.  Arī pašsajūta var būt atšķirīga. Kādai būs vērojami viegli simptomi, bet citai šis laiks būs fiziski un emocionāli izaicinošs. Bieži vien sieviete ir neziņā, domājot, ka jūtas nogurusi no daudzajiem dzīves pienākumiem, tādēļ nejūtas labi. Pakāpeniskās pārmaiņas, kuras rada hormonālās izmaiņas, skar daudzas orgānu sistēmas. To, cik simptomi būs izteikti, nosaka arī iedzimtība. Vēlams iztaujāt arī savu mammu, lai noskaidrotu, kāds viņai bijis šis pārmaiņu laiks.

Pirmās pazīmes, ka sākusies perimenopauze, ir menstruālā cikla neregularitāte un apjoms. Tad seko vazomotorie simptomi, tie ir karstuma viļņi, nakts svīšana, libido mazināšanās, tiek traucēts nakts miegs, mainās garastāvoklis, rodas locītavu sāpes un uroģenitālās sūdzības (maksts sausums). Āda paliek sausa un tai zūd elasticitāte. Pārmaiņas, kuras rada samazinātais estrogēna daudzums, ietekmē arī lipīdu vielmaiņu. Līdz ar to palielinās risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, palielinās osteoporozes risks. Sievietes ar mazām tauku rezervēm simptomātiku izjutīs vairāk, jo estrogēnu avots ir arī taukaudos.

Banner 280x280

Ikvienai sievietei ieteicams šo posmu pārrunāt gan ar savu ginekologu, gan endokrinologu, jo maldīgi ir uzskatīt, ka nav iespējams palīdzēt.

Ārsts uzklausīs sievietes sūdzības un ieteiks veikt asins analīzes, lai pārliecinātos, ka ir sākusies perimenopauze. Perimenopauzi diagnosticē, veicot asins analīzes 3. līdz 5. sievietes menstruālā cikla dienā. Veiks folikulu stimulējošā hormona (FSH), estrogēna, testosterona, DHSO4  pārbaudes. Tālāka terapija pacientei tiek izvēlēta, sadarbojoties ginekologam un endokrinologam.

Ārstu izvēlētā terapija palīdzēs, ja sieviete ievēros veselīgu dzīvesveidu, regulāri nodarbojoties ar sportu, izvēloties veselīgu un sabalansētu uzturu. Ir pierādīts, ka 30 minūšu intensīva slodze samazina vazomotoro simptomātiku par 20 %, savukārt smēķēšana pastiprina simptomātiku.

“Ar sūdzībām nav jāsadzīvo, tās visas iespējams atrisināt,“ atgādina daktere, mudinot sievietes vērsties pie ārsta pēc palīdzības. Hormonālās svārstības iespējams regulēt, saglabājot dzīves prieku un kvalitāti!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes