"Grindeks" un Latvijas Organiskās sintēzes institūts sāk stratēģisku ilgtermiņa sadarbību
Rīga, 22.aug., LETA. Medikamentu ražotāja AS "Grindeks" un Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) trešdien nostiprināja ilggadējo sadarbību ar jaunu līgumu, tādējādi no atsevišķiem pētniecības projektiem pārorientējoties uz stratēģisku ilgtermiņa sadarbību un paverot jaunas perspektīvas zāļu pētniecībā, attīstībā un izstrādē.
Līguma mērķis ir padarīt līdzšinējo sadarbību vēl ciešāku, lai daudz efektīvāk un mērķtiecīgāk varētu pielāgoties globālā farmācijas tirgus prasībām un radītu jaunus ārstniecības līdzekļus sabiedrības veselības uzlabošanai.
Visnozīmīgākais projekts, ko pašreiz veic "Grindeks" sadarbībā ar Latvijas zinātniekiem, ir jaunas sirds un asinsvadu saslimšanu ārstēšanai paredzētu zāļu kandidātvielu pētījumi. OSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja, profesore Maija Dambrova skaidroja, ka OSI ir sintezēta GX-EG molekula, kas ir pirmā kopš mildronāta laikiem Latvijā izgudrotā zāļu kandidātviela un pērn "Grindeks" ir sācis šīs vielas klīnisko pētījumu pirmo fāzi. "Taps pirmais Latvijā jaunradītais medikaments kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem. Iespējams, ka aptiekās tas nonāks jau pēc kādiem četriem gadiem," sacīja Dambrova.
"Sadarbības līguma parakstīšana ar tik pieredzējušu un plašā spektrā strādājošu partneri kā "Grindeks" ir liels abpusējs ieguvums gan uzņēmumam, gan mūsu institūtam, kura pieredze jaunu zāļvielu izstrādē mērāma jau desmitgadēs. Ceru, ka ilgtermiņā kopējās sadarbības rezultāti būs redzami sabiedrībai ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē," sacīja OSI direktors Osvalds Pugovičs.
Arī "Grindeks" valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis uzsvēra, ka veiksmīgas un ciešas sadarbības izveidošana pētniecības un izstrādes jomā ir viens no farmācijas industrijas uzņēmumu izaugsmes stūrakmeņiem.
"OSI apvienojušies vieni no pasaules labākajiem zinātniekiem jaunu medikamentu izpētes jomā. Mums kā vienam no pieredzes bagātākajiem Latvijas farmācijas uzņēmumiem ir būtiski, ka varam sadarboties tieši ar izciliem vietējiem zinātniekiem, jo tādējādi visas ieguldītās investīcijas paliek Latvijā un sniedz pienesumu mūsu valsts ekonomiskajai izaugsmei," sacīja Bundulis.
Viņš arī uzsvēra, ka pēdējo 15 gadu laikā "Grindeks" attīstībā jau ir investēti aptuveni 100 miljoni eiro un sadarbībai ar OSI ir milzīgs nākotnes potenciāls, kas ļaus celt gan Latvijas farmācijas nozares, gan zinātnes konkurētspēju pasaulē.
"Grindeks" padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans norādīja, ka uzņēmums labprāt finansēs institūtu, lai dabūtu no tā labu produktu, ko varētu palaist tirgū, kā arī dalīsies ar peļņas procentiem no radīto produktu pārdošanas. Bundulis piebilda, ka par peļņas procentiem tiks slēgti atsevišķi līgumi, kad konkrēti jaunradītie produkti būs gatavi palaišanai tirgū.
"Grindeks" ir starptautisks farmācijas uzņēmums, kura galvenie darbības virzieni ir oriģinālproduktu, patentbrīvo medikamentu un aktīvo farmaceitisko vielu pētniecība, izstrāde, ražošana un pārdošana. "Grindeks" koncernā ietilpst pieci meitas uzņēmumi Latvijā, Igaunijā un Slovākijā, pārstāvniecības atvērtas 11 valstīs.
"Grindeks" specializējas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo, pretvēža medikamentu un gastroenteroloģisko līdzekļu terapeitiskajās grupās. Uzņēmuma produktu klāstu veido oriģinālprodukti "Mildronāts" (meldonijs) un "Ftorafur" (tegafūrs), patentbrīvie medikamenti, uztura bagātinātāji, kā arī aktīvās farmaceitiskās vielas.
2017.gadā uzņēmums strādāja ar 132,4 miljonu eiro apgrozījumu un produkcija eksportēta uz 77 valstīm un veidoja 92,5% no kopējā apgrozījuma. Nozīmīgākie "Grindeks" tirgi ir Eiropas Savienības valstis, Krievija un pārējās NVS valstis, ASV, Kanāda, Japāna un Vjetnama.
OSI ir akadēmisks pētniecības institūts ar plašu sadarbības tīklu un izcilu reputāciju pasaules ķīmiķu un farmakologu sabiedrībā. OSI darbības pamatvirziens ir inovatīva jaunu zāļu atklāšana, izmantojot iegūto pieredzi organiskajā sintēzē, medicīnas ķīmijā un zāļu preklīniskajā attīstībā, it īpaši pretvēža terapijas, sirds un asinsvadu saslimšanu un centrālās nervu sistēmas traucējumu jomās. Līdz šim OSI veiktie pētījumi ir vainagojušies ar 18 jaunu zāļu vielu atklāšanu un vairāk nekā 70 patentbrīvo medikamentu iegūšanas metožu izstrādi farmaceitiskās rūpniecības vajadzībām. Pagājušajā gadā OSI pētniecības finansējuma kopapjoms bija aptuveni 13 miljoni eiro, no kuriem apmēram četrus miljonus eiro veidoja farmācijas sektora ieguldītais privātais finansējums.