Hipotireoze paaugstina sirds slimību risku
Hipotireoze ir vairogdziedzera hormonu samazināta izdale. Ja vairogdziedzeris neizdala gana daudz hormonu, tu nejūties labi un tev var rasties dažādas veselības problēmas.
Vairogdziedzeris atrodas kaklā un nodrošina divu vairogdziedzera hormonu – tiroksīna (T4) un trijodtironīna – izdali. Vairogdziedzera hormoni nosaka to, kā tavs organisms izmanto un uzglabā enerģiju. Tie ir hormoni, kas palīdz funkcionēt arī tavām smadzenēm, sirdij, muskuļiem un citiem orgāniem. Tie ietekmē elpošanas sistēmu, nervu sistēmu, ķermeņa temperatūru un nosaka tavu svaru.
Hipotireoze simptomu vidū ir:
- nogurums
- gausuma sajūta
- salšanas sajūta
- pieņemšanās svarā
- sausa āda un mati
- aizcietējumi
- neregulārs menstruālais cikls
Minētie simptomi var parādīties arī citu saslimšanu gadījumos.
Kā diagnosticē hipotireozi?
Lai noteiktu, vai tev ir hipotireoze, ārstam nepieciešams tevi izmeklēt un izvaicāt par slimības simptomiem. Pirms lēmuma pieņemšanas ārsts izvērtēs arī tevis nodoto asisanalīžu rezultātus, pievēršot uzmanību hormonu līmenim asinīs.
Kā ārstē hipotireozi?
Ārstēšanas mērķis ir panākt sabalansētu vairogdziedzera hormona izdales procesu. Ar hipotireozi saslimušajiem ik dienas jāiedzer vairogdziedzera hormonus saturošas zāles, kas aizvieto attiecīgā hormona trūkumu organismā. Visizplatītākās zāles pret hipotireozi ir levotiroksīns, kas rūpnieciskas sintēzes ceļā iegūts no T4. Levotiroksīns ir identisks cilvēka ķermenī sintezētajam tiroksīnam, un tā iedarbība ir identiska tiroksīna iedarbībai.
Kādēļ hipotireoze palielina risku saslimt ar sirds slimībām?
Abi vairogdziedzera hormoni (T4 un T3) saistīti ar sirds slimību attīstīšanos, jo tie ietekmē cilvēka sirds ritmu un ar sirds muskuļa palīdzību pārvietoto asins daudzumu. Vairogdziedzera hormoni nodrošina vienmērīgu asins cirkulāciju, atbrīvojot asinsvau muskulatūru un veicinot asinsvadu paplašināšanos.
Hipotireoze var izraisīt arī "sliktā" holesterīna, kopējā holesterīna, triglicerīdu un citu ar sirds slimībām saistītu vielu līmeņa paaugstināšanos.
Kā izpaušas dažādas sirds slimības?
Reizēm cilvēki saskatas ar šādām smagām veselības problēmām:
- sirds mazspēja (to sauc arī par sastrēguma sirds mazspēju): sirds nespēj nodrošināt ķermeņa funkcionēšanai nepieciešamo asins cirkulāciju;
- sirdslēkme (miokarda infarkts): rodas, ja kāds asins trombs bloķē asins plūsmu caur sirdi;
- insults: rodas, ja smadzeņu asinsvadi tikuši bloķēti un smadzenēm nepieplūst pietiekami daudz asiņu;
- perifēra artēriju slimība: kājas netiek pietiekami labi apgādātas ar asinīm;
- pēkšņa sirds apstāšanās: sirds piepeši pārstāj darboties, cilvēks nevar paelpot, zaudē samaņu un, ja vien tam nesniedz medicīnisku palīdzību, mirst.
Var būt raksturīga arī ļoti palēnināta sirdsdarbība un sirdspukstu neregularitāte.
Kādas ar sirdsdarbību saistītas saslimšanas var rasties hipotireozes slimniekiem?
Tev var būt:
- paaugstināts asinsspiediens;
- palēnināta sirdsdarbība (mazāk nekā 60 sitienu minūtē);
- asinsvadu sieniņu nocietināšanās;
- sirds pārpūle;
- sirds izmēru palielināšanās.
Sirds saslimšanas var rasties arī mazizteiktas hipotireozes (subklīniskas hipotireozes) gadījumā.
Ko varu iesākt, lai uzveiktu sirds saslimšanu?
Regulāri dodies pie ārsta uz veselības pārbaudēm, arī, lai pārbaudītu savu asinsspiedienu. Veic ārsta nozīmētās veselības pārbaudes – piemēram, nodod asins analīzes, lai pārbaudītu holesterīna līmeni. Par sirds saslimšanu gadījumos lietošanai paredzētām zālēm konsultējies ar ārstu. Ja nepieciešams, dodies pie dietologa pēc padoma attiecībā uz uzturu.
Slimoju ar hipotireozi; ar ko rēķināties nākotnē?
Hipotireoze ir saslimšana, kas cilvēku var pavadīt visas dzīves garumā, tomēr vairogdziedzerta hormonu saturošu zāļu lietošana var novērst veselības stāvokļa pasliktināšanos (piemēram, sirdsdarbības traucējumus). Vismaz reizi gadā vēlams doties pie ārsta, lai pārbaudītu, vai tev izrakstītā vairogdziedzera hormona deva joprojām ir atbilstoša tavam veselības stāvoklim.