Hipotirioze – vairogdziedzera saslimšana
Ļoti svarīgu lomu organisma funkcionēšanā spēlē vairogdziedzeris, tādēļ svarīgi ir zināt šī orgāna slimības un to simtomātiku.
Šobrīd visizplatītākā vairogdziedzera saslimšana ir hipotireoze, kura rodas sakarā ar joda deficītu organismā. Vēl pazīstamākās vairogdziedzera problēmas ir difūzais toksiskais kākslis, jeb tā sauktā "Bezedova slimība", autoimūnais tireodīts (Hašimoto tireodīts), mezglainais kākslis, kā arī diemžēl sastopams ir vairogdziedzera vēzis.
Šī raksta mērķis ir plašāk un sīkāk informēt par populārāko vairogdziedzera slimību – hipotiriozi.
Pie šīs patoloģijas joda deficīts noved pie tā, ka vairogdziedzeris sāk mazāk izstrādāt hormonus. Ja hormonu par maz, tad organismam arī trūkst enerģijas. Pie hipotiriozes bojājumi rodas praktiski visos orgānos un sistēmās. Slimnieki var pakāpeniski pieņemties svarā, āda un gļotāda var kļūt sausa, ādas krāsa var izmainīties – kļūt vaska bāla vai dzeltenīga. Raupji var kļūt arī sejas vaibsti. Dažiem cilvēkiem var palielināties apavu izmēri, parādādīties runas traucējumi (neskaidra dikcija). Periodiski, īpaši pie fiziskām slodzēm, atzīmē sāpes labajā paribē, sāpes krūšu kurvī, aizdusu kā arī iespējami aizcietējumus. Daudzi slimnieki sūdzās arī par intelekta pazemināšanos, domāšanas traucējumiem, grūtībām analizēt situācijas un pieņemt pareizus lēmumus, progresējošu atmiņas zudumu.
Izšķir primāro un sekundāro hipotiriozi.
Pie primārās hipotiriozes hormonu deficīts rodas sakarā ar traucējumiem pašā dziedzerī. Vairogdziedzeris nespēj producēt pietiekošā daudzumā hormonus neskatoties uz to, ka hipatalamo – hipofizārā sistēma funkcionē nevainojami, bet savukārt patoloģiskie procesi šai sistēmā izsauc sekundāro hipotireozi.
Neskatoties uz to, ka hipotirioze ir ļoti izplatīta, tā ilgstoši var neizpausties. Daļēji, tas saistīts ar to ka slimībai daudzi simptomi ir bieži sastopami pie citām slimībām ( nogurums, nespēks, galvas sāpes, kaulu-muskuļu sāpes u.c.) un ilgstoši daži simptomi ir slēpti. Šādas sūdzības var būt gan pie pārpūles, vīrusa infekcijām, pat pie grūtniecības.
Sakarā ar tireoīdo hormonu nepietiekamību, rodas mazāk enerģijas, kas noved pie pastāvīgas miegainības un ķermeņa to pazemināšanos, biežām saslimšanām. Infekcija ir bieži šo slimnieku pavadonis, jo sakarā ar tireoīdo hormonu deficītu netiek stimulēta imūnā sistēma.
Raksturīgākie hipotiriozes simptomi ir:
- Pastāvīgs nogurums un vājums (pat no rītiem)
- Biežas galvas sāpes
- Sāpes muskuļos, kaulos un locītavās
- Roku tirpšana, sakarā ar to, ka nervus nospiež apkārtējo audu tūska
- Sausa, bieza, tūskaina āda
- Trausli, sausi mati
- Lūztoši nagi
Paralēli šīm sūdzībām, slimnieki atzīmē garīgu aizturi un palēlinātu domāšanu.
Sakarā ar audu tūsku, balss var kļūt zema un aizsmakusi, kā arī var rasties visu maņu orgānu bojājumi:
- redzes traucējumi
- dzirdes pazemināšanās
- troksnis ausīs
Tā kā ir arī mēles un rīkles gļotādu tūska, šie slimnieki guļot var krākt. Gremošanas sistēmas darbība ir palēnināta, tādēļ hopotiriozes slimnieki var ciest no aizcietējumiem.
Vieni no pašiem nopietnākajiem bojājumiem ir iespējami sirds muskuļu un asinsvadu bojājumi:
- Palēnināta sirdsdarbība (pat mazāk kā 60 x min)
- Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, kas noved pie sirds asinsvadu aterosklerozes kā rezultātā rodas sirds išēmiskā slimība, kuras izpausmes ir stenokardija – pēkšņas sāpes aiz krūšu kurvja un elpas trūkums pie slodzes
- Sāpes kājās pie iešanas sakarā ar kāju asinsvadu sklerozi
Daudzas sievietes, kuras cieš no hipotiriozes sūdzās par menustrālā cikla traucējumiem un neauglību. Hipotiriozes ārstēšana parasti balstās uz hormonaizvietojošo terapiju, bet papildus terapijai var lietot arī joda saturošus dabas produktus (brūnaļģi, melno grieķu riekstu, jūras produktus), kas ļoti veiksmīgi sakārto šīs problēmas. Bieži vien hipotiriozi pavada depresija. Hipotiriozes slimniekiem neiesaka vasarā sauļoties. Ja Jums ir līdzīgi simptomi un sūdzības, tad iesakām veikt organisma diagnostiku šūnu līmenī.
Veselības salons 888
Dārzaugļu ielā 1, Rīga
tālr. 67275888, 27088877
www.vs888.lv