medicine.lv skaitļos

Lietotāji online121
Aktīvie uzņēmumi12486
Nozares raksti4455
Ekspertu atbildes20467
Galvassāpes bērniem: Kāpēc tās rodas un kā ārstēt? : medicine.lv - Latvijas veselības portāls

Galvassāpes bērniem: Kāpēc tās rodas un kā ārstēt?

Galvassāpes bērniem: Kāpēc tās rodas un kā ārstēt?

Sāpju sajūtai ir sava bioloģiskā jēga. Tā var būt pozitīva – spēj pasargāt mūs no draudošām briesmām, piemēram, gadījumā, kad nejauši pieskaramies karstam objektam un nekavējoties roku atraujam. Taču tai ir arī negatīvā puse – līdzko informācija ir saņemta, modulēta un izprasta, tā kļūst lieka, pārvēršas nevajadzīgās ciešanās. Svarīgi ir izšķirt šo sāpju uztveri, kad sāpju signāls pa nervu sistēmas struktūrām tiek novadīts līdz smadzenēm, un pašas sāpes, kas ir subjektīva atbilde jeb sajūta, kas radusies, reaģējot uz šiem signāliem smadzenēs. Šī radusies sajūta tad arī ietekmē bērna pašsajūtu, rada ciešanas, kā rezultātā bērns reaģē uz šo situāciju ar noteiktu rīcību atbilstoši savai uztverei un personībai. Šī rīcība ietekmē arī apkārtējos, kas ir sāpju sociālais aspekts. Ja skatāmies uz sāpēm no šāda skatu punkta, tad vieglāk izprast galvassāpju ārstēšanā bieži pielietoto multimodālo pieeju, pievēršot uzmanību gan ķermeniskajiem, gan psihoemocionālajiem, gan apkārtējās vides faktoriem.

"Bērni ar galvassāpēm ir jāvērtē citādāk nekā pieaugušie. Pirmkārt, bērni nav mazi pieaugušie, to fizioloģisko un psiholoģisko procesu norise ir atšķirīga. Otrkārt, bērnu nervu sistēma ir citādāka – vēl nav beigusies mielinizācija, reorganizācija, nervu šūnu kontaktu veidošanās, īsāk sakot, tā vēl nav līdz galam nobriedusi. Treškārt, nereti simptomus mēs varam identificēt pēc uzvedības reakcijām, nevis tieši iegūstot informāciju sarunas veidā. Lai arī bērnu vecumā sastopamas daļa to pašu galvassāpju saslimšanu, kuras redzamas pieaugušjiem, to diagnosticēšana un arī ārstēšana ir stipri atšķirīga," stāsta veselības centra "Vivendi" bērnu neiroloģe dr. Signe Šetlere. 

Cēloņi

Galvassāpes bērniem sastop samērā bieži. Vienam no trīsdesmit bērniem ir kāda no galvassāpju saslimšanām. Vidēji tās parādās septiņu gadu vecumā ar tendenci kļūt biežākām, bērnam pieaugot. Līdz pubertātes vecumam galvassāpes biežāk sastop zēniem, vēlāk – meitenēm. 

Runājot par galvassāpju cēloni, izšķir primāras un sekundāras galvassāpes. Sekundārām galvassāpēm par iemeslu ir kāda cita saslimšana, piemēram, saaukstēšanās, infekcija, trauma, asinsvadu saslimšana, audzējs, sistēmiska saslimšana, medikamentu pārmērīga lietošana un citi. Visbiežākās primārās galvassāpes bērnu vecumā ir tenzijas jeb saspringuma tipa galvassāpes, migrēna un ar trīszaru nervu saistītas galvassāpes, šīs trīs sastāda 98% no visām primārām galvassāpēm. Svarīgi ir saprast, kāds ir sāpju cēlonis, no tā ir atkarīga turpmākā ārstēšanas taktika.

Lai nokļūtu līdz atbildei par galvassāpju cēloni, jāsāk ar atbildēm uz virkni svarīgu jautājumu. Pirmkārt, svarīgi ir noskaidrot bērna vecumu, kurā galvassāpes ir sākušās un sāpju biežumu. Otrkārt, jānoskaidro sāpju dažādie raksturlielumi – vai tās ir epizodiskas, hroniskas, progresējošas, vai sāpes ir vienā galvas pusē vai abās, vai tās izstaro, kāds ir sāpju ilgums, kā sāpes ietekmē bērna ikdienu, vai ir kādi saistīti simptomi, piemēram, vemšana, nepatika pret gaismu, redzes traucējumi un citi. Treškārt, jājautā par faktoriem, kas provocē un pastiprina galvassāpes (slodze, ekrānlaiks, dienas laiks, mēnešreizes, smaržas, laika maiņa un citi faktori). Daudzi dzīvesveida faktori var provocēt sāpes, tāpēc dzīvesveida modifikācija (miegs, hidratācija, uzturs un citi faktori) var būt pirmais solis galvassāpju ārstēšanā.

Svarīgi uzsvērt, ka rutīnveidā pie galvassāpēm nav jāveic padziļināta izmeklēšana ar attēldiagnostikas metodēm (kompjūtertomogrāfiju, magnētisko rezonansi), asins analīzēm, elektroencefalogrammu un citām metodēm. Taču, parādoties "sarkano karogu" simptomiem, kas var liecināt par akūtu, veselībai bīstamu stāvokli, nopietnāku saslimšanu, būtu noteikti jādodas pie ārsta un šāda izmeklēšana jāapsver.

"Sarkanie karogi"

• Sāpes mazāk nekā sešus mēnešus;
• Apjukums pie sāpēm;
• Neiroloģiska lokāla rakstura simptomātika;
• Sāpes bez auras;
• Vemšana;
• Ar miegu asociētas galvassāpes;
• Ģimenē nevienam nav migrēnas;
• Sāpes ir progresējoša rakstura;
• Akūts, stiprs sāpju sākums;
• Mainās galvassāpju simptomi laikā;
• Izteiktākas galvassāpes no rīta;
• Fiziska slodze provocē galvassāpes;
• Pozīcijas galvassāpes;
• Krampji;
• Sistēmiskas saslimšanas simptomi.

Galvassāpju ārstēšana

Lai sekmīgi ārstētu galvassāpes, nepieciešams ievērot piecus soļus:

1. Diagnozes noskaidrošana un izpratne par to: gadījumos, ja sāpes ir hroniskas, tās bieži vien rada stresu, neziņu, bailes par to, ka tā ir nopietna, potenciāli veselību apdraudoša saslimšana. Tad, kad mēs izprotam diagnozi, ārstēšanas iespējas un prognozi, ir vieglāk ar saslimšanu sadzīvot.

2. Galvassāpju ietekmes noskaidrošana: saslimšanas "nasta" katram indivīdam ir atšķirīga. Tās noskaidrošana ir ļoti svarīga, lai varētu pieņemt tālākos ar ārstēšanu saistītos lēmumus. Tas attiecas, piemēram, uz skolas apmeklējumu, ārpusskolas aktivitātēm, sociālo dzīvi, ģimenes vidi. Ir objektīvas skalas, ar kuru palīdzību šo ietekmi var izvērtēt. 

3. Blakussaslimšanu atpazīšana un ārstēšana: šeit svarīgi atpazīt un ārstēt ne tikai somatiskās saslimšanas, bet arī psihoemocionālos traucējumus. 

4. Ne-farmakoloģiska ārstēšana: šeit jāmin vairākas metodes. Viena no tām ir galvassāpju dienasgrāmatas rakstīšana, kas darbojas gan kā diagnostisks rīks, lai noskaidrotu potenciālos sāpju izraisītājfaktorus un citus raksturlielumus, gan arī palīdz ārstēšanas efektivitātes izvērtēšanā. Pie šī soļa pieder arī visi jautājumi, kas saistīti ar "galvassāpju higiēnu". Jāpiemin arī kognitīvā biheiviorālā terapija, biofeedback metodes, relaksācijas treniņi, stresa pārvaldīšana kā metodes galvassāpju ārstēšanā. Nozīme ir arī svara mazināšanai, ja ir virssvars, un uztura bagātinātāju, vitamīnu lietošanai. Šeit iezīmējas multidisciplināras komandas nepieciešamība, kurā ietilpst uztura speciālists, fizioterapeits, psihologs un citi funkcionālie speciālisti.

5. Farmakoloģiska ārstēšana:

a. Akūta ārstēšana – tā ir ārstēšana, ko pielieto tajā brīdī, kad galvassāpes sākas. Akūtas ārstēšanas mērķis ir apturēt sāpes, lai bērns var atgriezties pie iepriekšējām aktivitātēm un sāpes neatkārtotos. Ja sāpes ilgst līdz 30 minūtēm, tad rekomendē pretsāpju medikamentus nelietot, taču sāpju mazināšanai izmantot citas metodes – miegu, pastaigu, svaigu gaisu un citus rituālus, kas palīdz. No medikamentiem tiek pielietoti nesteroīdie pretsāpju līdzekļi, triptāni, paracetamols, līdzekļi, kas mazina sliktu dūšu. Jāizvairās no barbiturātu, kofeīna un narkotisko pretsāpju līdzekļu lietošanas. Jāpievērš uzmanība tam, lai medikamenti netiktu pārdozēti (ne vairāk kā 10 dienas mēnesī), jo to nekontrolēta lietošana epizodiskas galvassāpes ātri vien var pārvērst hroniskās galvassāpēs.

b. Profilaktiska ārstēšana – pie migrēnas un citām primārām galvassāpēm ir efektīva arī profilaktiska ārstēšana. Profilaktiskas ārstēšanas mērķis ir samazināt galvassāpju biežumu un intensitāti, mazināt ar galvassāpēm saistīto nespēju. Šajā gadījumā medikamentus piemēro pēc riska – ieguvuma principa, ņemot vērā blakussaslimšanas. Tiek pielietoti beta blokatori, pretepileptiskie līdzekļi, flunarazins, antidepreseanti un citi medikamenti, to kombinācijas. Par efektīvāko profilaktisko ārstēšanu uzskata medikamentozo un citu metožu pielietošanas kombināciju, tajā skaitā dzīves veida modifikāciju.

Kopumā, runājot par galvassāpēm bērniem, jāatceras, ka katrs galvassāpju pacients ir atšķirīgs, un to ir jāizvērtē individuāli bērnu ārstam – vēlams bērnu neirologam. Taču galvassāpju ārstēšana ir multimodāls process, kurā jāpievērš uzmanība ne tikai ķermeniskajiem faktoriem, bet arī psihoemocionālajiem un apkārtējās vides faktoriem. Bieži vien tieši šo faktoru modifikācija var būt noteicoša galvassāpju sekmīgai ārstēšanai.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Algoloģija / sāpju ārstēšana":

Uzņēmumi nozarē "Algoloģija / sāpju ārstēšana"

Nedēļas tēma

Aukslēju mandeļu slimības un to mūsdienīga ārstēšana: Skaidro ārsts

Aukslēju mandeļu slimības un to mūsdienīga ārstēšana: Skaidro ārsts

Rīkles saslimšanas ir ļoti plaša dažādu patoloģisku stāvokļu grupa, kas apvieno gan akūtas, gan hroniskas slimības. Pēc izcelsmes tās var būt infekciozas un neinfekciozas. Lielu daļu rīkles slimību izraisa vīrusi un baktērijas, kas no ārpuses nokļūst uz organisma dabiskās aizsargbarjeras – mutes dobuma un rīkles gļotādas –, tai skaitā uz aukslēju mandelēm. 

Aktuālie piedāvājumi

Veselības rekreācija – ceļš uz pilnvērtīgu dzīvi un labklājību

Veselības rekreācija – ceļš uz pilnvērtīgu dzīvi un labklājību

Ikdienā mēs visi esam aizņemti ar darbiem, pienākumiem un rūpēm, un bieži vien šajā straujajā dzīves ritmā liela daļa no mums piemirst veltīt pietiekamu uzmanību savai veselībai, kaut arī tā ir mūsu darbošanās veiksmes pamatā. Veselības uzturēšanai nav jābūt kā papildu pienākumam, kas prasa daudz laika, bet gan kā patīkamam brīvā laika pavadīšanas rituālam vienatnē vai, vislabāk, kopā ar ģimeni.

Rehabilitācijas centrs "Līgatne": Daba dziedē, bet kopā ar mums – ātrāk!

Rehabilitācijas centrs "Līgatne": Daba dziedē, bet kopā ar mums – ātrāk!

Ja vēlaties relaksēties, uzlabot veselību vai izskatīties vēl skaistāk, tad rehabilitācijas centrs "Līgatne" ir īstā vieta, kur to darīt. Pasakaina daba, profesionāls personāls, medicīniskās tehnoloģijas, viesnīca, ēdināšana, dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas – tas viss ir pie mums!  

Video

"Laiks=Smadzenes" jeb – kā atpazīt insultu? (VIDEO)

"Laiks=Smadzenes" jeb – kā atpazīt insultu? (VIDEO)

Atzīmējot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Insulta vienības 20 gadu jubileju, slimnīcas pieredzējušie neirologi profesora Gunta Kareļa vadībā, sadarbībā ar pacientu biedrību "ParSirdi.lv" un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kolēģiem, ir sagatavojuši informatīvi izglītojošu videoklipu "Laiks=Smadzenes", kurā stāsta par insulta ārstēšanas procesu...

Produktu testi

Dr. Pakalns SELECT Easy Breathe Iceland Moss Pastilles – elpceļu veselībai, klepus mīkstināšanai un imūnsistēmas stiprināšanai

Dr. Pakalns SELECT Easy Breathe Iceland Moss Pastilles <b>– </b>elpceļu veselībai, klepus mīkstināšanai un imūnsistēmas stiprināšanai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu Dr.Pakalns SELECT piedāvā testēt pastilas elpceļu veselībai, klepus mīkstināšanai un imūnsistēmas stiprināšanai.

HealthAid Livercare® – organisma attīrīšanai un detoksikācijai

HealthAid Livercare® <b>– </b>organisma attīrīšanai un detoksikācijai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar "HealthAid Baltics" piedāvā testēt uztura bagātinatāju organisma attīrīšanai un detoksikācijai HealthAid Livercare®.

LIVEO – pienskābo un bifidobaktēriju komplekss pieaugušajiem un bērniem

LIVEO – pienskābo un bifidobaktēriju komplekss pieaugušajiem un bērniem

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt LIVEO® 4 pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu kapsulās pieaugušajiem un bērniem.

Uzņēmējs runā

Veselības rekreācija – ceļš uz pilnvērtīgu dzīvi un labklājību

Baseins RVC

Ikdienā mēs visi esam aizņemti ar darbiem, pienākumiem un rūpēm, un bieži vien šajā straujajā dzīves ritmā liela daļa no mums piemirst veltīt pietiekamu uzmanību savai veselībai, kaut arī tā ir mūsu darbošanās veiksmes pamatā. Veselības uzturēšanai nav jābūt kā papildu pienākumam, kas prasa daudz laika, bet gan kā patīkamam brīvā laika pavadīšanas rituālam vienatnē vai, vislabāk, kopā ar ģimeni.

Aukslēju mandeļu slimības un to mūsdienīga ārstēšana: Skaidro ārsts

BUC_3600

Rīkles saslimšanas ir ļoti plaša dažādu patoloģisku stāvokļu grupa, kas apvieno gan akūtas, gan hroniskas slimības. Pēc izcelsmes tās var būt infekciozas un neinfekciozas. Lielu daļu rīkles slimību izraisa vīrusi un baktērijas, kas no ārpuses nokļūst uz organisma dabiskās aizsargbarjeras – mutes dobuma un rīkles gļotādas –, tai skaitā uz aukslēju mandelēm. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

"Medicīnas centrs D.A.P.", Sāpju klīnika

"Medicīnas centrs D.A.P.", Sāpju klīnika

Kontakti

 1. 67204065
 2. 66065588
 3. 29262595
 4. dapklinika@inbox.lv

Darba laiks

 • P.1000-1900
 • O.1000-1900
 • T.1000-1900
 • C.1000-1900
 • P.1000-1900
 • S.1000-1900
 • Sv.-

Atslēgvārdi

Muguras sāpes, galvas sāpes, hroniskas sāpes, datortomogrāfija,
kakla radikulīts, sāpes mugurā, locītavās, kājās, plecā,
hroniskas sāpes, sāpes, algologs.
Vairāk

Saistītie resursi

Mājas lapa internetā

Video

"Medicīnas centrs D.A.P.", Sāpju klīnika