medicine.lv skaitļos

Lietotāji online223
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Fiziskās aktivitātes vasarā: Ko darīt, lai neiedzīvotos traumās? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Fiziskās aktivitātes vasarā: Ko darīt, lai neiedzīvotos traumās?

Freepik.com/ marymarkevich
Foto: Freepik.com/ marymarkevich

Iestājoties siltam laikam, aizvien vairāk laika vēlamies pavadīt ārpus telpām, nododoties dažādām fiziskajām aktivitātēm, tajā skaitā – lielākiem un mazākiem dārza darbiem. Taču pēc mazāk aktīvās sezonas, strauji un intensīvi uzsākot nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, nereti var iedzīvoties sāpēs un arī traumās, kuru dēļ tās atkal nākas pārtraukt vai ievērojami ierobežot. Kāpēc ķermenis šādi reaģē un, ko darīt, lai vasaras sezona, kas pavisam nesen tikai sākusies, varētu turpināties aktīvā noskaņā līdz pat vēlam rudenim? Par to, kā būt aktīviem, vienlaikus nenodarot pāri savai fiziskajai veselībai, stāsta Elīna Bergmane, veselības centra “Vivendi” fizioterapeite. 

Visam ir jābūt līdzsvarā

Dzīvē visam ir jābūt līdzsvarā – arī fiziskajām aktivitātēm un atpūtas brīžiem starp tām. Ķermeņa muskulatūra absorbē aptuveni 75–80% no slodzes. Ja slodze ir lielāka, tad ar to nākas tikt galā ķermeņa pasīvajām struktūrām, kas ir: saites, starpskriemeļu diski, locītavu skrimslis, meniski un cīpslas.

“Jāņem vērā, ka pēc garākas pauzes mēs nevaram atgriezties tādā pašā fizisko aktivitāšu līmenī, kādā bijām, piemēram, pagājušā gada vasarā. Aktivitāšu slodze ir jāpalielina pakāpeniski. Ļoti tipisks traumu gūšanas periods ir tieši atvaļinājuma laiks, jo ir taču tik daudz brīvā laika – katru dienu var doties skriet, peldēt divas reizes dienā, vēl iet pārgājienā un izbraukt garāku gabalu ar velosipēdu, uzspēlēt volejbolu kopā ar draugiem un atcerēties, ka arī teniss taču sen nav spēlēts. Likumsakarīgi, ka pēc nedēļas visas fiziskās aktivitātes ir jāpārtrauc,  jo ir parādījušās sāpes ceļos vai mugurā, tāpēc svarīgi ir ļaut starp šīm nodarbēm savam ķermenim atpūsties, it īpaši tad, ja organisms nav pieradis pie tik intensīvas slodzes,” skaidro fizioterapeite.

Ja fiziskās aktivitātes ir diezgan augstas intensitātes, muskulatūrai ir nepieciešams atjaunoties, tāpēc dod savam ķermenim 24 stundas atelpas.  Taču, ja ir bijis ļoti augstas intensitātes treniņš,  atjaunošanās noslogotajām ķermeņa daļām ilgst no 48 līdz pat aptuveni 100 stundām.

Banner 280x280

Ja ir vēlme sportot katru dienu, tad ir jāpadomā, lai vienmērīgi tiktu noslogotas dažādas ķermeņa zonas. Arī veicot dārza darbus, būtu vēlama fizisko aktivitāšu daudzveidība. Piemēram, vienu dienu velti zaru griešanai, vairāk nodarbinot ķermeņa augšdaļu, otrā dienā pievērsies zāles pļaušanai (ne ar trimmeri), vairāk nodarbinot ķermeņa lejas daļu. Citā dienā veic stādīšanas vai ravēšanas darbus. Šādā veidā nepārslogosi tikai vienu ķermeņa zonu un izvairīsies no smagu traumu gūšanas. Ja paredzi dārza darbiem veltīt visu dienu, noteikti ieplāno arī atpūtas pauzes. Tāpat neaizmirsti dzert ūdeni. Īpaši karstā laikā pastāv lielāks dehidratācijas jeb ķermeņa atūdeņošanās risks.

Atpūta starp fiziskajām aktivitātēm – kāpēc tik nozīmīga?

Foto: Freepik.com/ freepik

Ja muskulim netiek dota iespēja atjaunoties, var iedzīvoties locītavu sāpēs, muskuļu mikroplīsumos, muskuļu sāpēs vai nopietnākās traumās, piemēram, cīpslu iekaisumā vai pat cīpslas plīsumā. Savukārt  to slodzi, ko nespēj absorbēt muguras muskuļi, bieži vien absorbē starpskriemeļu diski.

Ieklausies savā ķermenī un ļauj tam atpūsties pēc intensīvākām fiziskajām aktivitātēm. Ļoti liela nozīme ķermeņa atjaunošanas procesā ir miegam. Ja miegs nav pietiekams, tas ir bijis “caurs” un nejūties izgulējies, labāk izlaist treniņu vai ieplānot zemākas intensitātes nodarbes.

“Taču atpūta nenozīmē tikai gulēšanu uz dīvāna. Droši vari doties pastaigā, vingrot, peldēt, bet gādā, lai fiziskā slodze būtu neliela. Tāpat ir svarīgi iesildīties un atsildīties pēc aktivitātēm. Piemēram, skriešanas treniņu noslēdz ar iešanu lēnā solī septiņas līdz 10 minūtes. Ja dārza darbu laikā vairāk tikušas nodarbinātas rokas, atsildoties veic apļošanu ar plaukstām un pleciem, kakla un plecu joslas izkustināšanu,” uzsver eksperte.

Rīcības plāns, ja tomēr ir sanācis pārforsēt ar fiziskajām aktivitātēm

Foto: Freepik.com/ freepik

Ja tomēr ir sanācis gūt traumas, tad jāsamazina aktivitāšu daudzums, bet nav nepieciešams ievērot gultas režīmu. Lai veicinātu dzīšanas procesu, kustības ir nepieciešamas, un fizioterapeits var palīdzēt saprast, kas ir tas ko drīkst un ko nedrīkst darīt.

“Ja ir nepieciešama vairāku nedēļu rehabilitācija, tad kopā ar fizioterapeitu varēsi atjaunot traumēto ķermeņa vietu, lai pēcāk varētu atsākt nodarbošanos ar fiziskajām aktivitātēm. Fizioterapeits var iedrošināt un pastāstīt par dzīšanas procesiem, tādējādi mazinot baiļu sajūtu, ja ar tāda veida sāpēm cilvēks sastopas pirmo reizi. Atceries, ka sāpes ir mūsu draugs – sāpju receptori ziņo smadzenēm, ka kaut kas nav tā, kā vajag. Teju visi esam pieredzējuši pirksta apdedzināšanu vai adatas dūrienu pirksta galā. Tieši tāpat citās ķermeņa daļās slodzes laikā vai pēc tās sāpju receptori ziņo smadzenēm, ja ir bijusi pārslodze,” norāda speciāliste.

Sāpju intensitāte ir atkarīga arī no ārējiem faktoriem – bailēm, katastrofu domām, psihoemocionālā stresa, sevis nosodījuma. Šo faktoru ietekmē sāpes var kļūt daudz stiprākas, pat, ja gūtā trauma ir salīdzinoši neliela. Aicinām būt aktīviem, bet atbildīgiem, saudzējot un pasargājot sevi no nopietnu traumu gūšanas, kas var ietekmēt turpmāko dzīves kvalitāti!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...