Hormonālais kontraceptīvais maksts riņķis (NuvaRing)
Hormonālais kontraceptīvais maksts riņķis (HKMR) ir elastīgs, caurspīdīgs, bezkrāsains riņķis ar ārēju dieametru 54 mm un šķērsgriezuma diametru 4 mm. Tas izgatavots no etilēnvinilacetāta un tam ir plāna membrāna un kodols, kas satur 11.7 mg etanogestrēla un 2.7 mg etinilestradiola. Riņķis 24 h izdala 0.120 mg etanogestrēla un 0.015 mg etinilestradiola.
Darbības veids
Hormoni nokļūst tieši asinsritē caur maksts gļotādu. HKMR sastāvā esošā hormona kombinācija dabojas tāpat kā kombinētā orālā kontracepcija, mainot hormonu līdzsvaru organismā, tādējādi novēršot ovulāciju, ietekmējot dzemdes kakla gļotādas sekretorisko funkciju un endometriju.
Efektivitāte
Lietojot HKMR atbilstoši instrukcijai, tā ir pilnīgi droša kontracepcijas metode. Tās drošības raksturlielums ir 99.3%, PI ir 0.65. Kontracepcijas efektivitāte var būt zemāka sievietēm, kuru ķermeņa masa pārsniedz 90 kg.
Devas un lietošana
HKMR jāievada makstī starp 1. un 5. menstruālā cikla dienu, vēlākais 5. cikla dienā, pat ja menstruālā asiņošana vēl nav beigusies. Pirmās 7 dienas pēc HKMR ievadīšanas ieteicams papildus izmantot kontracepcijas barjermetodes. HKMR stāv makstī 21 dienu (3 nedēļas), pēc tam tas jāizņem un seko 7 dienas bez riņķa.
Nomainot kādu KOK, ieteicams ievadīt riņķi ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc parastā tablešu lietošanas pārtraukuma vai pēc iepriekšējās KOK neaktīvo tablešu izlietošanas.
Nomainot POK, uz HKMR var pāriet jebkurā dienā. Šajā gadījumā pirmajās 7 dienās papildus jāizmanto kontracepcijas barjermetodes.
Pēc aborta grūtniecības pirmajā trimestrī HKMR var ievadīt tūlīt. Šajā gadījumā sievietei nav jāizmanto papildus kontracepcija.
Pēc dzemdībām vai aborta grūtniecības otrajā trimestrī ieteicams sākt HKMR lietošanu 4. nedēļā pēc tā. Ja lietošana sākta vēlāk, pirmajās 7 dienās pēc riņķa ievadīšanas papildus jāizmanto kontracepcijas barjermetodes vai arī, pirms sākt lietot HKMR, jānogaida, kamēr sākas pirmā menstruālā asiņošana.
Kontrindikācijas
HKMR nedrīkst lietot tālāk minētajos gadījumos. Ja kāds no šiem stāvokļiem rodas HKMR lietošanas laikā, riņķis nekavējoties ir jāizņem.
- Tromboze/trombembolijas epizodes (venozas vai arteriālas) pašlaik vai anamnēzē vai smadzeņu asinsrites traucējumi.
- Tromboze, prodroms pašlaik vai agrāk.
- Anamnēzē migrēna ar neiroloģijas simptomātiku.
- Cukura diabēts ar pārmaiņām asinsvados.
- Smagi vai vairāki venozas vai arteriālas trombozes riska faktori, kas arī var būt lietošanas kontrindikācija.
- Pankreatīts vai ar to saistīta smaga hipertriglicerīdēmija.
- Pašlaik vai anamnēzē smagas aknu slimības, ja aknu funkciju raksturlielumi nav normalizējušies.
- Aknu audzējs anamnēzē (labvēlīgs vai ļaundabīgs).
- Ļaundabīgs hormonatkarīgs dzimumorgānu vai krūts audzējs vai aizdomas par to.
- Neskaidras izcelsmes dzimumorgānu asiņošana.
- Grūtniecība vai aizdomas par to un laktācija.
Īpaši brīdinājumi un piesardzības pasākumi
Ja riņķis izkrīt no maksts, tas jānoskalo ar aukstu vai remdenu ūdeni un jāievada makstī, cik vien iespējams, ātri, t.i., 4 stundu laikā. Ja riņķis tiek ievadīts vēlāk kā par 3 stundām, tas nenodrošina kontraceptīvo efektu. Tādā gadījumā nākamās 7 dienas pēc riņķa atpakaļievades jāizmanto papildus kontracepcijas barjermetodes.
Var būt vērojamas šādas blaknes:
- slikta dūša, vemšana,
- galvassāpes, reibonis,
- kuņģa sāpes, vēdera uzpūšanās,
- diskomforts/kairinājums makstī,
- pastiprināti izdalījumi no maksts,
- krūšu piebriedums.
Jāievēro visi HKMR uzglabāšanas noteikumi. Nedrīkst sasaldēt, glabāt tiešā gaismas iedarbībā un mitrumā. Ir jāņem vērā, ka maksts tamponu lietošana nemazina HKMR kontraceptīvo efektivitāti, kā arī to, ka spermicīdu vai lokālo pretsēņu preparātu lietošana nemaina HKMR kontraceptīvo efektivitāti.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Robert Bejil