Hlamīdijas - inficēšanās un ārstēšana
Hlamīdijas ir viena no visbiežāk sastopamajām STS infekcijām, un laicīga nevēršanās pie ārsta var radīt nopietnas veselības problēmas.
Kas ir hlamīdijas?
Hlamīdijas ir sīki mikroorganismi, kas veidojas gļotādā, bojājot dzimumceļu un urīnceļu gļotādu. Tā ir viena no izplatītākajām seksuāli transmisīvajām slimībām. Nereti pacienti ir neziņā par savu stāvokli, jo hlamīdijas iesākumā mēdz noritēt bez ievērojamām pazīmēm.
Hlamīdijas skar gan sievietes, gan vīriešus visās vecuma grupās, taču biežāk ar tām slimo tieši jaunas sievietes. Var būt arī situācijas, kad slimo tikai viens no partneriem ar vājāko imunitāti un otrs ir šīs slimības pārnēsātājs, taču visbiežāk šī slimība skar abus partnerus. Slimība izplatās arī caur limfas ceļiem un asinsriti. Tāpat grūtniece ar hlamīdijām var inficēt vēl nedzimušu bērnu.
Ja hlamīdijas netiek laikus diagnosticētas un ārstētas, tās var izraisīt dažādas nopietnas veselības problēmas – dažādus infekcijas procesus ar nopietnām komplikācijām un citus.
Simptomi
Agrīnā stadijā hlamīdijām simptomu var nebūt. Simptomi var parādīties vienu līdz trīs nedēļas pēc inficēšanās, taču tie bieži ir nelieli un pārejoši, tāpēc paliek neievēroti.
Visbiežāk parādās nepatīkamas sajūtas urīnizvadkanālā, piemēram, sāpes urinējot, sāpes vēdera lejasdaļā, izdalījumi no dzimumorgāniem, sievietēm – sāpes vai asiņošana dzimumakta laikā, vīriešiem – sāpes sēkliniekos. Var parādīties dedzināšanas sajūta vai nieze. Sievietēm var parādīties dzemdes kakla vai olnīcu iekaisums.
Komplikācijas
Ilgstoša infekcija sievietēm var izraisīt saaugumus olvados, ārpusdzemdes grūtniecību, spontāno abortu vai pat neauglību, savukārt vīriešiem – potences traucējumus, neauglību, priekšdziedzera iekaisumu un dažādas sēklinieku infekcijas.
Tāpat hlamīdijas izraisa saaugumus un locītavu bojājumus, kas var izraisīt artrītu.
Diagnostika un ārstēšana
Pat tad ja nemani nekādus simptomus, tev būtu regulāri jāveic pārbaudes, ja atrodies kādā no hlamīdiju riska grupām. Speciālisti iesaka pārbaudīties seksuāli aktīvām sievietēm līdz 25 gadu vecumam, grūtniecēm, kā arī cilvēkiem ar augstu riska līmeni – regulāra seksuālo partneru maiņa, neregulāra kontracepcijas lietošana, kā arī cita seksuāli transmisīva slimība.
Saslimšanu ar hlamīdijām var noteikt pēc 14 dienu inkubācijas perioda un tās diagnosticēšanas metodes ir dažādas. Ir iespējams analizēt uztriepi no dzemdes kakla vai urīnizvadkanāla, taču par šo infekciju var liecināt arī urīna analīzes.
Hlamīdiju ārstē ar antibiotikām. Visbiežāk šī slimība pāriet divu nedēļu laikā un šajā laikā būtu jāatturas no seksa. Pēc laika ir nepieciešams veikt atkārtotu pārbaudi, jo ir gadījumi, kad ar vienu antibiotiku kursu nav gana, lai hlamīdijas pilnībā izārstētu.
Ja veiksmīgi esi atbrīvojies no hlamīdijām, tas nenozīmē, ka turpmāk esi pret tām imūns. Ja regulāri maini seksuālos partnerus, vienmēr lieto prezervatīvu un regulāri veic nepieciešamās pārbaudes.