Hormonālās kontracepcijas darbības veids
Hormonālā kontracepcijas metode ieteicama regulārai dzimumdzīvei ar biežiem dzimumaktiem. Tabletes hormonālās pozitīvi ietekmē sieviešu organismu (piem.: uzlabojas ādas un matu stāvoklis, menstruālā asiņošana kļūst īsāka un vieglāka utt.). Baumas, ka hormonālās tabletes ir kaitīgas, nav pamatotas.
Hormonālajā kontracepcijā lietotie gestogēni jeb progestīni pārstāv divas galvenās grupas: 17-hidroksiprogesterona atvasinājumi un 9-nortesterona atvasinājumi. Vairums orālās kontracepcijas līdzekļu satur 19-norsteroīdus.
Kombinētā orālā kontracepcija
Kombinētā orālā kontracepcijā (KOK) lietotie sintētiskie steroīdie estrogēni ir etinilestradiols vai mestranols (kas organismā metabolizējas par etinilestadiolu).
KOK veidi:
1. Vienfāziskie - kokrēta estrogēna un gestagēna deva tiek lietota visa cikla garumā.
2. Vairākfāzu - ir divfāziski vai trīsfāziski estrogēna un/vai gestagēna devas varianti visa cikla garumā.
Darbības veids
Visiem hormonālajiem kontraceptīviem ir kombinēts efekts - tie iedarbojas uz hipotalāmu, hipofīzi, olnīcām, endometriju un dzemdes kaklu. KOK primārā darbība ir ovulācijas aizkavēšana, nomācot hipofīzes dziedzera FSH un LH izdali (līdz ar to folikulu nobriešanu) un likvidējot preovulatoro LH vilni. Nākamā ietekme ir uz dzemdes kaklu, to izraisa progestagēna komponents, radot biezu dzemdes kakla gļotu slāni, kas apgrūtina spermatozoīdu iekļūšanu dzemdē. Endometrija spēja uzņemt blastocistu var būt mazināta sakarā ar to, ka deciduāam endometrijam ir neaktīvi vai atrofiski dziedzeri. Dzemdes kakla un endometrija līmenī tiek pastiprināts kontracepcijas efekts gadījumiem, ja ovulācija tomēr notiek.
KOK cikla (kas ietver arī menstruācijām līdzīgu asiņošanu) un menstruālā cikla mehānismi ir atšķirīgi. Menstruālā cikla kontrole, ko veic hipotalāma - hipofīzes dziedzera - olnīcu sistēma, tiek likvidēta, ja sieviete lieto KOK. Menstruācijām līdzīgu asiņošanu izraisa endometrija atbilde uz eksogēno hormonu lietošanas pārtraukumu.
Efektivitāte
Lietojot KOK atbilstoši lietošanas instrukcijai, tā ir pilnīgi droša kontracepcijas metode. Tās drošības raksturlielums ir 99.2% - 99.9%, Perla indekss ir 0.5. Lielāko daļu kļūdu rada KOK neprecīza lietošana. Ļoti nelielu kļūdu daļu rada individuālas absorbcijas un metabolisma variācijas. Ķermeņa masa neietekmē tablešu efektivitāti, grūtniecības risks adipozām sievietēm nepalielinās.
Deva un lietošana
1. Vairākums KOK preparātu sāk lietot pirmajā cikla dienā, t.i., menstruāciju pirmajā dienā. Dažus preparātus, piemēram, Tri-regol , Rigevidon, sāk lietot cikla piektajā dienā. Katru dienu vienā un tajā pašā laikā jāiedzer pa vienai tabletītei, turpinot lietošanu 21 dienu bez pārtraukuma. Pēc tam ir 7 dienas ilgs periods bez tablešu lietošanas, kura laikā parādās menstruācijām līdzīga asiņošana. Daži preparāti tiek ražoti 28 tablešu iepakojumā, kur 21 tablete satur hormonus, bet 7 tabletes - dzelzi un/vai vitamīnus. Pastāvīga tablešu lietošana dod iespēju aizmāršīgām pacientēm laikus sākt lietot nākamo tablešu iepakojumu. Ievērojot šo lietošanas režīmu, kontraceptīvais efekts iestājas uzreiz.
2. Pēc dzemdībām, ja paciente nezīda bērnu, KOK lietošanu var sākt ceturtās nedēļas sākumā. Nav nepieciešams ievērot papildus aizsardzības pasākumus vai gaidīt nākamās menstruācijas. Ja sieviete vēlas sākt KOK lietošanu ilgāk nekā 4 nedēļas pēc dzemdībām, bet pirmās spontānās menstruācijas vēl nav bijušas, pirms KOK lietošanas sākšanas ir jāizslēdz grūtniecības esamības iespējas.
3. Pēc aborta KOK lietošana jāsāk tūlīt. Šādā gadījumā papildus kontracepcijas metodes nav nepieciešamas.
4. Ja paciente ir aizmirsusi iedzert tableti, tas jādara, tiklīdz to atceras. Jāturpina lietot tabletes no iepakojuma kā parasti. KOK nodrošinās kontraceptīvo efektu, ja tableti iedzers ne vēlāk kā 12 stundas pēc parastā ieņemšanas laika.
5. Par to, kā rīkoties, ja tablete nav iedzerta 12 stundu laikā, spriedumi atšķiras. Vieni ieteic nākamajā dienā iedzert divas tabletes, - aizmirsto tableti un iedzert tikai kārtējo, tableti. Atlikušās tabletes turpina lietot kā parasti. Šajos apstākļos būtu jāieteic papildus kontracepcijas līdzekļi līdz cikla beigām vai nākošās 14 dienas, jo "aizmirstās" tabletes gadījumā kontraceptīvo efektu nosaka tas, kura no tabletēm (cikla sākuma, vidus, beigu) ir izlaista.
6. Ja 4 stundu laikā pēc tabletes iedzeršanas pacientei ir vemšana vai caureja, iespējams, ka preparāts nav pilnībā uzsūcies. Tabletes turpina lietot kā parasti, papildus jālieto citi kontracepcijas līdzekļi līdz cikla beigām vai turpmākās 14 dienas.
Kontrindikācijas
- Grūtniecība.
- Kardiovaskulāra vai cerebrovaskulāra pataloģija, piemēram, tromboflebits vai trombemboliski procesi, kā arī šādi traucējumi anamnēzē.
- Smaga hipertensija.
- Ir vai agrāk bijusi smaga aknu slimība, ja aknu funkcionālie testi nav normalizējušies; holestatika dzelte, anamnēzē dzelte grūtniecības vai steroīdu lietošanas laikā; Rotora vai Dubina-Džonsa sindroms, kas r iedzimta aknu ekskrēcijas pataloģija.
- Estrogēnatkarīgi audzēji vai aizdomas par tiem.
- Endometrija atipiska hiperplāzija.
- Neskaidras diagnozes vagināla asiņošana.
- Porfīrija.
- Hiperlipoproteīnēmija, īpaši kopā ar citiem riska faktoriem, kas predisponē kardiovaskulārām slimībām.
- Anamnēzē izteikta ķermeņa nieze grūtniecības vai steroīdu lietošanas laikā, kā arī herpes gestationis.
Jebkurā gadījumā patstāvīgi uzsākt preparāta lietošanu nav ieteicams, bet pirms tam būtu jādodas vizītē pie ārsta.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autore Kelly Hau