Holēra atkal plosa Haiti un joprojām apdraud Ukrainu
Atkal jauns holēras uzliesmojuma vilnis skāris Haiti. Februārī, noplakt sākusī holēras epidēmija, ar jaunu spēku atsākās maija vidū, kad būtiski palielinājās saslimušo skaits.
Pasaules epidemiologi jau brīdināja, ka holēras epidēmija Haiti var atsākties līdz ar lietus sezonas iestāšanos.
Šobrīd Haiti galvaspilsētā Portoprensā turpina pieaugt ar holeru saslimušo skaits. Piemēram, kopš 29.maija, tikai vienā nedēļā, galvaspilsētas klīnikās ievietoti un ārstējās ap 2000 cilvēku. Tomēr jāuzsver, ka pašreiz valsts ir daudz labāk sagatavota nekā pirmā holēras epidēmijas viļņa laikā. Epidemiologi uzskata, ka iedzīvotāju vietējie paradumi, tādi kā mirušo mazgāšana un arī dabisko vajadzību kārtošana upēs, veicina inficēšanos gadījumu skaita pieaugumu, it īpaši augstienēs.
Haiti holeras ārstniecības centri informē, ka viņi strādā pilnā kapacitātē, pieņemot pacientus katru dienu, kuru precīzs skaits gan netiek reģistrēts. Kopš holeras uzliesmojuma sākuma Haiti reģistrēti 321 066 saslimšanas gadījumi, miruši 5337 cilvēki.
Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) Epidemioloģiskās uzraudzības un sabiedrības veselības departaments informē, ka Ukrainā, Doņeckas apgabalā, Mariupolē, kur līdz šim reģistrēti 13 laboratoriski apstiprināti saslimšanas gadījumi ar holēru, arī vienam bērnam, joprojām nav noteikts infekcijas avots. Ukrainas Veselības ministrija ir izveidojusi ārkārtas komisiju, notiek pastiprināta situācijas uzraudzība, iedzīvotāji tiek informēti, kā izsargāties no inficēšanās ar bīstamo zarnu infekciju – holēru.
Tā kā Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rīcībā nav informācijas par slimības starptautisku izplatīšanos, tad pašreiz nav iemeslu piemērot ceļojumu vai tirdzniecības ierobežojumu attiecībā uz Ukrainu.
LIC speciālisti informē, ka holēra ir akūta infekcijas slimība, to izraisa holēras vibrions. Holērai raksturīga klīnisko simptomu daudzveidība, tievās zarnas bojājumi, intensīvs ūdens un elektrolītu zudums, vielmaiņas traucējumi.
Klīniskie simptomi – stipra caureja, vemšana, dehidratācijas (ķermeņa atūdeņošanās) simptomi. Inkubācijas periods ir no 1 līdz 5 dienām. Slimības sākums ir akūts. Tā sakās ar caureju, ķermeņa temperatūra ir normāla, reti paaugstināta. Ar holeru slimo tikai cilvēki. Cilvēks inficējas, lietojot piesārņotu ūdeni saimnieciskām vajadzībām vai rekreācijas nolūkā.
Profilakses pasākumi: lai izvairītos no inficēšanās ar holeru, uzturā jālieto droši pārtikas produkti un tīrs dzeramais ūdens, jāievēro personīgā higiēna, bieži jāmazgā rokas, nedrīkst peldēties ūdenskrātuvēs, kas nav šim mērķim paredzētas vai, ja ir šaubas par ūdens kvalitāti.
Latvijas Infektoloģijas centra speciālisti rekomendē visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri nesen bijuši Ukrainā, it īpaši tiem, kuri apmeklējuši Doņeckas apgabalu, Mariupoli, rūpīgi sekot līdzi savai veselībai un minēto simptomu parādīšanās gadījumā nekavējoties vērsties pie ģimenes ārsta.
V/a "Latvijas Infektoloģijas centrs"
Sabiedrisko attiecību speciāliste