Grūtniece un saule – bīstams duets? Speciāliste atklāj patiesību
Pavasara un vasaras saule mūs silda un vilina ārā – arvien vairāk gribas uzturēties svaigā gaisā un sajust siltumu uz ādas. Tomēr topošajām māmiņām šis laiks prasa īpašu vērību, jo saule grūtniecības laikā var kļūt ne tikai par patīkamu sabiedroto, bet arī atstāt paliekošas pēdas uz ādas. Kas jāņem vērā, atrodoties saulē grūtniecības laikā, un kā pareizi kopt ādu pirms un pēc atrašanās atklātā saulē? Uz šo un citiem jautājumiem padomus sniedz tirdzniecības centra “Domina Shopping” “Gaidību 4dienu” lektore, sertificēta skaistumkopšanas speciāliste kosmetoloģijā, ārstniecības persona Inta Rozenberga.
“Grūtniecība ir brīnišķīgs un vienlaikus arī ļoti intensīvs periods, kura laikā sieviete izjūt ne tikai emocionālas svārstības, bet arī izmaiņas ādas jūtīgumā. Viens no būtiskajiem faktoriem ir saules ietekme, jo hormonālās izmaiņas grūtniecības laikā var mainīt sievietes ādas jutīgumu pret sauli. Man kā praktizējošam speciālistam gadu gaitā intensīvās saules periods kļūst īpaši aktīvs, jo ir svarīgi atgādināt klientiem par saules negatīvajām iezīmēm un piesardzības soļiem, kurus svarīgi ievērot gaidību laikā,” stāsta speciāliste.
Jūtību pret sauli ietekmē hormonālās izmaiņas
Grūtniecības otrajā un trešajā trimestrī, hormonālo izmaiņu – īpaši estrogēna un progesterona – dēļ, pastāv pastiprināts risks pigmentācijas veidošanai, kas plašāk pazīstama kā hloazma jeb "grūtnieču maska". Šī hiperpigmentācija bieži veidojas sejas zonās ap acīm, degunu un pieri. Tāpat izteiktāka var kļūt linea nigra – tumšā vertikālā līnija uz vēdera, kas grūtniecības laikā, pastiprināti atrodoties saulē, var kļūt vēl redzamāka un palikt pastāvīga. Turklāt atrašanās saulē var veicināt ādas pārkaršanu, kas gan tieši nenodara kaitējumu auglim, taču var pasliktināt topošās māmiņas pašsajūtu un netieši ietekmēt grūtniecības norisi.

Autors: Shutterstock.com
15 minūtes, lai uzņemtu dienā nepieciešamo D vitamīna devu
Viens no izplatītiem mītiem – saule palīdz uzņemt D vitamīnu – patiesībā bieži tiek pārprasts. “D vitamīna sintēzei nav nepieciešams ilgstoši atrasties saulē – pietiek ar 15 minūtēm dienā, lai nodrošinātu ikdienas nepieciešamo daudzumu,” atgādina speciāliste. “Mūsdienās arī daudzas viedierīču aplikācijas sniedz ļoti noderīgu informāciju par UV starojuma intensitāti dienas laikā, kā arī iesaka, kurās diennakts stundās labāk izvairīties no uzturēšanās tiešā saulē.”
Rūpes par ādu pirms un pēc atrašanās tiešos saules staros
Speciāliste uzsver, ka grūtniecības laikā āda kļūst jutīgāka un uzņēmīgāka pret UV starojumu, tāpēc saules aizsargkrēmu lietošana ir obligāta. Turklāt svarīgi ir ievērot pareizu uzklāšanas tehniku – biežākās kļūdas ir pārāk mazs krēma daudzums, nevienmērīga uzklāšana un tikai vienreizēja uzklāšana visas dienas laikā. Speciāliste atgādina, ka SPF krēmu grūtniecēm, kā ikvienam citam cilvēkam, nepieciešams atkārtoti uzklāt ik pēc 2–3 stundām, ieteicams lietot kā minimums SPF 50 vai augstāk, kā arī uz sejas zonas vien nepieciešams uzklāt SPF daudzumu, kas atbilst divu pirkstu garumam.
Ja ādu tomēr sanācis apdedzināt, speciāliste iesaka: “Aizmirstiet par krējuma smērēšanu uz ķermeņa – tā vietā izmantojiet krēmus ar alveju, pantenolu vai E vitamīnu, kas palīdz atjaunot ādas struktūru un nomierina kairinājumu. Rūpes par sevi grūtniecības laikā ir būtiskas – gan emocionāli, gan fiziski. Izvēloties drošu un pārdomātu pieeju saules baudīšanai, topošās māmiņas var saglabāt gan veselīgu ādu, gan labu pašsajūtu visā šajā īpašajā dzīves posmā.”