Foto: Alagich Katya/Flickr Herpess vīruss ir izplatīta, ļoti lipīga infekcijas slimība. To izraisa vīruss Herpes simplex virus HSV, slimība izpaužas sāpīgu un niezošu, caurspīdīgu šķidrumu pildītu pūslīšu veidā. Pirmā tipa herpes vīrusa gadījumā ap muti rodas sāpīgi pūslīši, ko parasti mēdz saukt par aukstumpumpām. Dažos gadījumos šī tipa herpes vīruss var inficēt arī acis un izraisīt aklumu vai pat inficēt smadzenes un izraisīt dzīvībai bīstamu herpes encefalītu.
Otrā tipa herpes vīruss ir seksuāli transmisīva slimība; šajā gadījumā simptomi ir vērojami ap ģenitālijām un anālo atveri. Inficēties var arī orālā seksa laikā. Otrā tipa herpes vīruss var izraisīt aukstumpumpas ap muti un arī rīklē; šādu infekciju var būt sarežģīti atšķirt no pirmā tipa herpes vīrusa.
Līdz šim tika uzskatīts, ka pirmā tipa herpes vīruss var radīt jaunas vīrusa formas, līdzīgas otrā tipa herpes vīrusam. Abus šī vīrusa veidus izplata cilvēki, kas, iespējams, nemaz nezina, ka ir inficēti.
Abu vīrusa tipu gadījumā neatkarīgi no tā, kādas ķermeņa daļas tas skāris, redzamā izpausme ir tulznām līdzīgi pūslīši , kas parasti attīstās par sulojošām brūcēm, kuras vēlāk pārklājas ar plānu kreveli un sadzīst dažu dienu vai nedēļu laikā. Dažiem cilvēkiem herpes vīruss izraisa arī vieglu drudzi, pietūkušas limfmezglus un vājuma sajūtu. Pat pēc infekcijas izārstēšanas vīruss daļēji saglabājas organismā; daži cilvēki atkārtotu vīrusa uzliesmojumu nekad nepiedzīvo, lai arī citiem dzīves laikā tas reizi pa reizei vēl liek par sevi manīt; tiesa, daudz vieglākā formā.
Atkārtotu vīrusa aktivizāciju var izraisīt hormonālas pārmaiņas, fizisks vai emocionālas pārmaiņas, fizisks vai emocionāls stress, drudzis un atrašanās tiešā saules staru vai citu vides faktoru ietekmē. Dažādi pārtikas produkti vai medikamenti jutīgiem cilvēkiem var palielināt atkārtotu vīrusa aktivizēšanās iespēju; ja tas notiek bieži, pārdomājiet savu dzīvesveidu un mēģiniet noteikt, kas liek vīrusa aktivizācijai notikt atkārtoti.
Lai arī herpes vīruss ir neārstējams, daži slimnieki apgalvo, ka lizīns - aminoskābe, ko pārtikas piedevu veidā pārdod veselīga uztura tirdzniecības vietās, - palīdzot atvieglot simptomus. Lai samazinātu herpes vīrusa aktivizāciju skaitu, dabisko ārstniecības līdzekļu piekritēji ierosina katru dienu tukšā dūšā dzert 500 mg līdz 1000 mg L-lizīna. Šī aminoskābe ir atrodama arī gaļā un piena produktos. Smagākos gadījumos ārsti izraksta aciklovīru - medikamentu, ko var lietot iekšķīgi vai izmantot kā ziedi. Aciklovīrs var palīdzēt saīsināt slimības ilgumu un novērst simptomu atkārtotu parādīšanos.
Ēdiet pārtiku, kurā ir daudz lizīna. Pārtika, kurā ir daudz lizīna - aminoskābes, kas atrodas gaļā un zivju ēdienos, pienā un piena produktos, - var mazināt herpes vīrusa aktivizācijas biežumu.
Uzmanību! Grūtniecēm, kam ir herpes vīruss, nekavējoties vajadzētu informēt savu ginekologu un dzemdību speciālistu. Ja dzemdību laikā herpes vīruss ir aktīvajā fāzē, ar to var inficēties arī jaundzimušais; tas bērnam var izraisīt aklumu, garīgu atpalicību un pat nāvi. Šādā gadījumā vēlams veikt ķeizargriezienu, kas novērš infekcijas risku.
Ja pirms pirmā tipa herpes vīrusa aktivizācijas ir kādi brīdinoši simptomi, kas signalizē par tā tuvošanos, reizēm to var palīdzēt aizkavēt ar aspirīna un ledus termofora palīdzību, taču ir jārīkojas nekavējoties. Tiklīdz parādās ādas bojājumi, to attīstību var mazināt ar auksta ūdens vai piena kompreses palīdzību. Lai pasargātu citus no infekcijas, vīrusa aktīvās fāzes laikā centieties nevienu neskūpstīt, nedzeriet no vienas krūzes vai glāzes ar citiem cilvēkiem; nedalieties ar traukiem un virtuves piederumiem vai zobubirsti.
Otrā tipa herpes vīrusa aktivizācijas gadījumā iekaisumu var mazināt ar siltu vannu vai sālsūdens komprešu palīdzību. Inficēto vietu saglabājiet tīru un sausu. Pēc tieša kontakta ar inficēto vietu, nomazgājiet rokas, lai neizplatītu infekciju uz citām ķermeņa daļām. Otra tipa herpes vīruss ir ļoti lipīgs; vīruss aktīvās fāzes laikā inficētajiem nevajadzētu stāties dzimumsakaros ar inficētiem cilvēkiem. Vienmēr informējiet potenciālo seksa partneri par to, ka jums ir herpes vīruss. Inficēšanās risku var mazināt, lietojot lateksa prezervatīvu, taču iespēja inficēties ir diezgan augsta.
Ēdiet uzturvielām bagātu pārtiku. Lai novērstu atkārtotu vīrusa aktivizāciju, stipriniet savu imunitāti, lai tā pretotos slimībai. To var panākt, ēdot sabalansētu uzturu; pilngraudu produktus, svaigus augļus un dārzeņus ar augstu olbaltumvielu daudzumu. Nesmēķējiet, alkoholu un kofeīnu lietojiet ar mēru. Sabalansējiet savu dzīvesveidu, regulāri vingrojiet un kārtīgi atpūtieties, lai mazinātu stresu. Izvairieties no pārāk ilgas atrašanās saulē; vienmēr lietojiet atbilstošu aizsargājošu krēmu. Ir svarīgi uzturā nelietot pārāk lielas C vitamīna devas; pētījumi rāda, ka tas var izraisīt atkārtotu vīrusa aktivizāciju.