Ginekoloģe Elīna Bērziņa: Avārijas kontracepcijas plusi un mīnusi
Avārijas kontracepcijas metode droši pasargā sievieti no neplānotas grūtniecības: pietiek ar vienas tabletes ieņemšanu trīs stundu laikā pēc seksa. Ginekoloģe Elīna Bērziņa norāda uz gadījumiem, kad noder lietot avārijas kontracepciju.
Avārijas kontracepcija (AK) tablešu sastāvā ir etinilestradiols un/vai gestagēns. Mūsdienās pamatā tiek lietota gestagēna AK.
Vārds "avārija" nozīmē kaut ko ārkārtīgu
Precīzs AK darbības mehānisms nav noskaidrots, tomēr tas ir atkarīgs no sievietes menstruālā cikla perioda, kurā tā tiek lietota. Pieņem, ka AK aizkavē ovulāciju, apaugļošanos un/vai implantāciju. AK tabletes nav efektīvas pēc tam, kad ir notikusi implantācija.
Pielietot šādus preparātus iespējams dažādos posmos: gan ovulācijas stadijā gan apaugļošanas stadijā gan olnīcas implantācijas stadijā. Spermatozoīdu dzīves ilgums sievietes dzimumorgānos saglabājas no trīs līdz septiņām diennaktīm, bet neapaugļota olnīca dzīvo 12 – 24 stundas. Tāpēc ieņemšana ir ovulācijas stadijā.
"Avārijas kontracepciju nevajadzētu lietot regulāri, jo pēc definīcijas vārds "avārija" nozīmē kaut ko ārkārtīgu. To lieto pēc dzimumakta, lai izsargātos no grūtniecības šādos gadījumos: dzimumakts noticis bez jebkāda kontracepcijas, tā laikā bijusi kļūme ar kontracepciju, t.i., pārplīsis vai noslīdējis prezervatīvs, neizdevies pārtrauktais dzimumakts, nepareizi izmantota kalendāra metode, notikusi spirāles izslīdēšana, kļūdaini lietota KOK/POK vai sieviete bijusi seksuālas vardarbības upuris. Savukārt, ja lieto avārijas kontracepcijas tabletes 3, 4 reizes mēnesī un biežāk - sieviete ir vieglprātīga," skaidro ginekoloģe Elīna Bērziņa.
Eksistē divu veidu avārijas kontracepcija:
- Monokomponenta (satur tikai vienu hormonu – progestīnu);
- Divkomponentu (kombinēti orālie līdzekļi, kas satur progestīnu un estrogēnu). Šo kontracepcijas veidu izvēloties, ir jāvadās pēc noteikti izstrādātas shēmas.
AK lietošanai nav zināmas kontrindikācijas. Hormonu deva tajā ir augsta, un tā netiek lietota ilgstoši, līdz ar to uz AK nevar attiecināt regulāri lietojamās kontracepcijas kontrindikācijas. Tomēr sievietēm, kurām ir augsts trombembolijas risks vai anamnēzē fokāla migrēna, ieteicams lietot levonorgestrela tabletes.
Ginekoloģe Elīna Bērziņa ir pārliecināta, ka: "Sievietēm, kas lieto avārijas kontracepcijas tabletes trīs vai četras reizes mēnesī, maza varbūtība, ka ir bojātas aknas. Tomēr, ja atnāk kāda un paziņo, ka ir lietojusi biežāk, mēs noteikti rodam piemērotu kontracepcijas metodi."
Dažreiz var rasties šādas blaknes: slikta dūša, vemšana, neregulaŗa dzemdes asiņošana vai citas, piemēram, sāpīgas krūtis, galvassāpes, caureja.
Mijiedarbība ar citiem medikamentiem
- Kontraceptīvā darbība pavājinās, lietojot vienlaicīgi ar plaša spektra antibiotikām, sulfamilamīdiem, barbituarātiem un fenilbutazonu, tādēļ papildus vēlams lietot citu - nehormonālu kontracepcijas metodi.
- Vemšana un caurejas gadījumos papildus jālieto kāda nehormonāla kontraceptīva metode.
Metode nav domāta regulārai lietošanai!
Avārijas kontracepciju pēc dzimumakta rekomendē cilvēkiem, kuriem ir neregulāra dzimumdzīve. Postkoitālo preparātu iesaka lietot ne biežāk kā vienu reizi mēnesī. Avārijas kontracepciju izmanto pēc izvarošanas, ja plīsis prezervatīvs. Tomēr nedrīkst aizmirst par blakusparādībām.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Timothy Marsee