medicine.lv skaitļos

Lietotāji online360
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Fitoestrogēni: ko un vai daudz par tiem zinām? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Fitoestrogēni: ko un vai daudz par tiem zinām?

Dr. Eva Barkāne, ginekoloģe

Kas īsti ir fitostrogēni un kad un vai visām sievietēm tie būtu jālieto?
Fitoestrogēni ir pārtikas estrogēni, dabiskas, nesteroīdas vielas, kam piemīt strukturāla līdzība ar estrogēnu un kas mērķa orgānos var darboties gan tāpat kā estrogēns (agonistiski), gan pretēji (antagonistiski). Ja tulko no latīņu valodas, "phyto" nozīmē – augs, "estrus" – fertilitātes jeb auglības periods, "gen" –
izraisīt jeb ražot, tātad: fitoestrogēns saglabā jeb dod fertilitātes hormonu – estrogēnu. Tieši tāpēc ir būtiski atcerēties, ka jaunām sievietēm, kam pietiekamā daudzumā pašām veidojas estrogēns, fitoestrogēni nekādu labumu nevar dot, gluži otrādi – tiem var būt negatīva iedarbība gan uz menstruālā cikla regularitāti, gan auglību. Sievietes veselību menopauzē fitoestrogēni ietekmē pozitīvi.

Ar ko pēc būtības atšķiras fitoestrogēni no dabiskiem estrogēniem?
Ir trīs veidu dabiskie estrogēni, kas veidojas sievietes organismā,– estrons (E1), estradiols (E2) un estriols (E3). Katru dienu olnīcās veidojas apmēram 100–200 mikrogrami estrona. Pēc menopauzes E1 nedaudz turpina veidoties virsnierēs un muskuļu šūnās, bet galvenā tā ražošana notiek taukaudos, tāpēc nedaudz apaļīgās sievietes laikā, kad iestājas menopauze, labāk izskatās, viņām ir mazāk grumbu, labāka pašsajūta, retāki karstuma viļņi. Nosacīti pat var teikt, ka "veselīgas" tauku rezerves palīdz vieglāk pārvarēt menopauzi. Estradiols ir galvenais sievietes estrogēns, tas veidojas olnīcās un, kad olnīcas to vairs neizdala, iestājas menopauze. Estriolu (E3) grūtniecības laikā producē placenta, un šis estrogēns veidojas visvairāk. Tātad faktiski – dažādos periodos estrogēni tiek dažādi sintezēti, bet galvenais "diriģents" sievietes organismā tomēr ir viens – estradiols.

Fitoestrogēni ir estrogēniem līdzīgas substances. Nerunāšu sīki par ķīmiskām formulām, bet vērsīšu uzmanību tikai uz būtiskāko – šīm substancēm ir piesaistīta glikozīdu grupa, tāpēc "dabiskajās formās" fitoestrogēni nav bioloģiski aktīvi. "Aktivizēšanas" process sākas tikai pēc to uzņemšanas perorāli! Zarnu traktā baktērijas atšķeļ glikozīdu grupas, un fitoestrogēns nu jau aktīvā formā iekļūst enterohepatiskajā asinsritē un dodas uz mērķa orgāniem, kur sasistās ar alfa vai beta estrogēnu receptoriem. Fitoestrogēni saistās ar receptoriem 100–1000 reizes vājāk par dabisko estrogēnu, tāpēc loģiski, ka tiem piemīt vāja estrogēniska iedarbība.

Vai sievietes ir informētas par fitoestrogēniem un to iedarbību ? Vai pašlaik tā ir modes lieta, vai fitoestrogēni jālieto regulāri kā vitamīni?
Pašlaik ir zināmi vismaz 20 fitohormoni, kas izdalīti no 16 sugu 300 augiem. Šīs substances niecīgos daudzumos ir ļoti daudzos augļos, dārzeņos un pārtikas produktos, tāpēc, runājot par fitoestrogēnu lietošanu, varam šķirt divas grupas: tie, kas fitoestrogēnus lieto pēc ārsta ieteikuma, un tie, kas nemaz tā īsti nezina, ka tos lieto, pie kuriem zināmā mērā piederam mēs visi. Manā rīcībā nav precīzu datu par to, cik sieviešu lieto fitoestrogēnus, bet droši varu teikt, ka lietotāju skaits nav mazs un ar katru gadu palielinās, ja mēs salīdzinām ar laiku apmēram pirms desmit gadiem. Medicīniskajā literatūrā aizvien biežāk parādās klīnisko pētījumu dati, kas apstiprina fitoestrogēnu pozitīvo iedarbību uz nervu sistēmu, kardiovaskulāro sistēmu un kaulaudiem. Fitoestrogēnu iedarbība pastiprinās, ja tos lieto kombinācijā ar omega–3, folskābi, vitamīniem D un B6. Ārstiem šodien ir plaša preparātu izvēle, un tas dod iespēju uzlabot mūsu pacienšu dzīves kvalitāti.

Banner 280x280

Kurās valstīs veic šādus pētījumus? Vai galvenokārt ASV, vai arī citās pasaules valstīs?
Lasot profesionālo literatūru, redzams, ka pētījumi tiek veikti ļoti daudzās pasaules valstīs, te gan jāsaka – lielākajās valstīs, jo šādiem pētījumiem ir nepieciešams apjomīgs finansējums, kas nav pieejams, teiksim, tādai mazai valstij kā Latvija. Paši pirmie pētījumi par fitoestrogēniem ir no Āzijas, jo austrumu tautas (japāņi, piemēram) fitoestrogēnus uzturā lieto 5000 gadus, viņi ir šī "diētas atzara" aizsācēji. Tomēr pēdējos simts gados, Āzijas sievietēm emigrējot uz Rietumeiropas valstīm, sojas lietošanas kultūra ir kļuvusi arī par "vispasaules" ēšanas kultūru, jo īpaši veģetāriešu vidū. Japāņi ir izpētījuši, ka ikdienā "normāls" japānis uzņem 20–40 mg izoflavonu. Salīdzinājumam viens "normāls" eiropietis, kas nelieto sojas produktus, tomēr arī ik dienas saņem zināmu tā devu ar pārtiku (apmēram 2–5 mg), piemēram, ar margarīnu, mērcēm, majonēzi vai zivju konserviem.

Kā iegūst fitoestrogēnus?
Kā jau minēju, ir daudz fitoestrogēnu, bet visvairāk pētīti un plaši izmantoti ir divu grupu fitoestrogēni: izoflavoni (genisteīns, daidzeīns), ko iegūst no sojas pupiņām. Otra lielākā grupa ir lignāni, ko iegūst no linsēklām, tos satur arī šķiedrvielas, pilngraudu produkti. Lignānus nedaudz satur arī atsevišķi dārzeņi, augļi un graudaugi. Trešā fitoestrogēnu grupa, ko izmantojam, ir kumestrāni, bet tie ir mazāk pazīstami.

Vēl gribu pieminēt, ka ir tāds jēdziens kā "estrogēniski augļi un dārzeņi". No tiem nevar izdalīt fitoestrogēnus kā no sojas, bet ļoti niecīgos daudzumos var atdalīt steroīdu estrogēnam līdzīgu substanci. Pie šīs grupas pieder labi zināmas garš-vielas: ķiploki, pētersīļi; dārzeņi: burkāni, kartupeļi, pupas; augļi: dateles, ķirši, granātāboli, āboli un to sēklas. Pie šīs grupas pieskaitāma arī kafija.

Vai fitoestrogēniem ir arī blakusparādības?
Daļai ārstu un sieviešu ir radies neapgāžams priekšstats, ka ķīmiski sintezēti hormoni, ko mēs lietojam hormonu aizstājējterapijā, ir kaitīgi veselībai un rada daudz blakusparādību, tāpēc dažāda vecuma sievietes hormonālo problēmu risināšanā kā alternatīvu izmanto dabisku terapiju – fitoestrogēnus. Tomēr gribu atgādināt, ka ne viss, kas ir dabisks, vienmēr ir nekaitīgs! Ir jāsaprot fitoestrogēnu darbības mehānisms, tad tie iedarbosies pozitīvi.

Kāds tad īsti ir fitoestrogēnu darbības mehānisms?
Lai saprastu, kā darbojas fiotoestrogēni, atkal jārunā par hormonu receptoriem. Atgādināšu, ka E2 veidojas olnīcās un "dodas" uz mērķa orgāniem, kuros ir alfa vai beta receptori. ER atrodas endometrijā, krūšu dziedzeros, olnīcas stromas šūnās un hipotalāmā, bet ER – nierēs, smadzenēs, kaulos, sirdī, zarnās, endotēlija šūnās. Manuprāt, galvenais fakts, kas visu izskaidro, ir tas, ka estrogēnu receptori nav īpaši specifiski, tāpēc ar tiem spēj sasaistīties arī estrogēnam "līdzīgas" substances. Ginekologiem ir ļoti daudz piemēru, kas to apstiprina. Kaut vai tamoksifēns, ko lietojam krūts vēža terapijai. Tam nav nekādas saistības ar estrogēniem, bet, saistoties ar ERkrūtīs, tas nevis veicina šūnu dalīšanos, bet tieši pretēji – to bloķē. Tamoksifēns tādā veidā kavē audzēja šūnu recidīvu rašanos krūtīs. Savukārt uz dzemdes receptoriem tas neiedarbojas bloķējoši. Tamoksifēns saistās ar ER, kas atrodas endometrijā un veicina tā proliferāciju jeb augšanu. Citiem vārdiem, tamoksifēnam ir antiestrogēna iedarbība krūšu dziedzeros, bet dzemdē – proestrogēna iedarbība. Arī fitoestrogēni mērķa orgānos darbojas kā proestrogēni jeb agonisti vai kā antiestrogēni jeb antagonisti.

No kā atkarīgs, kā darbosies fitoestrogēni?
Kā tie darbosies konkrētas sievietes organismā ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Vispirms jau no tā, cik labi tie tiks "aktivizēti" pēc perorālas uzņemšanas. Jau iepriekš minēju, ka, lai fitoestrogēns kļūtu aktīvs, zarnu baktērijām jāatšķeļ glikozīdu grupa, un te var būt ļoti individuālas variācijas. Kā darbosies fitoestrogēni, ir atkarīgs no mērķa orgāna, no tā, cik liela ir fitoestrogēnu deva jeb koncentrācija, cik lielā daudzumā sievietes organismā veidojas estrogēns, cik "piesātinātas" ir receptoru saites. Menopauzē estrogēnu receptoru piesātinājums ir mazs, receptori ir gandrīz "tukši", tāpēc tie var viegli aizpildīties ar fitoestrogēniem, radot kaut arī vāju, tomēr proestrogēnu iedarbību.

Tad kā fitoestrogēni darbojas jaunas un auglīgas sievietes organismā?
Jaunām sievietēm estrogēna līmenis ir augsts, un, ja vēl papildus tiek uzņemti fitoestrogēni, tie savā starpā konkurē par estrogēnu receptoru vietām –, kurš pirmais paspēs to aizņemt! Un, ja fitoestrogēnam "paveicas" un sasaiste ar estrogēnu receptoru notikusi, fitoestrogēns var samazināt kopējo endogēno estrogēnu aktivitāti mērķa orgānos, jo tam taču ir vājāka iedarbība. Ir pētījumi, ka genisteīns palielina hipofīzes aktivitāti (pa¬ FSH), kas noved pie ovulācijas traucējumiem. Nereti jaunām sievietēm veģetārietēm, kas uzturā lieto daudz sojas produktu, ir neregulārs menstruālais cikls. Tāpēc droši varam teikt, ka jaunai sievietei fitoestrogēnu lietošana var veicināt neauglību. Interesanti, ka dabā sastopami arī augi ar antiprogesterona iedarbību. Jau 4. gs. Hipokrats ir rakstījis, ka savvaļas burkānu sēklas pasargā no grūtniecības. Ir daudz ziņojumu par aitu neauglību, kuru galvenais barības avots ir sarkanais āboliņš.

Interesanti, kāpēc gan daba ir "izdomājusi" fitoestrogēnus? Ar tiem ārstēt menopauzi ārsti ir sākuši salīdzinoši nesen, bet iepriekšējos gadsimtos no tiem nekāda lielā labuma nebija.

Lai to saprastu, ir jāatgriežas pie pamatu pamatiem. Kas tad ir katras dzīvās radības mērķis šajā pasaulē? Nu, protams, vairošanās! Visa dzīvā radība grib vairoties. Daba, ja tā var teikt, ir "izdomājusi" fitoestrogēnus, lai ierobežotu to dzīvnieku skaitu, kas ēd zaļumus, vairošanos! Jo mazāk dzīvnieku, kas ēd augus, jo kuplāk tie var sazaļot un augt. Te izpaužas dabas likums "kurš kuru" jeb cīņa par izdzīvošanu. Fitoestrogēni ir augu "aizsargmehānisms". Tā ir tikai hipotēze, bet, manuprāt, tā tas arī varētu būt, jo dabā nekas nerodas bez iemesla.

Kā fitoestrogēnu lietošana ietekmē vīrieti?
Ir izpētīts, ka vīriešiem, kas uzturā regulāri lieto sojas produktus (Arbor Nutrition Update, 2009), samazinās spermas daudzums un kvalitāte. Nesen iepazinos ar pētījumu, kurā jauniem vīriešiem vienu mēnesi ik dienas deva 56 gramus sojas pulvera. Pētījuma sākumā visiem testosterona līmenis bija normāls – 12, bet jau pēc četrām nedēļām tas visiem dalībniekiem bija pazeminājies par 19–20%. Tas liecina par, ka ne viss dabiskais ir labs visiem un ne visu dabisko vajag lietot pārmērīgi – svarīgākais, manuprāt, ir pēdējais nosacījums! Protams, ja vīrietis dažreiz lieto sojas produktus, nekādu paliekošu iedarbību tas nevarētu atstāt. Ja pie manis uz konsultāciju atnācis pāris ar neauglības problēmu, es vienmēr cenšos noskaidrot ēšanas paradumus, jo ne vienmēr viņiem ir vajadzīgā informācija. Šādiem pāriem jāizskaidro arī ksenoestrogēnu loma neauglības etioloģijā.

Kas ir ksenoestrogēni?
Pie ksenoestrogēniem pieder sadzīvē izmantojamas ķīmiskas vielas, kurām piemīt spēcīga estrogēnam līdzīga iedarbība. Šādu vielu ir ļoti daudz, un jau sen mēs neviens no tām nevaram izvairīties. Visi saprot, ka pasaules ekonomika ir atkarīga no naftas, un mēs nevaram iedomāties savu dzīvi bez tās dotajiem "labumiem". Bet retais zinās, ka naftas produkti ir arī kosmētikas sastāvā, plastmasas maisiņos, kuros iepakota mūsu pārtika, ūdens pudeļu sastāvā utt. Pagājušogad biju Sanfrancisko, Amerikas Reproduktīvās asociācijas kongresā, kur piedalījos darba grupā, kas pēta reproduktīvās veselības saistību ar apkārtējo vidi. Pirms tam zināju, ka ekoloģija ietekmē auglību, bet tagad zinu droši – ir vēl trakāk! Mums vienkārši vēl nav informācijas. Ir skaidrs, ka fitoestrogēni, kas iegūti no modificētas sojas, ir nekaitīgākā daļa. Pierasta lieta, ka pāris, kas netiek pie bērniņa, savu neauglību "noraksta" uz to, ka meitene kādreiz lietojusi kontracepcijas tabletes. Bet – vēlos uzsvērt –

tas ir "falšs bubulis" cilvēku biedēšanai! Sievietēm, kas pie manis atnāk konsultēties un saka, ka nelietos tabletes, jo kļūs neauglīgas, vienkārši trūkst informācijas. Šī ir ļoti plaša un svarīga, bet jau citas sarunas tēma.

Tagad parunāsim par menopauzi. Kāpēc menopauzē rodas maksts sausums?
Menopauzi raksturo olnīcu funkciju izbeigšanās, tātad pakāpeniski samazinās estradiola veidošanās olnīcās, līdz beidzas pavisam. Estrogēna trūkums ietekmē vielmaiņu, smadzenes, kaulus, ādu, sirds un asinsvadu sistēmu un, protams, arī uroģenititālo sistēmu. Dažādos orgānos veidojas atrofiskas pārmaiņas. Estrogēna receptori atrodas visā uroģenitālajā traktā, tāpēc tiem piemīt izteikta jutība pret organisma hormonālajām svārstībām, estrogēna trūkums pakāpe-niski izraisa maksts gļotādas atrofiju. Maksts epitēlijs kļūst plāns, viegli asiņo. Ja maksts skābums jaunām sievietēm, kam ir pietiekams laktobaktēriju daudzums, ir pH 4,2–5,5, tad menopauzē, kad estrogēna deficīta dēļ laktobaktēriju daudzums makstī samazinājies, maksts pH 6,8–7,0. Sārmaina vide veicina patogēno mikrobu augšanu un vairošanos. Tādēļ sievietēm ir sūdzības par diskomfortu dzimumdzīves laikā, sūrstēšanu vai izdalījumiem.

Par maksti skaidrs, bet kāpēc menopauzē rodas arī urīna nesaturēšana?
Estrogēnu receptori: atrodas ne tikai maksts gļotādas un maksts asinsvadu gludajā muskulatūrā, bet – būtiski ir atcerēties, ka tie ir arī uroģenitālā trakta nervu sistēmas sensoros un motoros neironos.

Pazemināts estrogēna līmenis samazina kolagēna veidošanos, samazina muskuļu šķiedru tonusu uroģenitālajā traktā, kā rezultātā maksts pakāpeniski atslābst, var veidoties prolapss. Atslābst iegurņa saites, urīnvada diafragma un sfinkters, veidojas dažādas pakāpes urīna nesaturēšana.

Kad rodas sūdzības par maksts sausumu un vai tās attiecas uz visām sievietēm menopauzē?
Simptomi, kas saistīti ar maksti, parasti parādās 5–6 gadus pēc pēdējām mēnešreizēm, tos novēro apmēram 50% sieviešu. Menopauzes sākumu raksturo karstuma viļņi, svīšana, psihoemocionāla labilitāte, secīgi pēc tam parādās – maksts gļotādas sausums un atrofija, un visbeidzot veidojas osteopēnija un osteoporoze. Šādā secībā vairāk vai mazāk sūdzības rodas visām sievietēm, kas nav lietojušas ne HAT, ne SERM vai fitoestrogēnus. Sievietēm, kas lietojušas vai turpina lietot jelkādu terapiju, ar menopauzi saistītās veselības problēmas ir mazākas.

Kādu labumu dod lokāli fitoestrogēni?
Klīniskie pētījumi pierāda, ka, ja terapija ar izoflavoniem sākta savlaicīgi – jau agrīnajā menopauzē, tad iedarbība uz uroģenitālo traktu ir labāka, salīdzinot ar gadījumiem, kad terapija sākta vēlākā menopauzes periodā. Lietojot fitoestrogēnus lokāli, tiek stimulēta maksts gļotādas šūnu proliferācija un kolagēna sintēze, uzlabojas maksts un urīnceļu gļotādas apasiņošana. Es personiski esmu, ja tā var teikt, labā nozīmē "apsēsta" ar normālas maksts mikrofloras uzturēšanu. Visām savām pacientēm līdz menopauzei rekomendēju maksts higiēnai izmantot tam paredzētus līdzekļus, kas satur pienskābi un laktobaktērijas, bet savām pacientēm menopauzes vecumā rekomendēju higiēnas līdzekli, kas bez gļotādu mīkstinošām sastāvdaļām satur arī fitoestrogēnus. Kaut arī esmu pārliecināta HAT piekritēja, savā praksē daudz lietoju arī fitoestrogēnus. Ar rezultātu esmu apmierināta, jo tad manām pacientēm sūdzības par maksts sausumu, diskomfortu dzimumattiecību laikā vai izdalījumiem, noteikti ir daudz retākas.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības":

Uzņēmumi nozarē "Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības"

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Ivetas Bičevskas ārsta prakse ginekoloģijā

Ivetas Bičevskas ārsta prakse ginekoloģijā
Turpinām strādāt klātienē!

Kontakti

  1. +371 26514031
  2. bicevska@inbox.lv
  3. P.O.T.C.P.( Tikai pēc pieraksta)

Apraksts

Ivetas Bičevskas prakse specializējas ginekoloģiskās slimības, grūtnieču aprūpē un neauglības ārstēšanā. Darba laiks: pēc iepriekšēja pieraksta.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

ginekologs, ginekoloģija, ginekologi, ginekologa, ginekolog, ginekoloģe, ginekologa prakse, neauglības iemeslu diagnostika, ginekoloģisko saslimšanu diagnostika, grūtnieču aprūpe, neauglības iemeslu ārstēšana, konsultācijas par kontracepciju, ginekoloģisko saslimšanu ārstēšana, ginekologs grūtniecības laikā, hiperkeratoze ginekoloģijā, hormoni, iekaisumi ginekoloģijā, ginekologa konsultācija, sieviešu ārsts, dzemdību speciālists, medicīniskā palīdzība, akušieris–ginekologs, akušieris, konsultācijas grūtniecēm, ultrasonogrāfiskā izmeklēšana, USG, grūtniecība, ginekologa vizīte, sagatavošana dzemdībām, neauglības ārstēšana, grūtnieču uzskaite, menopauze, grūtniecības novērošana, dzemdniecība, ginekoloģijas prakse, grūtniecības skrīnings, grūtnieču izmeklējumi


Vairāk

Foto 6

ginekoloģijas prakse
ginekoloģisko saslimšanu diagnostika
grūtnieču aprūpe
ginekologa vizīte
konsultācijas grūtniecēm
grūtniecības novērošana