Groza MK noteikumus, lai nepieciešamības gadījumā ierobežotu pērtiķu baku izplatības riskus
Šodien, 9. augustā, valdības sēdē apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos*, lai nepieciešamības gadījumā ierobežotu pērtiķu baku izplatības riskus.
Grozījumi valdības noteikumos paredz, ka pērtiķu baku inficētas personas kontaktpersona uz laiku nevarēs veikt darba pienākumus, kuros notiek kontakts ar zīdaiņiem, maziem bērniem, grūtniecēm un personām ar novājinātu imūnsistēmu. Vienlaikus pērtiķu baku inficētas personas kontaktpersonas varēs turpināt citus ierastos ikdienas darbus.
Ja kontaktpersonas darba pienākumos ietilpst kontaktēšanās ar minētajām personu grupām (piemēram, tiek sniegti bērnu uzraudzības pakalpojumi, darbs pirmsskolas izglītības iestādē, sociālo pakalpojumu institūcijā vai ārstniecības iestādē), tad kontaktpersonai jādodas karantīnā un viņai ir tiesības uz karantīnas periodu - 21 dienu no pēdējā kontakta ar inficēto personu vai dzīvnieku.
Ja tas ir iespējams, darba devējs var piedāvāt kontaktpersonai citus darba pienākumus, kur nav kontakts ar minētajām riska grupām, bet, ja tas nav iespējams, tad kontaktpersonai var tikt noformēta darba nespējas lapa. Ja kontaktpersona ir pirmsskolas vecuma bērns, viņam ieteicams neapmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi, citus mazu bērnu kolektīvus vaidienas aprūpes centrus.
Kontaktpersonas statusu personai nosaka Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs, informējot par to arī darba devēju.
Pasaules veselības organizācija šā gada 23.jūlijā, pēc pērtiķu baku uzliesmojuma vairāk nekā 70 valstīs, cīņai ar infekcijas izplatību ir izsludinājusi starptautisku sabiedrības veselības ārkārtas situāciju, kas ir augstākais brīdinājuma līmenis veselības apdraudējumu jomā. Brīdinājums paredz izsvērtu un tūlītēju rīcību infekcijas izplatības ierobežošanai.
Latvijā līdz šim ir apstiprināti 3 pērtiķu baku gadījumi. SPKC, veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, noskaidroja, ka visi apstiprināto pērtiķu baku gadījumu infekcijas avoti ir ārpus Latvijas, vietējā transmisija sabiedrībā nav konstatēta. Visi trīs gadījumi ir epidemioloģiski parvaldīti, kā arī SPKC organizēja standarta epidemioloģiskās drošības pasākumus, lai novērstu infekcijas izplatīšanos.
*Grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 24. jūlija noteikumos Nr. 447 "Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai, un obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtība"