Hematomiēlija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Hematomiēlija ir asinsizplūdums muguras smadzenēs. Kaut arī hematomiēlija var rasties traumas rezultātā, šo terminu ierasti lieto, lai apzīmētu asinsizplūdumu muguras smadzenēs, kas nav traumatisks. Šāda veida asinsizplūdums bieži var rasties pēc straujām mugurkaula fleksijas un ekstensijas kustībām, lielas fiziskas slodzes vai mugurkaula trulas traumas.
Cēloņi
Hematomiēlija ir asinsizplūdums muguras smadzenēs, kas var rasties traumas, sasituma, sastiepuma, saspieduma, satricinājuma, dažkārt arī elektrotraumas rezultātā. Dažreiz hematomiēlija muguras smadzeņu pelēkajā vielā rodas pēc straujām mugurkaula fleksijas un ekstensijas kustībām.
Atsevišķos gadījumos ar traumām nesaistīti cēloņi ir arteriovenozas malformācijas, kavernomas, arī iedzimti asins recēšanas traucējumi (piemēram, Von Villebranda slimība), primārie smadzeņu audzēji vai metastāzes, retāk arī pēc staru terapijas. Tāpat hematomiēlijas veidošanos var veicināt asinsvadu slimības (ateroskleroze, vaskulīts), citas asins slimības, infekcija, intoksikācija, kā arī vitamīnu trūkums organismā.
Simptomi
Ar traumu nesaistīta hematomiēlija var būt akūta, subakūta vai hroniska. Hematomēlijai ir daudz klīnisku izpausmju atkarībā no bojājuma vietas, taču tai vienmēr ir raksturīgas intensīvas, pēkšņas sāpes mugurā, kas var izstaroties radikulāri, tādējādi atgādinot smadzeņu asinsvadu slimības. Lai arī kā pirmie simptomi parādās stipras sāpes, kas izplatās plecu joslā, vienā vai abās rokās, dažreiz arī krūškurvja augšdaļā, galvenais muguras smadzeņu bojājuma simptoms ir perifēriska rokas vai plecu joslas parēze (muskuļu vājums un kustību ierobežojums).
Asinsizplūdums muguras smadzenēs kakla daļā rada segmentārus disociētus virspusējās jušanas traucējumus bojājuma pusē. Liels asinsizplūdums var izpausties ar visu veidu jušanas un iegurņa orgānu darbības traucējumiem. Asinis izplūst visbiežāk muguras smadzeņu kakla vai jostas paresninājumā. Strauji rodas sāpes mugurā, nespēks rokās un kājās, jušanas traucējumi viduklī, rokās, dažreiz arī kājās; kā simptomi var izpausties arī urīna aizture vai nesaturēšana.
Ārstēšana
Hematomiēlijas ārstēšana tiek veikta slimnīcā vai mājās saskaņā ar ārsta norādījumiem. Asinsizplūduma akūtajā periodā nepieciešams stingri ievērot gultas režīmu; uz cieta pamata jāguļ vismaz četras nedēļas, rūpīgi jākopj slimnieka āda, jālikvidē urīna aizture, kā arī jānoregulē vēdera izeja.