Fiziskās aktivitātes un uzturs pavasarī
Pavasaris ir īstais laiks, lai iegūtu ne vien skaistu un veselīgu ķermeni, bet arī padarītu to mundrāku un imūnāku pret dažādiem vīrusiem un infekcijām.
Ziemas periodā bieži tiek ierobežotas fiziskās aktivitātes ārpus telpām, bet uzturā netiek iekļauts pietiekami daudz svaigu un vitamīniem bagātu augļu un dārzeņu. Ķermenis šajā laikā nereti novājinās, tāpēc, iestājoties siltajam laikam, vajadzētu pastiprināti pievērsties fiziskajām aktivitātēm. Tās dos muskuļiem tonusu, veicinās asinsriti un nodrošinās šūnu bagātināšanu. Fiziskās aktivitātes gan sadedzina kalorijas un uzkrātos taukus, gan arī nostiprina muskuļus un uzlabo fizisko un emocionālo labsajūtu. Turklāt nedrīkst aizmirst, ka, lai iegūtu skaistu augumu un labu veselību, nozīme ir ne tikai fiziskajām aktivitātēm, bet arī veselīgam uzturam.
Lai izvēlētos piemērotas fiziskās aktivitātes un sporta nodarbības, ieteicams konsultēties ar ārstu, fizioterapeitu vai veselības treneri . Tomēr der atcerēties ,ka peldēšana, dejošana, pastaiga un līdzīgas aktivitātes veselībai nekādi nekaitēs.
Veselības centrs "Medeors Pluss" speciālisti norāda, ka šajā laikā ļoti labs veids, kā saglabāt ķermeni veselīgu, tvirtu un možu, kā arī uzlabot muskuļu tonusu ir veselības vingrošanas nodarbības, pilates, kā arī pareizs uzturs. Tāpat arī masāžas un ārstnieciskā vingrošana ķermenim jebkurā vecumā nāks tikai par labu.
Veselības vingrošana
Veselības vingrošanas nodarbības mērķis veicināt darbaspēju uzlabošanu un nodrošināt slimību profilaksi. Tā norit ar vidēju intensitāti. Vingrošanas nodarbības laikā tiek apvienoti vingrojumi muskulatūras nostiprināšanai un tonizēšanai, ķermeņa stājas līdzsvarošanai, koordinācijas attīstīšanai, kā arī fiziskās izturības uzlabošanai.
Fiziski aktīvam cilvēkam ir nepieciešams tāds uzturs, lai saglabātu un nostiprinātu veselību, tāpēc ir svarīgi ievērot veselīga uztura pamatprincipus. Tas nozīme, ka ir jāuzņem dažāds un sabalansēts uzturs, kā arī nevar aizmirst par mērenību un ūdens dzeršanu. Svarīgs ir ne tikai uzņemtais uzturvielu daudzums, bet arī atsevišķu uzturvielu savstarpēja attiecība – olbaltumvielas : tauki : ogļhidrāti = 15% : 30% : 55%.
Pilates
Pilates ir vingrošanas sistēma visam ķermenim, lai attīstītu un nostiprinātu mugurkaula darbībai svarīgo –dziļo muskuļu struktūru. Lielākā daļa pilašu vingrinājumu tiek izpildīti horizontālā stāvoklī, tā nodrošinot proporcionālu spēku sadalījumu visā ķermenī un maksimāli sargājot to no iespējamām traumām. Pilates uzlabo vispārējās spēka spējas, un kustību izpildes procesā muskuļi savu spēku izpauž koncentriskā, ekscentriskā un izometriskā režīmā, notiek ķermeņa muskuļu izolācija kustībā. Kā spēka centrs tiek nodarbināti vēdera, muguras un sēžas muskuļi, kas nodrošina, lai ķermenis kustētos maksimāli simetriski un brīvi. Nodarbības nostiprina muskuļus, saites, attīsta lokanību un atvieglo notievēšanas procesu.
Kā veselībai nekaitīgu un patīkamu nodarbību fizioterapeiti iesaka riteņbraukšanu. Atkarībā no tā, cik ātri tiks mīti pedāļi, riteņbraukšana var kļūt par lielisku tauku dedzinātāju. Šīs fiziskās aktivitātes laikā lielākā slodze ir sirdij, asinsritei un plaušām, tiek nostiprināta arī augšstilbu muskulatūra.
Izturības sporta veidos atsevišķu uzturvielu savstarpēja attiecībai jābūt olbaltumvielas : tauki : ogļhidrāti= 12% : 28% : 60%. Ļoti bieži muskuļu nostiprināšanai izmanto uztura bagātinātājus aminoskābes. Tomēr tas nav nepieciešams, ja uzturā ir pietiekams daudzums piena produktu, liellopu gaļas, putnu gaļas un zivju.
Nepieciešams padomāt arī par ogļhidrātiem pirms un pēc treniņa. Pirms treniņa ir iespējams palielināt glikogēna daudzumu muskuļos ar lēni ogļhidrātiem, kas uzsūcas lēnām, piemēram, auzas, rīsi, griķi, prosa, rupjmaize, dārzeņi . Glikogēna daudzuma palielināšana muskuļos ieteicama tiem, kam fiziskā slodze pārsniedz vienu stundu. Pēc treniņa glikogēna rezerve jāatjauno ar tādiem produktiem kā cukurs, baltmaize, pulētie rīsi, banāni.
Visām vecuma grupām piemērota fiziskā aktivitāte ir pastaigas. Staigājot tiek izmantoti simtiem kalorijas dedzinošu muskuļu. Katru dienu staigājot arvien lielākus attālumus, tiek sadedzināts ievērojams daudzums kaloriju, palielinās enzīmi un pieaug vielmaiņas aktivitāte, kuras rezultātā var palielināties kaloriju patēriņš.
Pavasarī liela daļa veselīga dzīvesveida piekritēju uzsāk sportiskas aktivitātes , tomēr jāatceras, ka labas formas uzturēšanai liela nozīme ir arī pietiekamam uzņemtā ūdens daudzumam. Citādi ķermenis ūdens trūkumu var sākt kompensēt ar papildus tauku producēšanu .