HeLP lāzertehnoloģija nesāpīgai hemoroīdu ārstēšanai
HeLP lāzertehnoloģija nesāpīgai hemoroīdu ārstēšanai
Gribam to atzīt vai nē, bet hemoroīdi ir ļoti izplatīta problēma. Dažiem tie sagādā patiesi lielas ciešanas, dažiem tikai sīkas neērtības. Viens izvēlas problēmu risināt tradicionāli, otrs netradicionāli, trešais – nerisināt nemaz. Taču, lai kāda būtu šī izvēle, pirms tās jāizdara pati būtiskākā lieta – jāpārliecinās, ka tie patiešām ir hemoroīdi, nevis, piemēram, ļaundabīgs zarnu audzējs. Pazīmes ir ļoti līdzīgas un pareizu diagnozi var noteikt vienīgi ārsts. Tāpēc, sajūtot jebkādu diskomfortu anālās atveres apvidū, prātīgs cilvēks pierakstās uz pieņemšanu pie proktologa.
Ja palaimējas nokļūt klīnikā, kur izmanto mūsdienīgas ārstēšanas metodes, pacients bieži vien ir pārsteigts, jo atklājas, ka hemoroīdu problēmu viņam var atrisināt ambulatori, ātri un nesāpīgi, turklāt neapstiprinās malu malās saklausītie briesmu stāsti par to, ko dara proktologs. Lāzermedicīnas klīnika ir pirmā Austrumeiropas valstīs, kas sākusi izmantot ārstēšanas metodi, ko sauc par HeLP lāzertehnoloģiju. "Tā ir droša un atzīta hemoroīdu ārstēšanas metode ne tikai pie mums Latvijā, bet arī citur pasaulē, pasaulē tā tiek izmantota jau vairāk par 12 gadiem. Šobrīd jau gadā mūsu klīnikā tiek veiktas ap 600 šādas procedūras gadā," stāsta Dr.Mauriņa klīnikas proktologs. "Nosaukums radies, saīsinot angļu valodas vārdus hemorrhoid laser procedure, tātad – hemoroīdu lāzerprocedūra." Vairāk par šo procedūru skatiet šeit: https://lazermedicinasklinika.lv/lv/hemoroidu-lazeroperacija.
Kāda ir šīs metodes būtība?
Izmantojot lāzeru, tiek piededzināti hemoroīdu barojošie asinsvadi. Pētījumos pierādīts, ka palielinātu hemoroīdu gadījumā šie asinsvadi ir slimīgi palielināti, asins caurplūde caur tiem ir pastiprināta. Ar šīs metodes palīdzību cenšamies asinsvadus sašaurināt. Procedūras laikā ar speciālu doplerzondi precīzi tiek atrasts, kurā vietā zem gļotādas atrodas šis barojošais asinsvads un tieši tajā vietā tas tiek piededzināts. Ar šo pašu aparatūru, ar kuru mēs nosakām asinsvada atrašanās vietu, varam arī nokontrolēt, vai šis asinsvads ir noslēdzies. Doplerzondes skaļrunī iegūstam skaņu efektu, pēc kura spriežam, vai asins plūsma samazinās, un tā varam noteikt vai procedūra bijusi veiksmīga. Šī metode vairāk tiek izmantota agrīnām hemoroīdu stadijām, kad vēl nenovēro hemoroidālo mezglu izkrišanu no anālās atveres un pacientam vairāk ir sūdzības tieši par asiņošanu. Protams, vispirms tiek veiktas visas nepieciešamās pārbaudes, lai izslēgtu citus asiņošanas cēloņus un varētu būt droši, ka problēmas iemesls ir tieši hemoroīdi.
Kas notiek ar hemoroīdu mezgliem pēc piededzināšanas?
Ar lāzera palīdzību tiek mainīta asinsvada sieniņas struktūra un rezultātā asinsvads slēdzas. Mezgli, kuri ir tikai nedaudz palielināti, saplok un samazinās izmēros, jo samazinās asiņošana. Rezultāts nav acumirklīgs, tas iestājas pēc zināma laika.
Vai šī metode der arī tad, ja hemoroīdu mezgli neasiņo, bet vienkārši traucē?
Labu efektu ar HeLP lāzertehnoloģiju varam panākt arī pacientiem, kuriem ir sūdzības par niezi, diskomfortu un citām subjektīvi nepatīkamām sajūtām anālajā zonā, kuras ārsts nevar objektīvi pārbaudīt, bet kas cilvēkam ietekmē dzīves kvalitāti.
Vai šī ārstēšana ir sāpīga?
Nē. Šo operāciju parasti izdara tikai vietējā anestēzijā ar speciālu atsāpinošu gēlu; atsevišķos gadījumos to veicam, vietējo anestēziju papildinot ar ļoti vieglu nomierinošu līdzekļu ievadi vēnā (t.s. "sedāciju").
Iedarbība notiek taisnajā zarnā, zonā, kur vairs nav kur nav sāpju receptoru, līdz ar to pietiek ar lokāliem atsāpinošiem gēliem. Esam jau ieguvuši lielu pieredzi un varu teikt, ka agrīno un vidējo stadiju hemoroīdu gadījumā efekts ir labs, sāpju praktiski nav. Pacienti pēcoperācijas periodā praktiski nelieto pretsāpju medikamentus, tie ir tikai atsevišķi gadījumi un vairāk operācijas dienas vakarā baidoties par sāpēm naktī, kuras tā arī neparādās. Apdeguma summārais laukums, kas sastāv no daudziem maziem punktiņiem, nav lielāks par to, kas varētu rasties, nejauši piedurot pirkstu karstai pannai. Tāda pazīstama metode kā artēriju doplerkontrolētā liģēšana ir sāpīgāka par šo piededzināšanu. Vajadzību pēc anestēzijas nosaka drīzāk tas, ka cilvēkam var šķist nepatīkama pati manipulācijas norise, bet sāpes no piededzināšanas praktiski nav jūtamas. Metodes priekšrocība ir tāda, ka nekas netiek griezts, tā nav traumatiska un agresīva. Saskaņā ar ginekologu atzinumiem, vajadzības gadījumā to ir atļauts izmantot pat grūtniecēm, jo ārstēšana neprasa narkozi un antibiotikas. Protams, izraugoties ārstēšanu grūtniecēm, tiek ievērota vislielākā piesardzība un ārsts īpaši rūpīgi izsver, vai piedāvāt šo metodi.
Kādas vēl ir šīs metodes priekšrocības, salīdzinot ar citām?
Salīdzinājumā ar gumijas ligatūrām vai doplerkontolēto liģēšanu ko mēdz saukt arī par hemoroīdu "nošūšanu", infrasarkano staru koagulāciju vai sklerozantu injekcijām, šī metode izceļas ar ļoti augstu precizitāti – mēs precīzi nosakām, kur atrodas asinsvads un, kā jau minēju, varam kontrolēt, vai procedūra bijusi sekmīga. Audu bojājums ir niecīgs, pēcoperācijas periods – nesāpīgs. Izmantojot šo lāzertehnoloģiju, var arī noņemt polipus, kondilomas u.c. Procedūrai tiek izmantota speciāla aparatūra, vienreiz lietojami lāzervadi.
Vai HeLP lāzertehnoloģiju var izmanto arī, ārstējot hemoroīdus vēlīnās stadijās?
Jā, izmantot var, taču jārēķinās ar to, ka lielākā hemoroīdu stadijā rezultāts nav tik optimāls. Toties ļoti liels ieguvums ir tas, ka tūlīt pēc operācijas var celties un atgriezties ikdienas aktivitātēs. Ja pēc tam atkal parādās kādas sūdzības, var veikt atkārtotu piededzināšanu. Šo manipulāciju varam izdarīt arī tad, ja hemoroīdi ir ļoti ielaistā stadijā, jo rezultātā kādi slimības simptomi samazināsies. Šajā gadījumā nepretendējam uz problēmas atrisināšanu, tomēr spējam atvieglot pacientam dzīvi, piemēram, ja viņam nākamajā dienā jādodas uz ārzemēm un nav laika citai ārstēšanai. Bet kopumā vēlīno stadiju hemoroīdu ārstēšanai labāk piemērotas ir citas metodes, piemēram, LHP lāzertehnoloģija, kas arī pieejama Lāzermedicīnas klīnikā un kurai citi darbības principi.
Kādu sagatavošanos un iepriekšējus izmeklējumus prasa hemoroīdu ārstēšana, izmantojot HeLP lāzertehnoloģiju? Ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās periodā pēc ārstēšanas?
Ja pacients ir kopumā vesels, tad šai ārstēšanai pietiek ar pieredzējuša proktologa veiktu apskati, nav vajadzīga ne biopsija, ne analīzes. Uz manipulācijām jāierodas tukšā dūšā. Apmatojuma noskūšana nav vajadzīga, arī ar milzīgu klistīra trauku neviens neuzbrūk, vienīgi lūdzam pacientu patstāvīgi veikt 1–2 mikroklizmas, kuras mēs pacientam iedodam kopā ar operācijas dokumentāciju, un lietojamas tās ir ļoti vienkārši. Ja pacientam ir hroniskas slimības, lūdzam paņemt līdzi medicīnisko dokumentāciju un individuāli izvērtējam iespējas veikt šo manipulāciju. Pēc ārstēšanas nekādu ļoti striktu ierobežojumu nav, pacients var turpināt savas ikdienas gaitas. Mēs iesakām izvairīties no smagas fiziskas piepūles, kādu laiku atturēties no ceļojumiem ar lidmašīnu, pēc iespējas ievērot veselīga uztura principus. Izskaidrojam, kādas aktivitātes nāk par labu un kādas vajadzētu "piebremzēt", bet šiem ieteikumiem nav kategorisks raksturs.
https://lazermedicinasklinika.lv/lv/proktologija