Hormonālā kontracepcija: 10 biežāk sastopamās blakusparādības
Orālā kontracepcija jeb pretapaugļošanās tabletes ir ļoti efektīva izsargāšanās metode, tomēr bieži vien rodas diskusijas par to ietekmi uz sievietes veselību. Lai arī pētījumi vēl nav snieguši konkrētas atbildes par to ietekmi uz slimību rašanos, ir skaidrs, ka tās var izraisīt dažādas blakusparādības – izskatīsim, kuras no tām ir visbiežāk sastopamas.
Ja tu lieto pretapaugļošanās tabletes un izjūti kādu no šiem simptomiem – ziņo par to savam ginekologam!
1. Asiņošana starp mēnešreizēm
Aptuveni 50% sieviešu, kas lieto hormonālo kontracepciju, novēro smērēšanos starp mēnešreizēm. Visbiežāk tas notiek, uzsākot lietot tabletes, un ilgst ne vairāk kā trīs mēnešus.
Smērēšanās var rasties, jo organisms pielāgojas jaunajam hormonu līmenim.
Sievietēm, kurām šī smērēšanās ir vairāk nekā piecas dienas, vai arī tām, kurām konstatējama stipra asiņošana vismaz trīs dienas, ir jādodas pie ginekologa.
2. Slikta dūša
Dažreiz orālās kontracepcijas lietotājas izjūt sliktu dūšu, sākot lietot tabletes, taču simptomi parasti pazūd pēc neilga laika. Šo blakusparādību var mazināt, uzņemot tableti līdz ar ēdienreizi vai pirms gulētiešanas. Pie ārsta jādodas, ja slikta dūša ir regulāra vai spēcīga.
3. Jutīgas krūtis
Pretapaugļošanās tabletes var izraisīt krūšu palielināšanos vai to jutīgumu. Šī blakusparādība parasti mazinās pēc pāris nedēļām, taču, ja krūtis ir jutīgas ilgstošu laiku, tās sāp vai tajās var sajust sabiezējumus, jāmeklē medicīniskā palīdzība.
Samazinot kofeīna un sāls patēriņu, var mazināt krūšu jutīgumu.
4. Galvassāpes
Galvassāpes ietekmē tabletēs esošo hormonu veids un deva. Dažos pētījumos ir pierādīts, ka, jo zemāka ir hormonu deva, jo mazāka iespēja, ka radīsies galvassāpes.
Parasti simptomi pēc laika mazinās. Ja sāpes nepāriet ilgstošu laiku, jādodas pie ārsta.
5. Pieņemšanās svarā
Pētījumi nav pierādījuši tiešu saikni starp hormonālās kontracepcijas lietošanu un svara izmaiņām, tomēr, visai daudzas sievietes ievēro izmaiņas krūšu un gurnu apvidū.
Estrogēns, kas ir šo tablešu sastāvā, var ietekmēt tauku šūnas, taču hormons palielina šūnas lielumu, nevis to skaitu organismā.
6. Garastāvokļa maiņas
Ikvienai sievietei, kas izjūt garastāvokļa maiņas, lietojot kontracepciju, par to jāziņo savam ginekologam. Lielākam riskam pakļautas tās sievietes, kuras sirgst ar depresiju – hormonālās tabletes var pastiprināt slimības izpausmi.
7. Iztrūkstošas mēnešreizes
Var gadīties, ka mēnešreizes iztrūkst pat tad, ja tabletes tiek lietotas korekti. To var ietekmēt dažādi faktori, piemēram, stress, saslimšanas, ceļošana, hormonālās vai vairogdziedzera problēmas.
Ja mēnešreizes iztrūkst vai tās ir ļoti vieglas, ieteicams veikt grūtniecības testu. Ja grūtniecība netiek konstatēta, taču arī nākammēnes mēnešreizes iztrūkst vai ir ļoti vieglas, jādodas pie ārsta.
8. Pazemināts libido
Pretapaugļošanās tabletēs esošie hormoni var ietekmēt libido jeb dzimumtieksmi. Tam gan var būt arī citi iemesli. Taču, ja pazemināts libido ir ilgstošs un traucējošs, paziņo par to ginekologam.
Dažos gadījumos var būt tieši pretēji – libido palielināsies. Šādas izmaiņas var būt saistītas ar atbrīvošanos no sāpīgajiem mēnešreižu simptomiem kā krampjiem, pirmsmenstruālā sindroma un endometriozes.
9. Izdalījumi
Dažas sievietes novēro izmaiņas maksts izdalījumos. Tā var būt maksts lubrikācijas samazināšanās vai palielināšanās, izdalījumu krāsas vai tekstūras maiņa. Ja maksts lubrikācija ir mazinājusies, seksa laika ieteicams lietot papildus nopērkamu lubrikantu.
Parasti šādas izmaiņas nav kaitīgas. Tomēr, ja tu uztraucies par tām, vai arī tev rodas aizdomas, ka ir radusies infekcija, konsultējies par to ar ārstu.
10. Traucējumi kontaktlēcu nēsātājām
Hormonālās izmaiņas, ko izraisa kontracepcijas tabletes, var izraisīt šķidruma aizturi, kas, savukārt, var likt radzenēm uzbriest vai mainīt formu. Ja rodas šāds pietūkums, var būt apgrūtinoši ievietot kontaktlēcas.
Kontaktlēcu īpašniecēm jākonsultējas ar savu acu ārstu, ja ir radušās jebkādas problēmas saistībā ar redzi vai lēcu lietošanu.
Pretapaugļošanās tabletes ir saistītas arī ar asinsspiediena paaugstināšanos, labdabīgiem aknu audzējiem un nedaudz paaugstinātu dzemdes kakla vēža attīstības risku. Hormonālā kontracepcija nav ieteicama sievietēm, kurām ir kāda aknu vai sirds slimība, dzemdes kakla vai krūts vēzis, nekontrolēts asinsspiediens vai migrēnas.
Kvalificēts speciālists tev ieteiks piemērotāko izsargāšanās metodi.