Galvas reibonis: Simptomi, cēloņi un ārstēšana
Reibonis rada sajūtu, ka viss apkārt griežas, tas var traucēt cilvēka ikdienas darbībām un var izraisīt nelabumu. Lai arī ir pieejami medikamenti reiboņa novēršanai, pastāv arī vairāki dabīgi risinājumi, kas ir tikpat efektīvi.
Dažreiz reibonis liecina par kādu veselības problēmu – ja tas atkārtojas vairakkārt, vajadzētu doties pie ārsta, lai atklātu iespējamo saslimšanu.
Simptomi
Papildus tam, ka cilvēks izjūt nelīdzsvarotību un galvas griešanos, reibonis var izraisīt:
• Sliktu dūšu
• Galvassāpes
• Svīšanu
• Troksni ausīs
• Redzes dubultošanos
• Koordinācijas trūkumu
• Vājumu rokās un kājās
Kas izraisa reiboni?
Reiboni var izraisīt ļoti dažādi iemesli, tādēļ pacients ar šādām sūdzībām var griezties pie dažādu specialitāšu ārstiem, taču biežāk – pie otorinolaringologa (LOR) vai neirologa.
To visai bieži izraisa, piemēram, auss iekaisums, galvas vai kakla traumas, lēkmes, insults.
Ārstēšanas metodes
Bieži vien reiboni var novērst, izmantojot mājās pieejamos līdzekļus. Taču, ja reiboņi atkārtojas, būs nepieciešama vestibulārā rehabilitācija, ko nozīmēs ārsts.
Reiboni dabīgā veidā var ārstēt ar dažādiem paņēmieniem.
Epleja manevrs
Viena no labākajām metodēm ir tehnika, ko sauc par Epleja manevru. Tas paredz vairāku soļu veikšanu katru nakti pirms gulētiešanas.
Ja reiboņa simptomi rodas no kreisās puses un kreisās auss, Epleja manevru veic šādi:
• Apsēdies uz gultas malas un pagriez galvu par 45 grādiem uz kreiso pusi
• Strauji apgulies un saglabā galvu pagrieztu
• Saglabā šādu pozīciju 30 minūtes
• Pagriez galvu uz labo pusi un paturi to šādā pozīcijā 30 sekundes
• Pagriez galvu un visu ķermeni uz labo pusi, skaties lejup 30 sekundes
• Lēnām piecelies, taču paliec sēdus stāvoklī vismaz pāris minūtes
Ja reibonis sākas no labās puses, tad šos norādījumus veic no pretējās puses.
Ginkgo biloba
Ginkgo biloba ir eksotisks augs, kas ir pazīstams ar savu spēju mazināt reiboņa simptomus. Tas uzlabo asinsriti smadzenēs, tā mazinot reiboni un atjaunojot līdzsvara izjūtu. Ginkgo biloba ekstrakts ir pieejams kapsulu veidā kā uztura bagātinātājs, kā arī iespējams iegādāties tēju.
Ingvera tēja
Ingvera tēja arī ir ļoti efektīvs reiboņa novēršanas līdzeklis. Novāri ingvera sakni piecas minūtes. Ja tējas garša šķiet pārāk rūgta, pievieno nedaudz medus. Ingvera tēju ieteicams dzert divas reizes dienā.
Mandeles
Mandeļu sastāvā ir daudz A, B un E vitamīnu, kas var palīdzēt novērst reiboņa simptomus. Dienā ieteicams apēst aptuveni sauju riekstu.
Šķidruma uzņemšana
Dehidratācija ir būtisks reiboņa riska faktors. Ķermenim nepieciešamas 8 – 12 glāzes šķidruma (vēlams tīra ūdens) dienā.
Ābolu sidrs un medus
Ābolu sidram un medum piemīt īpašības, kas uzlabo asinsriti. Sajauc tos kopā – divas daļas medus un vienu daļu sidra – šo maisījumu iespējams lietot gan profilaksei, gan arī reiboņa novēršanai.
Ēteriskās eļļas
Ēteriskās eļļas ir dabīgi un nedārgi līdzekļi reiboņa simptomu novēršanai, tajā skaitā arī galvassāpju un sliktas dūšas mazināšanai.
Visefektīvākās ir piparmētru, ingvera, lavandas un citrona eļļas. Ieteicams izmēģināt dažāda veida eļļas, lai atrastu sev piemērotāko. Eļļas izmanto aromlampās.
Akupresūra
Akupresūrā tiek ievēroti tie paši principi kā akupunktūrā, taču tās veikšanai netiek izmantotas adatas. Akupresūras mērķis ir veicināt labsajūtu un relaksāciju. Tā var palīdzēt novērst reiboni, stimulējot spiediena punktus visā ķermenī.
Bieži vien tiek izmantota metode, ko sauc par P6 akupresūras metodi. Tā ietver efektīvu spiediena punktu, kas atrodas cīpslās starp iekšējo apakšdelmu un plaukstas locītavu.
Kādos gadījumos būtu jādodas pie ārsta?
Ja reibonis tiek piedzīvots atkārtoti, noteikti jādodas pie ārsta. Lielākoties reibonis nav kaitīgs, taču nepieciešams atklāt tā rašanās cēloni. Ārsts arī izrakstīs medikamentus un citas ārstēšanas metodes, lai mazinātu simptomus – it īpaši, ja mājas apstākļos nav sanācis tos novērst.