Ginekoloģe: Grūtniecības laikā nav jāēd un jāguļ par diviem
Foto: pixabay.com
"Uzzinot par grūtniecību, sievietes nereti krasi maina savu dzīvesveidu un tā vietā, lai turpinātu būt fiziski aktīvas, izvēlas "ēst un gulēt par diviem". Taču jāatceras, ka grūtniecība nav slimība un, vingrošana bērniņa gaidīšanas laikā ir pat ieteicama. Tā labvēlīgi ietekmē gan topošo māmiņu, gan mazuli," komentē Jūrmalas slimnīcas ginekoloģe Inese Lasmane.
Ja sieviete pirms grūtniecības nav sportojusi, tad mazuļa gaidīšanas laiks noteikti nav piemērotākais brīdis, kad sākt intensīvi nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Savukārt, ja topošā māmiņa arī pirms mazuļa pieteikšanās ir trenējusies un sportojusi, tad noteikti nevajadzētu šo nodarbi pārtraukt, vienīgi jāsamēro fiziskā slodze, lai nepārpūlētu savu organismu.
"Topošajām māmiņām, kuras pirms grūtniecības nekad nav vingrojušas, piemērotākās aktivitātes, gaidot mazuli, varētu būt peldēšana, joga, grūtnieču vingrošana, ūdens aerobika. Pirmais trimestris ļauj sievietei būt aktīvai un nodarboties ar tiem pašiem sporta veidiem, kas iecienīti pirms bērniņa pieteikšanās. Savukārt pēc 30. grūtniecības nedēļas piemērotākas būs salīdzinoši mierīgākas aktivitātes, piemēram, grūtnieču vingrošana fizioterapeita uzraudzībā," skaidro Jūrmalas slimnīcas ginekoloģe Inese Lasmane.
Grūtniecības laikā noteikti jāizvairās no paaugstinātas un intensīvas slodzes, tāpēc nebūtu ieteicams apmeklēt trenažieru zāles, skriet garas distances.
Tāpat lielā traumatisma dēļ, kas var kaitēt gan māmiņai, gan mazulim, nebūtu vēlams slēpot, braukt ar velosipēdu. Sportojot jāseko līdzi savai pašsajūtai, jāizvēlas vidējas intensitātes treniņus un pie mazākā diskomforta – galvassāpēm, reiboņiem, elpas trūkuma – sportošana jāpārtrauc.
"Vingrošana, jo īpaši jogas nodarbības, topošajām māmiņām palīdzēs sagatavoties dzemdībām. Mūsdienu dzīvesveids sievietes arvien attālina no fiziskām aktivitātēm, tāpēc muskuļi, kas būs noslogoti dzemdībās, ir papildus jātrenē. Tās sievietes, kuras, gaidot mazuli, nodarbojušās ar fiziskām aktivitātēm, ir zinošākas – viņas veiksmīgāk jūt savu ķermeni, vieglāk maina pozas un tiek galā ar slodzi, kā arī dzemdību sāpēm," tā ginekoloģe Inese Lasmane.