medicine.lv skaitļos

Lietotāji online350
Aktīvie uzņēmumi12804
Nozares raksti1610
Ekspertu atbildes21477
Hemoroīdi – šoferu un biroja darbinieku slimība : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Hemoroīdi – šoferu un biroja darbinieku slimība

Par šo kaiti nemēdz skaļi runāt, bet tās radītais diskomforts bojā dzīves kvalitāti, tāpēc "Medicīnas sabiedrība ARS" aicina pievērst uzmanību delikātās zonas problēmām, lai izvēlētos piemērotāko ārstēšanas stratēģiju. 
 
Fakti: 
Hemoroīdi, burtiski tulkojot no grieķu valodas (haemo – asinis, rrhoe – tecēšana) nozīmē asiņošana.
Hemoroīdi tiek uzskatīta par civilizācijas slimību. Sevišķi liels saslimšanas risks ir sēdoša darba veicējiem – ne velti to dēvē par šoferu un inteliģentu un biroja darbinieku slimību.
Statistika liecina, ka problēmas ar hemoroīdiem vairāk skar vīriešus, tomēr kopumā savas dzīves laikā šī problēma dažādos dzīves periodos skar ap 50% cilvēku, arī bērnus. 
Aiz hemoroīdu simptomiem var maskēties taisnās zarnas vēzis. Diemžēl saslimstība ar to ir nemainīgi augsta, turklāt pēdējos gados tā ir tikai palielinājusies.  

Par jaunākajām izmeklēšanas un ārstēšanas metodēm stāsta proktologs-ķirurgs Jānis Dūmiņš.

            
 


Taisnās zarnas izejas daļā atrodas labi apasiņoti audu spilventiņi, kam ir noteiktas funkcijas. Ja kaut kādu iemeslu dēļ taisnajā zarnā paplašinās asinsvadi, veidojas izspīlējums jeb izvelvējums, tāds kā mezgls, ko sauc par hemoroīdu. 
Hemoroīdi var būt gan iekšējie, gan ārējie. Ārējie mezgli, kas veidojas anālas atveres ārpusē, parasti tiek pamanīti, bet par iekšējo hemoroīdu esamību taisnajā zarnā var pat nenojaust. Par to attīstību liecina konkrēti simptomi vai arī to konstatē ārsts, veicot kolonoskopiju vai proktoloģisku izmeklēšanu. 
 
Izplatītākās sūdzības: 
Viena no pirmajām pazīmēm ir diskomforta sajūta anālās atveres rajonā, nieze, sāpes un asiņošana vēdera izejas laikā, želejveida gļotaini izdalījumi, svešķermeņa sajūta taisnajā zarnā, sūrstēšana, dedzināšana u.c. 
 
SVARĪGI! 
šīs sūdzības nav raksturīgas tikai hemoroīdiem. Tādas pašas pazīmes var liecināt par citām taisnās zarnas slimībām – plīsumiem, polipiem, arī ļaundabīgu audzēju u.c. Ja ir šādas izpausmes, noteikti ir jāvēršas pie ārsta-proktologa.  
 
Vairākas attīstības stadijas 
Sākotnēji hemoroīdus var arī nejust, jo tie sāk veidoties taisnās zarnas iekšpusē. Otrajā pakāpē hemoroīds vēdera izejas laikā izslīd ārā, bet pats atiet atpakaļ. Var būt nelieli izdalījumi, nieze u.c. Trešajā pakāpē hemoroīdu mezgls parādās ne tikai vēdera izejas laikā, bet arī jebkuras fiziskas piepūles laikā, piemēram, ceļot smagumus, bet atpakaļ taisnā zarnā neatgriežas, tos iespējams iebīdīt atpakaļ ar pirkstu. Šajā stadijā tie rada iekaisumus, asiņošanu, sāpes. Ceturtajā pakāpē hemoroīdu mezgli pastāvīgi atrodas ārpusē, tos vairs nav iespējams iebīdīt atpakaļ zarnā. Tie rada sāpes, regulāri asiņo un rada virkni citu nepatīkamu problēmu.  
Zināšanai: šis dalījums pakāpēs ir diezgan nosacīts, jo dažkārt hemoroīdi jau pašā sākuma stadijā var veidoties ārpusē un iekšējo mezglu vispār nav. Arī to izpausmes mēdz būt ļoti dažādas. Piemēram, dažkārt ir ļoti izteikti ārējie hemoroīdu mezgli un nav asiņošanas, tie vairāk ir kā kosmētisks defekts, kas apgrūtina higiēnu. Turpretī var būt nelieli iekšējie mezgli, kas izraisa izteiktu asiņošanu.
 
Galvenie iemesli 
Tie var būt ļoti dažādi. Ir tādi, ko mēs varam ietekmēt paši, mainot diētu un dzīvesveidu, bet ir arī tādi, ko mēs ietekmēt nespējam.   
- Iedzimtība. Tas ir faktors, ko mēs ietekmēt nespējam. Ja hemoroīdu slimība ir bijusi iepriekšējās paaudzēs, piemēram, vecākiem vai vecvecākiem, ir liela varbūtība, ka tā dzīves laikā var attīstīties arī nākamajās paaudzēs. Turklāt hemoroīdi var attīstīties vienlaikus ar citām asinsvadu slimībām, piemēram, ar paplašinātām kāju vēnām. 
- Asinsrites traucējumi vēdera lejasdaļā un mazajā iegurnī, vēdera sienu vājums u.c.   
- Mazkustīgs dzīvesveids, ilgstoša sēdēšana, tāpēc šo kaiti dēvē par šoferu un biroja darbinieku slimību.  
- Regulāri aizcietējumi. Tas ir viens no izplatītākajiem hemoroīdu veidošanās iemesliem. Tie rodas no ilgstošas spiešanās vēdera izejas laikā. Ilgstoši aizcietējumi var izraisīt gan hemoroīdus, gan taisnās zarnas plīsumus. 
- Citi vēdera izejas traucējumi var izraisīt hemoroīdu paasinājumu, piemēram, šķidra vēdera izeja, kas izraisa kairinājumu šajā zonā.  
- Neierasta/pārmērīga fiziskā slodze, kas saistīta ar smagumu celšanu. Tā rada spiedienu uz taisno zarnu un pastiprina asiņu pieplūdi.  
- Sievietēm grūtniecība un dzemdības. Grūtniecības laikā sievietes organismā norit dažādas izmaiņas, hormonu ietekmē paplašinās asinsvadi un tie var paplašināties arī taisnajā zarnā. Turklāt dzemdes palielināšanās rada spiedienu uz vēdera lejas daļu, apgrūtinot asins plūsmu. Diezgan bieži hemoroīdi rodas tieši dzemdību laikā. 
 
Zināšanai: ar hemoroīdiem aizvien biežāk slimo gados jauni cilvēki, nav atšķirības starp dzimumiem. Tā mēdz būt ne tikai gaļēdājiem, bet arī veģetāriešiem, gan aktīviem sportistiem, gan tiem, kas ar sportu nenodarbojas vispār, tā var attīstīties visdažādākajās cilvēku grupās. 
 
Ko darīt? 
Lai precīzi noteiktu vispiemērotāko ārstēšanu, ir jāiet pie proktologa, lai veiktu nepieciešamos izmeklējumus.   
Ieteikums: nekad nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos ar tautas līdzekļiem vai aptiekās nopērkamajiem bezrecepšu medikamentiem. Tie tikai mazina nepatīkamo diskomfortu, uzlabo stāvokli, bet neārstē pašu slimību.  
Izmeklēšana: 
Tā ir ļoti diskrēta, jo pacientam nav viegli runāt par savām problēmām un atrādīt delikāto zonu. Pirmajā reizē nav vajadzīga nekāda iepriekšēja sagatavošanas ar caurejas zālēm vai klizmām. Izmeklēšana notiek atsevišķā telpā divatā, ārsts uzklausa pacienta sūdzības un pārbauda taisnās zarnas lejas daļu, ja nepieciešams, izmanto proktoskopu vai rektoskopu. Izmeklēšana ir nepatīkama, bet nav sāpīga. Kad ir noteikta diagnoze, izvērtēta hemoroidālās slimības pakāpe, tad var uzsākt ārstēšanu.  
 
Jaunākā metode: jaunas iespējas taisnās zarnas un anālā kanāla slimību diagnostikā un ārstēšanā sniedz transrektālā ultrasonogrāfija (TRUS), kas ir aprīkota ar trīsdimensionālu zondi (3D). Izmeklējums ir paredzēts gan vīriešiem, gan sievietēm taisnās zarnas un anālā kanāla izmeklēšanai, ja ir plīsumi, neskaidras sāpes, strutaini vai asiņaini izdalījumi, iekaisuši hemoroīdi, nesaturēšana, dažādi jaunveidojumi, neskaidri bumbuļi u.c. To sekmīgi izmanto dažādu audzēju diagnosticēšanai, kā arī to novērošanai. 
 
Ārstēšana
Labā ziņa: kaut arī slimība ļoti traucē, tā nav ļaundabīga.
Ir divi varianti: medikamentoza un ķirurģiska ārstēšana.  
Medikamentoza ārstēšana: tabletes, svecītes un krēmi, kas mazina sūdzības. Hemoroīdi ir venozās sistēmas saslimšana, kam raksturīgs pakāpenisks tonusa zudums, tāpēc ar medikamentiem var uzlabot venozo atteci un mazināt slimības izpausmes.   
 
Ķirurģiska ārstēšana: Agrāk hemoroīdu likvidēšanai izmantoja ķirurģiskas operācijas ar skalpeli, kam sekoja ilgstošs atveseļošanās laiks. Mūsdienu tehnoloģijas un jaunākās metodes operācijas ir padarījušas maksimāli saudzīgas. Tās veic dienas stacionārā un pacients jau tajā pašā dienā var doties mājās un netraucēti atgriezties sabiedriskajā dzīvē.  
Metodes: šobrīd Medicīnas sabiedrībā ARS hemoroīdu likvidēšanai piedāvā THD metodi ar doplera zondi, mazāku mezglu likvidēšanai izmanto lāzerkoagulāciju un lāzerdestrukciju – LHP un HeLP. Lieliem hemoroīdu mezgliem izmanto hemoroidektomiju – ar mehānisko šuvēju. 
 
Zelta vērts padoms: nevajag vilkt garumā un censties sadzīvot. Jo ātrāk sāk ārstēšanu, jo tā ir vieglāka un saudzīgāka.   
Pirmais trauksmes zvans ir svaigas asinis vēdera izejas laikā. Nevajag kautrēties un vērsties tieši pie proktologa, jebkura problēma ir risināma. 
 
IEVĒRO: tautas medicīnas līdzekļi atvieglo/uzlabo stāvokli, bet šīs metodes drīkst izmantot tikai pēc zarnu izmeklējuma. Hemoroīdiem ir ļoti līdzīgas izpausmes ar taisnās zarnas vēzi un, izmantojot tautas metodes, var nokavēt savlaicīgu tā atklāšanu un ārstēšanu. 
 
Zināšanai: kolonoskopija ir kolorektāla vēža diagnostikas "zelta standarts", ko ieteicams profilaktiski veikt ikvienam, kurš sasniedzis 50 gadu vecumu, lai izvairītos no patoloģiskām izmaiņām un ļaundabīgo resnās zarnas audzēju riska. Ja ir pozitīvi slēpto asiņu testa rezultāti fēcēs, šis izmeklējums ir iekļauts valsts apmaksātajā skrīninga programmā. Īpaši svarīgi to veikt, ja ģimenes anamnēzē radiniekiem ir bijis resnās zarnas audzējs vai polipi.  
 
Vairāk informācijas meklē: 
 
 
Banner 280x280
 
SIA "Medicīnas sabiedrība ARS" 
Skolas iela 5, Rīga, Latvija 
Tālrunis 67201007, 67201008
www.ars-med.lv

Publicitātes foto

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Proktologs saprot un palīdz

Proktologs saprot un palīdz

Dažkārt grūti atklāt savas delikātās problēmas un izklāstīt dakterim to, ko pacients nekad nevienam nav stāstījis. Bet, sastopoties ar saprotošu, lietišķu, ieinteresētu un vienlaikus diskrētu ārsta attieksmi, veidojas dialogs, rodas savstarpējā uzticība un ārstēšana var sākties. Vairāk par vizīti pie proktologa stāsta Dr. Mauriņa klīnikas ķirurģe proktoloģe Elīna Tauvēna. 

Aktuālie piedāvājumi

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Jaunums: šķidrie kolagēna diegi kosmetoloģijā

Jaunums: šķidrie kolagēna diegi kosmetoloģijā

Spāņu zīmols Freihaut šajā pavasarī ir nācis klajā ar jaunu procedūru REGEN, kas radīta, lai efektīvi novērstu kolagēna deficītu ādas struktūrā. Tas ir lielisks veids, kā samazināt grumbas bez invazīvas iejaukšanās. Uzzināsim vairāk par šo procedūru! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

"MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvā testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā