medicine.lv skaitļos

Lietotāji online245
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Mūsdienās visus akūtus deguna blakusdobuma iekaisumus apzīmē ar terminu "akūts rinosinusīts", ko tautā vairāk atpazīst kā haimorītu, taču "haimorīts" apzīmē tikai augšžokļa dobuma iekaisumu, stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Kā rodas haimorīts?

Vairumā gadījumu akūtu haimorītu izraisa vīrusi, ko mēdzam saukt par saaukstēšanos vai iesnām, ar ko pieaugušie gadā vidēji saskaras 2–5 reizes, bet tikai 0,5–2,0% tas komplicējas ar bakteriālu blakusdobumu iekaisumu. Biežākie, apmēram 50%, gadījumu akūta haimorīta ierosinātājs ir rinovīrusi, taču sastopami arī citi, piemēram, gripas A un B vīrusi, adenovīruss u.c.

Deguna blakusdobumos, kas anatomiski izvietoti līdzās degunam, proti, augšžokļa kaulā, sāk uzkrāties serozs šķidrums, jo dabīgās atveres ir slēgtas un deguna gļotāda pietūkusi, kas traucē dobumiem dabīgi attīrīties. Tādējādi dobumos rodas paaugstināts spiediens un pacients izjūt sāpes un spiediena sajūta. Kad atdalījumi no deguna pa nelielām atverēm vairs nespēj drenēties ārā, pievienojas infekcija, attīstās augšžokļa dobuma iekaisums jeb haimorīts.

Haimorīta simptomi

Deguna un tā blakusdobumu iekaisums raksturojas ar diviem vai vairāk simptomiem. Pacients sūdzas par aizliktu degunu un izdalījumiem. Vienlaikus spiediena sajūtu sejas apvidū ( pieres un vaigu rajonā), galvas sāpēm un nereti samazinātu ožu. Haimorīta gadījumā slimnieks var izjust nespēku, nogurumu, kā arī var būt drudzis. Akūta haimorīta diagnozi LOR speciālisti apstiprina ar endoskopijas palīdzību, komplicētos gadījumos nepieciešama rentgena vai datortomogrāfijas palīdzība.

Haimorīta ārstēšana

Pati lielākā problēma akūta haimorīta ārstēšanā ir noteikt, kuros gadījumos nepieciešams lietot antibiotikas. Vairāki pētījumi apliecina pārlieku biežo antibiotiku nozīmēšanu pie akūtiem haimorītiem, kas, visticamāk, ir vīrusu dabas, nevis bakteriālas. Tikai 0,5%–2% akūts deguna blakusdobumu iekaisums ir bakteriālas dabas. Nesenie pētījumi liek pārdomāt antibakteriālu terapiju pie vieglas dabas bakteriāliem haimorītiem, jo klīniskie pētījumi apstiprina, ka akūti bakteriāli haimorīti pašlimitējas, t.i., 60% gadījumos saslimšana pāriet bez antibakteriālas terapijas.

Viegla saslimšana – simptomi ilgst mazāk par 5 dienām vai uzlabojas uzreiz pēc tam, simptomus atvieglo ar:

  • dekongestantiem jeb deguna asinsvadu sašaurinoši līdzekļi;
  • deguna skalošanu ar sāls šķīdumu taču šo nav ieteicams lietot ilgāk par 7–10 dienām;
  • nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem.

Vidēji smaga saslimšana – simptomi saglabājas vai pastiprinās pēc 5 dienām:

  • terapijai pievieno topiskos intra nazālos kortikosteroīdus, par šo medikamentu lietošanu sākumā būtu jākonsultējas ar ORL speciālistu. Šie steroīdi darbojas lokāli, samazinot deguna un deguna blakusdobumu gļotādas tūsku, tādējādi veicinot labāku deguna blakusdobumu ventilāciju, kā arī samazina iekaisumu.

Smaga saslimšana – spēcīgas sāpes, spīlējuma sajūta, paaugstināta ķermeņa temperatūra virs 38 °C:

  • nozīmē antibakteriālu terapiju, uzlabošanās vērojama pirmo 48h laikā;
  • ja nav uzlabošanās 48h laikā, tad ķirurģiska ārstēšana – novecojis ir "deguna duršanas" termins, lielākā daļa ORL speciālistu neizvēlas to kā pirmās izvēles ārstēšanas metodi pie deguna blakusdobumu iekaisumiem.

Deguna blakusdobumus nedrīkst sildīt mājas apstākļos, jo strutas, kas atrodas dobumos, var "izlauzties" un izraisīt daudz nopietnākas komplikācijas un nevēlamas sekas veselībai. Pareizi būtu vienlaikus šņaukt vienu deguna eju. Ja rodas aizkrišanas sajūta, jānorij siekalas, līdz saspīlējums ausī zūd, un tikai tad var šņaukt otru deguna eju.

 

 

lorklinika.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...