medicine.lv skaitļos

Lietotāji online396
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Gastrīts: Kādi ir tā galvenie iemesli un kā to ārstēt? Stāsta speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Gastrīts: Kādi ir tā galvenie iemesli un kā to ārstēt? Stāsta speciālisti

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Gastrīts, kas var izpausties dažādas formās, ir izplatīts visa pasaulē, arī Latvijā. Par tā iemesliem pastāv iesakņojušies mīti, turklāt to ne vienmēr var viegli atšķirt no citām vēdergraizēm. Par to, kā diagnosticē gastrītu, kādi ir tā galvenie iemesli un ārstniecības iespējas, stāsta "BENU Aptiekas" piesaistītā eksperte, "Veselības centrs 4" ārste-rezidente gastroenteroloģijā Linda Mežmale un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Kas īsti ir gastrīts?

Pēc definīcijas gastrīts ir kuņģa gļotādas iekaisums, un tam izšķir divas formas – akūtu un hronisku gastrītu, skaidro ārste-rezidente gastroenteroloģijā Linda Mežmale. Akūta gastrīta gadījumā var būt sūdzības par sliktu dūšu, smaguma sajūtu pakrūtē, sāpēm kuņģa rajonā pirms vai pēc ēšanas, var būt arī vemšanas epizodes. Taču jāatzīmē, ka šie simptomi nav specifiski raksturīgi tikai gastrītam, jo tie var parādīties arī citu iemeslu dēļ, piemēram, funkcionālās dispepsijas, gastroezofageālā refluksa un citu slimību gadījumā. Savukārt pacientiem ar hronisku gastrītu var nebūt nekādu sūdzību, un gastrīts var tikt nejauši atklāts izmeklējumu laikā. 

Akūtā gastrīta galvenais iemesls – baktērija

Jaunākie dati liecina, ka hronisks atrofisks gastrīts skar aptuveni 25 % pasaules iedzīvotāju un šī tendence pieaug. Biežākais gastrīta iemesls ir Helicobacter pylori infekcija. Ir pierādīts, ka šī baktērija var radīt ilgstošu kuņģa gļotādas iekaisumu, kuras rezultātā ir relatīvi augsts risks saslimt ar hronisku gastrītu vai kuņģa čūlas slimību, stāsta ārste-rezidente. Turklāt ar Helicobacter pylori inficētiem pacientiem hroniska atrofiska gastrīta attīstības risks ir aptuveni 2,4 reizes lielāks. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem ar Helicobacter pylori ir inficēti vairāk nekā 50 % iedzīvotāju visā pasaulē. Šobrīd ir pieejami vairāki pētījumi, kuros min potenciālos riska faktorus, kas palielina inficēšanās iespēju ar Helicobacter pylori infekciju. Par nozīmīgiem riska faktoriem ir atzīti sliktāka higiēna, lielāks apdzīvotības blīvums, infekcija ģimenē un bērnu kolektīvos, kā arī infekcijas izplatība pieaug līdz ar cilvēka vecumu. Vēl kā iemesls akūta gastrīta attīstībai var būt kairinošu vielu lietošana, piemēram, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi un alkohols. Arī smēķēšana var veicināt akūto kuņģa gļotādas iekaisumu.

Jāpiemin, ka sabiedrībā ir populārākais mīts, ka gastrīts veidojas neregulāras ēšanas un asu ēdienu dēļ. Diemžēl šī informācija ir aplama, jo pacients var ēst divreiz dienā un var ēst ik pēc četrām stundām – gastrīta attīstību tas neietekmē, skaidro ārste-rezidente. Arī asi un trekni ēdieni neierosina gastrīta attīstību, taču jāņem vērā, ka asiem un trekniem ēdieniem ir tendence saasināt gastroezofageālā refluksa jeb atviļņa slimības simptomus. Šajā gadījumā pacientam var parādīties tādas sūdzības kā dedzināšana aiz krūšu kaula, skāba sajūta kaklā vai mutē, klepus un citi līdzīgi simptomi. Taču jāatceras, ka šīs sūdzības nebūs saistāmas ar gastrītu.

Hroniskais gastrīts

Banner 280x280

Runājot par hroniska gastrīta iemesliem, jāpiemin arī autoimūnais gastrīts, kura sastopamība gan ir ļoti reta (0,1 %–2 % vispārējā populācijā). Šai gastrīta formai ir raksturīgs tas, ka cilvēka organismā veidojas antivielas pret sava kuņģa gļotādas šūnām (parietālām šūnām), kuras rezultātā iet bojā. Šo šūnu trūkuma dēļ organismā neizdalās vielas, kas palīdz uzsūkties B12 vitamīnam, tādēļ pacientam attīstās mazasinība jeb anēmija, kas izpaužas ar vispārējo nogurumu, nespēku, elpas trūkumu un citiem simptomiem.

Gastrīta diagnosticēšana

Gastrītu ir iespējams diagnosticēt, veicot augšējo gastroskopiju (tā saucamo kobru), kuras laikā tiek izvērtēts gan barības vads, gan kuņģis, gan arī divpadsmitpirkstu zarna. Augšējās gastroskopijas laikā tiek paņemti audu gabaliņi (biopsijas) no kuņģa gļotādas, kurus pēc tam ārsts-patologs izpēta zem mikroskopa, skaidro ārste-rezidente. Ārsts-patologs nosaka, cik izteikts ir gļotādas iekaisums, vai kuņģa gļotādā ir atrofijas pazīmes, Helicobacter pylori baktērija. Pamatojoties uz ārsta-patologa slēdzienu, ir iespējams secināt, vai pacientam ir gastrīts.

Ņemot vērā to, ka rindas uz gastroenterologa konsultācijām ir diezgan garas, arī ģimenes ārsts var nosūtīt uz augšējo gastroskopiju. Taču pēc izmeklējuma veikšanas, sagaidot ārsta-patologa slēdzienu, būtu ieteicams vērsties pie gastroenterologa, lai saņemtu turpmākās ārstēšanas rekomendācijas.

Par augšējās gastroskopijas atkārtotu nepieciešamību var spriest pēc kuņģa biopsiju histoloģijas slēdziena – jāizvērtē, kurās kuņģa daļās un kādas izmaiņās ir konstatētas. Piemēram, ja pacientam diagnosticē pirmsvēža stāvokli – intestinālo metaplāziju (kuņģa gļotāda kļūst līdzīga zarnu epitēlijam) tikai vienā no kuņģa daļām un ģimenē nav bijis kuņģa vēzis pirmās pakāpes radiniekiem, tad atbilstoši Eiropas vadlīnijām kontroles izmeklējumus būtu jāveic pēc trim gadiem.

Tiem pacientiem, kuriem nav gastrointestinālo sūdzību, taču pirmās pakāpes radiniekiem (mātei, tēvam, brāļiem vai māsām) ir bijis kuņģa vēzis, ir noteikti jāveic augšējā endoskopija, uzsver ārste. Ir pieņemts, ka šo izmeklējumu būtu jāveic 10 gadus ātrāk nekā tad, kad tika diagnosticēts kuņģa vēzis pirmās pakāpes radiniekam (piemēram, mātei kuņģa vēzis tika diagnosticēts 60 gadu vecumā, tad attiecīgi 50 gadu vecumā būtu jāveic kuņģa izmeklēšana).

Savukārt pacientiem ar autoimūno gastrītu ieteicama endoskopiskā novērošana ik pēc trīs līdz pieciem gadiem, ja vien nav citu indikāciju veikt atkārtotu izmeklējumu ātrāk.

Tāpat ir pieejama inovatīva Helicobacter pylori baktērijas diagnostikas metode ar elptestu jeb helikobaktērijas testu, kas ilgst aptuveni 20 minūtes un ir pilnībā nesāpīga. Pasaulē to uzskata par vienu no labākajiem Helicobacter pylori diagnostikas veidiem gan pirmreizējai, gan kontroles diagnostikai pēc eradikācijas terapijas (kombinēta medikamentoza terapija, lai atbrīvotos no Helicobacter pylori baktērijas). Taču jāņem vērā, ka arī  pēc helikobaktēriajas testa veikšanas rekomendējama gastroenterologa konsultācija, lai noteiktu tālāko izmeklēšanas vai terapijas taktiku – vai nepieciešama helikobaktērijas ārstēšana ar antibiotikām un citiem medikamentiem.

Ārstniecības iespējas

Gastrīta gadījumā ārstēšana tiek piemērota atbilstošai slimības formai. Piemēram, pacientiem, kuriem attīstījusies kuņģa gļotādas atrofija un ir diagnosticēta Helicobacter pylori infekcija, būtu nepieciešams uzsākt baktērijas izkaušanu jeb eradikāciju ar antibiotikām, skaidro Linda Mežmale. Latvijā pirmajā ārstēšanas shēmā izmanto divas plaša spektra antibiotikas – amoksicilīnu un klaritromicītu, kopā ar protonu sūkņa inhibitoru grupas medikamentu. Pamatojoties uz ekspertu vadlīnijām, šīs eradikācijas kurss ir jālieto 14 dienas. Tā kā šīs ir plaša spektra antibiotikas, tad tās ietekmē arī zarnu normālo mikrofloru un dažiem pacientiem var parādīties sūdzības par gremošanas trakta darbību, kas visbiežāk izpaužas ar caureju. Tādēļ ārstēšanas laikā ieteicams lietot arī probiotikas. Tomēr jāatzīmē, ka ne visas probiotikas derēs šajā gadījumā. Izvēles probiotikas būtu tās, kas satur raugu sēnes (piemēram, Saccharomyces boulardii).

Savukārt tiem pacientiem, kam diagnosticēts autoimūns gastrīts, kas izpaužas ar mazasinību jeb anēmiju, būtu nepieciešams saņemt B12 substitūciju visa mūža garumā, kontrolējot asins analīzēs atbilstošos rādītājus, uzsver ārste.

Simptomātiskai ārstēšanai un atvieglošanai mēdz lietot arī antacīdus, kas nodrošina ātru, bet īslaicīgu kuņģa skābes neitralizēšanu, stāsta klīniskā farmaceite. Šo līdzekļu sastāvā izmanto magnija hidroksīdu, alumīnija hidroksīdu, kalcija karbonātu un magnija karbonātu, kas pieejami suspensiju un košļājamu tablešu veidā.

Jāņem vērā, ka, ja vienlaikus tiek lietoti vēl citi medikamenti, var veidoties zāļu mijiedarbība. Jāpievērš uzmanība arī iespējamajām blaknēm. Piemēram, antacīdi var traucēt citu zāļu uzsūkšanos, tādēļ parasti iesaka ievērot vismaz divu stundu intervālu starp antacīdu un citu medikamentu lietošanu. Ir pieejami līdzekļi, kas palīdz mazināt gan ar atvilni saistītās sūdzības, gan arī pārklāj, aizsargā un atjauno kuņģa skābes bojāto gļotādu. Atceries, ka par pareizu zāļu lietošanu jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu!

No ārstniecības augiem kā palīglīdzekli kuņģa un zarnu trakta veselībai izmanto kumelītes, altejas, pelašķu un lakricas drogu. Arī smiltsērkšķu eļļu izmanto pie kuņģa un zarnu trakta saslimšanām, jo tā sekmē dzīšanas un epitēlija reģenerācijas procesus, tai piemīt pretsāpju, pretiekaisuma un antiseptiska iedarbība.

Ieteikumi gastrīta profilaksei

Viens no profilakses pasākumiem, ko var attiecināt uz Helicobacter pylori ierosināto gastrītu, ir regulāra un bieža roku mazgāšana, it īpaši pēc tualetes apmeklējuma. Vispārējā populācijā visbiežākais inficēšanās ceļš ar Helicobacter pylori infekciju ir no personas personai, inficējoties fekāli orālā vai orāli orālā ceļā, un lielākā daļā inficēšanās gadījumu notiek jau agrīnā bērnībā, stāsta ārste-rezidente gastroenteroloģijā. Diemžēl attiecībā uz citiem gastrītu veidiem profilaktiskos pasākumus īsti nevar piemērot.

Tāpat kopējai kuņģa un zarnu trakta veselības profilaksei ieteicamas vispārējs veselīgs dzīvesveids, atvēlot laiku nesteidzīgām, regulārām ēdienreizēm, ēst mazākas porcijas, nepārēsties, ierobežot uzturā aukstus, karstus, treknus, sāļus, asus, skābus, saldus, žāvētus un kūpinātus produktus un kofeīnu saturošu, saldinātu un gāzētu dzērienu patēriņu, kā arī ievērot citas veselīga uztura norādes, iekļaujot uzturā šķiedrvielas un probiotikas un lietojot pietiekamu šķidruma daudzumu, iesaka klīniskā farmaceite. Centies atmest kaitīgos ieradumus – smēķēšanu un ierobežo alkohola lietošanu.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

  1. +371 67770711
  2. +371 67770727
  3. serviss@latvijastalrunis.lv
  4. https://medicine.lv/
  5. +371 67770557
  6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

  • P.800-1700
  • O.800-1700
  • T.800-1700
  • C.800-1700
  • P.800-1600
  • S.-
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40003050681
  2. 27.12.1991
  3. 17.10.2003
  4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
  5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā