Higiēna ir galvenā profilakse, lai izvairītos no saslimšanas ar zarnu nūjiņu izraisīto hemolītiski urēmisko sindromu
Iestājoties vasarai un siltam laikam, novērojams arī saslimstības pieaugums ar dažādām zarnu infekcijām, kas īpaši liek pievērst uzmanību personīgās higiēnas ievērošanai. Saistībā ar pēdējā mēneša laikā Vācijā izplatījušos saslimšanu ar hemolītiski urēmisko sindromu (HUS), ko izraisa toksīnu producējošā Escherichia coli (zarnu nūjiņa), kā arī vairākiem saslimšanas gadījumiem tūristiem no citām valstīm, kuri apmeklēja Vāciju, Veselības ministrija informē, ka Latvijā līdz 31. maijam nav konstatēts neviens HUS saslimšanas gadījums. Situāciju pastāvīgi uzrauga Latvijas Infektoloģijas centra Epidemioloģiskās uzraudzības un sabiedrības veselības departaments. Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta rīcībā esošās informācijas inficētie gurķi no divām Spānijas saimniecībām, kas ir izraisījuši cilvēku saslimšanu Vācijā, Latvijā nav ievesti.
Lai izvairītos no iespējamas inficēšanās ar akūtām zarnu infekcijām, ieskaitot Escherichia coli (zarnu nūjiņas) izraisītās saslimšanas, nepieciešams ievērot nespecifiskās profilakses pasākumus:
- Lietot drošus pārtikas produktus, dzērienus un dzeramo ūdeni.
- Rūpīgi mazgāt augļus un dārzeņus.
- Nepeldēties ūdenskrātuvēs, kas nav šim mērķim paredzētas vai, ja ir šaubas par ūdens kvalitāti.
- Ievērot personīgo higiēnu un bieži mazgāt rokas, it īpaši pēc tualetes apmeklēšanas, pirms un pēc ēdienu gatavošanas, bērnu autiņu maiņas, kā arī pēc kontakta ar slimnieku, kam konstatēta infekcijas slimība.
- Cilvēki, kuriem ir akūtas zarnu infekcijas simptomi, nedrīkst nodarboties ar pārtikas produktu gatavošanu, transportēšanu, realizēšanu.
Slimības parādīšanās jeb inkubācijas periods ir 1-8 dienas (biežāk 3-5 dienas) pēc inficēšanās. Tipiskākie saslimšanas simptomi, inficējoties ar slimību izraisošo zarnu nūjiņu ir - krampjveida sāpes vēderā, pēkšņa, ūdeņaina vai asiņaina caureja, nereti arī vemšana un nespēja urinēt, temperatūra parasti nav izteikti paaugstināta. Visbiežāk saslimšana norit viegli un pāriet 1-3 dienu laikā, bet iespējamas arī nopietnas komplikācijas, kā jau pieminētais hemolītiski urēmiskais sindroms, tādēļ pēc augstāk minēto simptomu parādīšanās, pacientiem nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu. Īpaši uzmanīgiem jābūt iedzīvotājiem, kuri nesen bijuši Vācijas ziemeļos, kuriem pēc augstākminēto simptomu parādīšanās nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības un jāinformē ģimenes ārsts par notikušo ceļojumu.
Sīkāka informācija par saslimšanu, uzraudzību un profilakses pasākumiem pieejama LIC mājas lapā www.lic.gov.lv .
Egita Pole,
VM Komunikācijas nodaļas vadītāja