Uzlīmē hormonālo kontraceptīvo plāksteri
Vīriešu spermā ir 50-150 miljoni spermatozoīdu katrā ejakulācijā. Gadījumā, ja nav vēlmes palikt stāvoklī vari izvēlēties hormonālo kontraceptīvo plāksteri.
Hormonālais kontraceptīvais plāksteris (HKP) ir plāns, matricveida transdermāls (zāles organismā nokļūst caur ādu) plāksteris, kas sastāv no trim kārtām, kuras satur divas aktīvās vielas.
Plākstera sastāvā esošā hormonu kombinācija darbojas tāpat kā KOK, mainot hormonu līdzsvaru organismā, tādējādi novēršot ovulāciju, ietekmējot dzemdes kakla gļotādas sekretorisku funkciju un endometriju.
Efektivitāte
Lietojot HPK atbilstoši instrukcijai, tā ir pilnīga droša kontracepcijas metode. Tās drošības raksturlielums ir 99%, PI ir 0.9. Kontracepcijas efektivitāte var būt zemāka sievietēm, kuru ķermeņa masa pārsniedz 90 kg.
Deva un lietošana
- Trīs nedēļas lieto pa vienam plāksterim, ceturtajā nedēļā plāksteri nelieto. Plāksteri jālieto regulāri, to nomainot noteiktā nedēļas dienā. Pirmo plāksteri uzliek 1. dienā, to nomaina 8. dienā, un nākamo plāksteri uzliek 15. dienā. Plāksteri pārstāj lietot 22. dienā un to nelieto 7 dienām. Plāksteri liek uz sēžamvietas, vēdera, augšdelma vai muguras augšdaļas tīras, sausas, no apmatojuma brīva ādas, to cieši piespiežot. Kontracepciju ar HPK sāk menstruāciju pirmajā dienā.
- Ja pāriet no KOK lietošanas, HKP lietošana jāsāk pirmajā asiņošanas dienā.
- Ja pāriet no POK lietošanas, HKP lietošanu var sākt jebkurā dienā, taču pirmo 7 dienu laikā jāizmanto kontracepcijas barjermetodes.
- Pēc legāla vai spontāna aborta HKP var sākt nekavējoties, ja tas ir noticis pirms 20. grūtniecības nedēļas. Gadījumā, ja legāls vai spontāns aborts noticis pēc 20 grūtniecības nedēļas, HKp lietošanu var sākt 21. dienā pēc aborta vai pirmo spontāno menstruāciju pirmajā dienā, atkarībā no tā, kas laika ziņā notiek vispirms.
- Pēc dzemdībām, ja ir nolemts atteikties no zīdīšanas, HKP lietošana jāsāk ne agrāk kā 4 nedēļas pēc dzemdībām. Ja lietošana tiek sākta vēlāk, pirmās 7 dienas vienlaikus jāizmanto kontracepcijas barjermetodes vai arī jāgaida līdz pirmo menstruāciju sākumam.
Kontrindikācijas
HKP nedrīkst lietot, ja ir kaut viens no šādiem traucējumiem/slimībām. Ja kāds no šiem traucējumiem/slimībām pirmo reizi parādās, lietojot HKP, tā lietošana nekavējoties jāpārtrauc:
1. Paaugstināta jūtība pret aktīvo vielu vai jebkuru no sastāvdaļām.
2. Vēnu tromboze pašlaik vai anamnēzē, neatkarīgi no plaušu embolijas esamības.
3. Arteriāla tromboze (piemēram, cerebrovaskulārie traucējumi, miokarda infarkts, tīklenes tromboze) vai trombozes sākotnējas pazīmes pašlaik vai anamnēzē.
4. Migrēna ar fokālu auru.
5. Nopietnu vai vairāku arteriālās trombozes riska faktora esamība:
- smaga hipertensija;
- cukura diabēts ar asinsvadu komponenti;
- iedzimta dislipoproteinēmija.
6. Iespējama iedzimta nosliece uz venozu vai arteriālu trombozi.
7. Diagnosticēts krūts vēzis vai aizdomas par to.
8. Endometrija vēzis vai cits diagnosticēts estrogēnatkarīgs audzējs, vai aizdomas par šādu audzēju.
9. Novirzes aknu darbībā, kas saistītas ar akūtu vai hronisku hepatocelulāru slimību.
10. Aknu adenoma vai ļaundabīgs audzējs.
11. Neskaidras izcelsmes dzimumorgānu asiņošana.
12. Grūtniecība un zīdīšana.
Īpaši brīdinājumi un piesardzības pasākumi
- HKP nedrīkst likt uz krūtīm vai uz apsārtušas, iekaisušas vai bojātas (sagrieztas) ādas. Lai novērstu iespējamo ādas kairinājumu, katrs nākamais plāksteris jāuzliek citā vietā, taču tos var likt vienā ķermeņa apvidū. Lai izvairītos no plākstera adhezīvo īpašību samazināšanās, uz ādas, kur plāksteris tiek uzlikts vai tiks drīzumā likts, nedrīkst izmantot dekoratīvu kosmētiku, krēmu, losjonu vai pūderi, kā arī citus lokāli lietojamus līdzekļus.
- Ja plāksteris ir daļēji vai pilnīgi atlipis un vairs ādai nepielīp, medikamentu nonākšana organismā nav pilnīga un kontraceptīvais efekts zūd.
- Ja plāksteris ir kaut daļēji atlipis līdz 24 h, tas jāpiestiprina tajā pašā vietā vai nekavējoties jāaizstāj ar jaunu. Papildu kontracepcija metode nav jāizmanto. Nākamais plāksteris jāuzliek parastajā nomaiņas dienā.
- Ja plāksteris ir kaut daļēji atlipis vairāk nekā 24 h vai arī, ja lietotāja nezina, cik ilgi plāksteris atlipis, sieviete nav pasargāta no grūtniecības iestāšanās un nekavējoties jāsāk jauns kontracepcijas cikls, uzliekot jaunu plāksteri. Līz ar to tiek noteikta jauna cikla pirmā diena un jauna nomaiņas diena. Pirmās 7 jaunā cikla dienas vienlaikus jāizmanto nehormonālā kontracepcijas metode.
- Plāksteri nevajag censties uzlikt no jauna, ja tas vairs nelīp; nekavējoties jāuzliek jauns plāksteris. Nedrīkst lietot papildus plāksterus vai pārsējus, lai noturētu HKP vietā.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Plaits