"Grindeks": Verifikācijas sistēmas ieviešanas dēļ zāles noteikti kļūs dārgākas
Rīga, 9.nov., LETA. Zāļu drošuma pārbaudes jeb verifikācijas sistēmas ieviešanas dēļ zāles noteikti kļūs dārgākas, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas zāļu ražotāja "Grindeks" valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis.
Viņš norādīja, ka verifikācijas sistēmas ieviešanā zāļu ražotājiem ir jāveic ļoti lielas investīcijas, līdz ar to zāļu cenu kāpums ir neizbēgams. "Jādomā, kā tas atsauksies uz pacientiem, jo zāles pilnīgi noteikti kļūs dārgākas. Piemēram, "Grindeks" šo serializācijas prasību nodrošināšanai ir jāiegulda daudzi miljoni eiro. Iekārtu ražotāji, kas ražo šos blokus, var būt laimīgi, jo viņiem pilnīgi noteikti bizness attīstīsies," sacīja Bundulis.
Vienlaikus viņš atzīmēja, ka lielākoties zāļu viltojumi tiek izplatīti nevis legālajās aptieku ķēdēs, uz kurām attieksies jaunā sistēma, bet gan internetā, tāpēc daudz svarīgāk pacientiem būtu skaidrot to, ka pērkot šķietami lētākus medikamentus internetā, pastāv risks, ka iegādātajā medikamentā vispār nebūs aktīvo vielu un attiecīgi netiks sasniegts ārstnieciskais efekts, kā arī pacientam tiks nodarīts kaitējums.
Turklāt atrast vainīgo, izsekojot produkta izcelsmi internetā, ir teju neiespējami. Savukārt, ja pacients iegādājas nekvalitatīvu medikamentu aptiekā, ir pilnīgi skaidrs, kas ir piegādātājs, kas ir ražotājs, un ražotājam ir jāmaksā atbilstoši nodarītajam kaitējumam. "Likumdošana un pacientu tiesības šajā gadījumā visu skaidri un saprotami garantē," uzsvēra Bundulis.
"Grindeks" valdes priekšsēdētājs arī norādīja, ka nav pareizi, ka esošajā regulējuma projektā ir paredzēts ļoti daudz izņēmumu, uz kuriem verifikācijas sistēma neattieksies. "Tas ir pilnīgi nepareizi, ja it kā visiem uzliek par pienākumu, bet tomēr kādam pasaka, ka uz viņu tas neattiecas. Mēs esam investējuši milzīgas naudas un gribam saprast un izsekot, kā tas medikaments nonāk līdz pacientam. Viens variants ir aptiekas, kam būs obligāti jāpilda verificēšanas prasības. Otrs - ģimenes ārstu prakses, uz kuru it kā prasības neattieksies. Līdz ar to rodas jautājums, vai šie izņēmumi ir veikti, lai vienu rūpīgi uzraudzītu zāļu plūsmu novirzītu uz citu nekontrolējamu? Ja no trīs tūkstošiem gala vienībām, kur pacientam var tikt izsniegtas zāles, kontrolēsim tikai labi ja vienu trešdaļu, tad kaut kas nav kārtībā. Tā nav laba prakse un labs signāls godprātīgajiem nozares spēlētājiem. Neviens arī īsti nav paskaidrojis, kāpēc tā tiek darīts," teica Bundulis.
Tāpat viņš atzīmēja, ka arguments, ka tikai apmēram 1% no kopējā zāļu apgrozījuma iziet cauri šiem izņēmuma gadījumiem, nav pieņemams. "Ja tirgus uzraudzībā ir caurums, 1% var ātri izaugt līdz 10%. Piemēram, vai kādreiz, runājot par paralēlo importu, tika domāts, ka tas varētu izvērsties par miljardu biznesu? Nē! Ko tas nozīmēs plānošanai un pacientiem? Šā brīža situācija ir tāda, ja zāļu cenu starpība starp valsti A un B ir vairāk nekā 3%-5%, prece sāk kustēties," sacīja "Grindeks" vadītājs.
Viņš arī skaidroja, ka starp valstīm zāļu cenu atšķirības var būt ļoti lielas, jo atkarībā no nepieciešamā ražošanas apmēra atšķiras izmaksas. "Vienā gadījumā tas būs, tā teikt, mākslas darbs, bet 100 tūkstoši iepakojumu jau būs sērijveida ražošana. Līdz ar to nav objektīvi pārmest ražotājiem, kāpēc vienu zāļu cenas dažādās valstīs atšķiras. Ja mēs ražotu vienotu produktu visai pasaulei, cenas droši vien izlīdzinātos, bet šodien tā nav," norādīja Bundulis.
Jau ziņots, ka nākamā gada 9.februārī visā Eiropā spēkā stāsies jauna regula par zāļu verifikāciju, kas paredz, ka turpmāk medikamentu ražotāji marķēs visus zāļu iepakojumus ar unikālu kodu, bet pirms zāļu nodošanas pacientiem aptieku un ārstniecības iestāžu uzdevums būs medikamentus pārbaudīt jeb verificēt. Regulas būtība ir nodot pacientam zāļu ķēdes pēdējā posmā pārbaudītu un drošu medikamentu. Regula nepieciešama, jo Eiropā pieaugot zāļu viltojumu apmērs, kas apdraud pacientu veselību un dzīvību.
Vairākas organizācijas kritizējušas Veselības ministrijas īstenoto pieeju, ieviešot regulas prasības. Organizācijas norāda, ka ministrija iecerējusi, ka tikai 28% no ārstniecības iestādēm Latvijā veiks regulā noteikto zāļu verifikāciju, tāpēc pastāvot risks, ka pacienti varēs saņemt nelegālas un nedrošas zāles, apdraudot iedzīvotāju veselību. Arī "Sorainen" zvērināta advokāte Ieva Andersone paudusi, ka plašais izņēmumu skaits neesot saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) regulu, kurā aicināts izņēmumus vienmēr piemērot šauri, pretēji cietīšot regulas pamatprincips - vienota sistēma visā ES un pēc iespējas mazāka iespēja apiet zāļu verificēšanu.
Vienlaikus ministrija norādījusi, ka, ieviešot jauno ES regulu par zāļu verificēšanu, vēlas izvairīties no pārmērīgu prasību izvirzīšanas. Tāpat ministrija nepiekrīt, ka izņēmumi tiek piemēroti pārāk plaši un nav saskaņā ar ES regulu, jo tā pieļaujot, ka piegādes ķēdes gals dažādās dalībvalstīs var būt organizēts atšķirīgi.