Gultasveļa saldam miedziņam un mazuļa veselībai
Bērns, īpaši zīdaiņa vecumā, daudz laika pavada gultiņā, tādēļ būtiski, lai tajā būtu ieklāta mazulim atbilstoša gultasveļa. Kādu vislabāk izvēlēties, no kādiem materiāliem labāk izvairīties un, kā gultasveļu kopt, skaidro dermatoloģe Džuljeta Ulmane.
Palags un segas pārvalks
Jāskatās, lai būtu norādīts, ka gultasveļa izgatavota no kokvilnas. Šobrīd ļoti populāra ir tieši eko kokvilna, kas ir daudz maigāka par parasto. Turklāt, šie kokvilnas augi netiek apstrādāti ar ķīmiskajām vielām, tādēļ bērna ādai šis materiāls ir nekaitīgs. Vēl var izvēlēties trikotāžas gultasveļu, kas arī ir kokvilnas materiāls, tikai nedaudz citādāk audzēts.
Tāpat, mazuļa ādai nekaitīgs un patīkams būs arī kokvilnas paveids – satīns.
Kā var noprast, mazuļa gultasveļai ir vairāki varianti. Piemēram, viens salikums varētu būt trikotāžas paladziņš un eko kokvilnas segas pārvalks.
Spilvens
Pavisam mazam bērniņam, līdz gada vecumam, spilventiņš vispār nav vajadzīgs. Tomēr, izvēloties spilvenu lielākam bērniņam, domāju, ka nevajadzētu iegādāties tādu, kas pildīts ar dūnām. Tas nav maziem bērniem piemērots materiāls, jo diezgan īsā laikā uzkrāj putekļus. Turklāt, dūnu spilvenu mazgāt, ir samērā sarežģīti.
Labāk izvēlēties speciālus, maziem bērniem paredzētus, pretalerģiskus spilventiņus! Tie ir ļoti ērti gan lietošanas, gan kopšanas ziņā, jo šādus spilvenus drīkst mazgāt veļas mazgājamajā mašīnā.
Sega
Izvēloties bērnam atbilstošu sedziņu, noteikt jāņem vērā to, kāds ir gadalaiks. Segu materiāliem ir paliela izvēle. Piemēram, ir segas ar kokvilnas apvalku, kas pildīts ar zīdu vai kokvilnu. Ja ir ziema, var izvēlēties sedziņu ar kokvilnas apvalku un dūnu pildījumu.
Vēl, izvēloties mazulim piemērotu segu, liela nozīme ir arī tam, kāda ir gaisa temperatūra dzīvoklī vai mājā, tātad, cik tā ir silta vai vēsa.
Ja bērns – ne tikai zīdainītis, bet arī lielāks bērniņš – svīst, tad labāk iegādāties sedziņu ar kokvilnas vai zīda pildījumu, kas būs ideālākais variants visiem gadalaikiem! Šāda sedziņa bērna ķermenim nodrošina termoregulāciju.
Ja tomēr ir vēss un ir ziema, tad arī sega ar dūnu pildījumu ir laba izvēle. Vienīgi, izvēloties šādu materiālu, jāpievērš uzmanība kvalitātei. Galvenais, lai dūnas neizspiežas cauri virsējam materiālam, no kā pašūts apvalks. Dažkārt dūnas segās tiek iepildītas savienojumā ar spalvām. Tad jāskatās, lai bērna sedziņā spalvas būtu pēc iespējas mazāk, jo tās var radīt ādas kairinājumu. Izvēloties segu ar lielāku dūnu daudzumu, ir lielāka garantija, ka tās neizspiedīsies cauri virsējam audumam.
Noteikti vajadzētu noskaidrot, vai sedziņu drīkst mazgāt veļas mazgājamajā mašīnā! Tas gan vairāk būs atkarīgs no segas ārējā apvalka materiāla. Labāk būtu izvēlēties tādu, kuru drīkst mazgāt mājas apstākļos, jo tad būs garantija, ka mēs paši sedziņu izmazgāsim tīru un tā netiks mazgāta ar dažādām ķimikālijām ķīmiskajā tīrītavā.
Kā gultasveļu pareizi mazgāt?
Es esmu pret veļas mīkstinātājiem, pat tad, ja tie ir hipoalerģiski jeb ar samazinātu alerģijas risku. Labāk izvēlēties speciāli bērniem paredzētus veļas mazgājamos pulverus, kurus pēc lietošanas noteikti vajag rūpīgi izskalot – tā, lai visas mazgāšanas vielas kvalitatīvi, tātad – pilnībā, izskalotos.
Gludināšana
To, vai bērna gultasveļu gludināt, vai negludināt, vairāk nosaka tas, cik ciets ir ūdens. Protams, ja māmiņai ir laiks un izgludināta gultasveļa viņai sniedz gandarījumu, tad to noteikti var darīt, tomēr gludināšana nav obligāta nepieciešamība.
Kādēļ neizvēlēties sintētiskus audumus?
Vislielākās problēmas bērna ādai var radīt pārkaršana, kas vietās, kur mazuļa ķermenī ir krokas, var radīt apsārtumu vai pūslīšus. Ja gultasveļa ir izvēlēta no sintētiskiem materiāliem, var rasties ādas iekaisumi vai kāda alerģiska reakcija.
Šis nelabvēlīgais efekts rodas tādēļ, ka sintētiskam audumam nav pietiekama ventilācija.
Raksts publicēts sadarbībā ar www.maminuklubs.lv