Glaukoma – biežākais neatgriezeniska akluma cēlonis pasaulē!
Vārds "glaukoma" nereti izraisa neizpratni pacientu vidū, tomēr tā ir saslimšana, kurai noteikti vajadzētu pievērst īpašu uzmanību visiem, kuriem gadu slieksnis jau pāri 40!
Glaukoma ir hroniska slimība, kas neatgriezeniski izmaina redzes nervu un rada šim bojājumam atbilstošu redzes lauka defektu. Pēc statistikas datiem pasaulē ir skarti apmēram 4% cilvēku tieši vecuma grupā no 40 līdz 80 gadiem un tiek paredzēts, ka vispārējai populācijai novecojot, saslimušo skaits ar gadiem arvien pieaugs.
Galvenie riska faktori glaukomas attīstībai ir paaugstināts acu spiediens. Tāpat slimības iespējamība paaugstinās visiem, kuriem
• 1. pakāpes radiniekam diagnosticēta glaukoma, vecums ir virs 40 gadiem,
• iepriekš konstatēta vidēja vai augstas pakāpes tuvredzība,
• samazināts radzenes biezums
• zems diastoliskais asinsspiediens.
Galvenais riska faktors, ko ir iespējams ietekmēt un kontrolēt, ir tieši acu spiediens. Paaugstināts acu spiediens vēl nenozīmē, ka ir attīstījusies glaukoma, tomēr tas būtiska palielina varbūtību slimības provocēšanai. Diemžēl paaugstināts acu spiediens visbiežāk nerada specifiskas sūdzības, vien izņēmumi būs tie gadījumi, kad acu spiediens pēkšņi sasniedz ļoti augstas vērtības. Pacientiem var būt ilgstoši nokontrolēts acu spiediens un pirmās sūdzības parādīsies vien tad, kad glaukomas dēļ jau ir būtiskas redzes nerva izmaiņas, kas rada neatgriezenisku redzes lauka defektu.
Glaukomas diagnostika ir kompleksa, un, lai to veiktu, ir nepieciešami vairāki papildinoši izmeklējumi. Konsultācijas laikā acu ārsts pārbaudīs redzes asumu un noteiks acu spiedienu. Normālam acu spiedienam būtu jābūt zem 21 mmHg. Savukārt paaugstināta tā vērtība ir iemesls padziļinātai acu izmeklēšanai. Šajos gadījumos būtiski ir izvērtēt acs priekšējās daļas, ar gonioskopijas lēcu apskatīt acs priekšējās kameras kaktu, pa kuru aizplūst acs iekšējais šķidrums, noteikt radzenes biezumu un veikt datorizēto redzes lauka pārbaudi, kas sniedz iespēju vizualizēt pat pavisam nelielus redzes lauka defektus, kurus pacients parasti nemaz nav pamanījis. Jāatzīmē, ka mūsu galvas smadzenēm piemīt lieliskas spējas šos iztrūkstošos laukumus redzes laukā aizvietot ar informāciju no otras acs, kā arī papildināt, tādēļ cilvēks neredz melnus izkrītošus laukumus acu skata priekšā glaukomas redzes izmaiņu dēļ. Būtiska nozīmē ir redzes nerva apskatei mikroskopā, lai izvērtētu redzes lauka izmaiņu atbilstību redzes nerva defektam.
Jau vizītes laikā ārsts var informēt, ka vizuāli redzes nervs izskatās aizdomīgi un ar tipisku glaukomas bojājumu. Paaugstinātā spiediena ietekmē tiek skarts tieši redzes nervs, radot glaukomatozas izmaiņas, vietā, kur tas iziet ārpus acs apvalkiem un virzās uz redzes centriem galvas smadzenēs. Pēdējā gadu desmitā tehnoloģijas oftalmoloģijā ir ar straujiem soļiem virzījušās uz priekšu, un jau kādu laiku ir iespējams veikt gan redzes nerva, gan tīklenes izmeklēšanu ar optiskās koherences tomogrāfiju (OCT). Izmeklējuma laikā tiek izvērtētas acs iekšējās struktūras un ar augstu precizitāti noteikts redzes nerva šķiedru un tīklenes slāņu biezums. Izmeklējumam ir papildinoša nozīme, un tas arī kalpo kā laba skrīninga metode pacientiem, kuriem ģimenē ir konstatēta glaukoma, bet šobrīd acu spiediens atrodas normas robežās. OCT sniedz iespēju sākotnējos datus salīdzināt ar izmaiņām dinamikā un noteikt novirzes no vecuma normas.
Autors: acu_vesel_bas_centrs_2
Gadījumos, kad tiks apstiprināta glaukomas diagnoze, acu ārsts katram pacientam nozīmēs individuāli atbilstošāko terapiju. Visi glaukomas ārstēšanas veidi ir vērsti uz acu spiediena reducēšanu, jo, kā apliecina zinātniskās publikācijas, tas ir galvenais riska faktors slimības attīstībai un progresēšanai.
Apmērām 10% no visiem pacientiem kļūst akli glaukomas dēļ. Vienīgais veids, kā pasargāt savu redzi un novērst glaukomas tālāku virzību, ir samazināt acu spiedienu, lai tas pastāvīgi būtu noteiktā mērķa spiediena robežās. Acu pilienu lietošana ir biežākais ārstēšanas veids. Medikamenti savā starpā atšķiras pēc to darbības principa un potenciāla mazināt acu spiedienu. Gadījumos, kad būs nepieciešams būtisks spiediena samazinājums, ir iespējams kombinēt vairāku grupu medikamentus. Tomēr būtiski ir atzīmēt, ka viena no galvenajām problēmām pacientu ārstēšanā ar medikamentiem ir pacientu līdzestības trūkums – tas nozīmē, ka pacienti bieži vien aizmirst iepilināt pilienus, neseko ārsta sniegtajām rekomendācijām, kā pareizi būtu jālieto medikamenti, un nereti lieto tos tikai pirms paredzētās kontroles vizītes. Vēlos atzīmēt, ka acu pilieni efektīvi strādā tikai tad, ja tos lieto katru dienu precīzi noteiktajā laikā!
Selektīvā lāzertrabekuloplastika (SLT) ir otrs veids, kā samazināt acu spiedienu. SLT ir jaunākā, acs audu saudzējoša, saudzīga lāzerķirurģijas metode. Tomēr jāatzīmē, ka šīs procedūras rezultātā sagaidāmais acu spiediena samazinājums būs apmēram 20–30% no sākotnējā spiediena vērtības. SLT ieguvums ir iespēja pilnīgi izvairīties no acu pilienu lietošanas vai samazināt to daudzumu vieglas un vidējas pakāpes glaukomas gadījumā uz vairākiem gadiem, tādā veidā uzlabojot pacientu dzīves kvalitāti, mazinot līdzestības problēmu un acs virsmas kairinājumu, jo nav pastāvīgi jālieto acu pilieni vispār vai to skaits tiek samazināts. Pirms SLT veikšanas speciālists sniegs konsultāciju par sagaidāmo manipulāciju un ieguvumu katrā gadījumā individuāli.
Zelta standarts glaukomas ķirurģiskajā ārstēšanā ir trabekulektomija gadījumos, kad neizdodas sasniegt mērķa spiedienu ar iepriekš minētajām metodēm, kā arī neatkarīgi no kontrolēta acu spiediena turpinās slimības progresēšana. Operācijas laikā tiek veidots mikrokanāls, kas savieno acs iekšējās daļas ar telpu zem acs konjunktīvas un caur kuru tiešā veidā novadīts acs šķidrumu. Šī ir visefektīvākā metode, lai samazinātu acu spiedienu. Pēcoperācijas periods ir komplicēts un atveseļošanās process ir samērā lēns, kādu laiku acī arī var saglabāties diskomforts. Šī iemesla dēļ pasaulē pēdējā desmitgadē savu uzvaras gājienu ir sākušas minimāli invazīvas glaukomas ķirurģijas metodes, kas ietver mikroskopiska izmēra stentu implantāciju. Stenti atšķiras pēc sava darbības principa un sava potenciāla samazināt acu spiedienu. Piemēram, viena opcija ir, apvienojot kataraktas operāciju ar stenta implantāciju, kā arī ir iespēja implantēt cita veida stentu, kura darbība ir līdzvērtīga trabekulektomijas efektam tikai mazāk traumatiskā veidā. Piedāvāto stentu klāsts šobrīd ir plašs, tādēļ katrs gadījums jāizanalizē īpaši rūpīgi, lai atrastu katram pacientam atbilstošāko minimāli invazīvas glaukomas ķirurģijas metodi.
Vēlos atzīmēt, ka katrs glaukomas gadījums ir jāizvērtē individuāli un atbilstoši glaukomas stadijai, konsultējoties ar speciālistu, tiks piemeklēts vislabākais ārstēšanas plāns! Terapijas veidi, to kombinācijas var būt dažādas. Svarīgi, lai pacientam līdzās būtu ārsts, speciālists, kuram viņš uzticas, lai kopā varētu piemeklēt un realizēt vislabāko ārstēšanas plānu! Acu veselības centrā mēs veicam plašu glaukomas diagnostiku un nodrošinām mūsdienīgu glaukomas ārstēšanu!
Autors: acu_vesel_bas_centrs_3
Glaukomas savlaicīgā diagnostikā būtiska nozīme ir profilaktiskai acu spiediena noteikšanai un acu pārbaudei pie oftalmologa. Parūpēsimies par savām acīm un sniegsim iespēju tām redzēt skaidri visa mūža garumā! Vai Tu jau esi noteicis savu acu spiedienu?
https://www.acuarsts.lv/
7.–13. martā pasaulē atzīmē starptautisko Glaukomas nedēļu!
Šīs nedēļas ietvaros zināšanu telpā Zikurāts ikvienam interesentam būs iespēja noklausīties mūsu acu ārstu (Dr. Kristīnes Leimanes un Dr. Evas Elksnes) lekcijas par glaukomu.
Seminārs notiks Facebook Zikurāts lapā 12. martā pulksten 19.00.
Pieslēdzies tiešraidei:
https://www.facebook.com/events/444688616747323/